Reklama

Żyć bezpiecznie

Niedziela częstochowska 29/2002

Bezpieczeństwo naszych dzieci

Dziecko to największy skarb rodziny. Łatwowierność i naiwność, ufność dziecka stają się często przyczynami zdarzeń kryminalnych. Zadbajmy o to, aby w okresie wakacji policja odnotowywała ich jak najmniej. Rodzice powinni wiedzieć, jak i z kim dziecko spędza wolny czas. Uczmy je bezpiecznego zachowania.

Bawiąc się na podwórku...

przypomnijmy najmłodszym, aby nie chwalili się kolegom posiadanym majątkiem, planowanymi przez rodziców inwestycjami, miejscami przechowywania cennych przedmiotów, bowiem może ich słuchać również potencjalny złodziej. Zakazujmy dzieciom wsiadania do nieznajomych samochodów, korzystania z "zaproszenia" na różnego rodzaju przejażdżki, wchodzenia do windy z obcymi ludźmi, a także wdawania się w rozmowy z nieznajomymi i przyjmowania od nich jakichkolwiek prezentów. Zabawy winny odbywać się w miejscach bezpiecznych, w obecności dorosłych. Nie do przyjęcia jest przebywanie dzieci (nawet w grupie) w miejscach odludnych. Jeżeli dziecko spotka, np. na osiedlu, wałęsającego się psa to, przypomnijmy - lepiej zejść mu z drogi. Nigdy nie wolno drażnić zwierzęcia. W ostateczności, zgodnie z radami, jakie przekazują policjanci, realizując w szkołach i przedszkolach program "Pies Przyjaciel" - przybranie " postawy żółwia" uchroni najmłodszych przed niebezpieczeństwem pogryzienia przez psa.

Aby dzieci czuły się bezpiecznie na drodze, uczmy je właściwego poruszania się po niej. Wpajajmy im podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: przechodzenie tylko po pasach przy zapalonym zielonym świetle, poruszanie się pieszych po chodniku, a jeżeli go nie ma, to wzdłuż jezdni lewą stroną, przodem do nadjeżdżających pojazdów. Pamiętajmy jednak, że za bezpieczeństwo na drogach dzieci do lat 7 jesteśmy całkowicie odpowiedzialni.

Pozostając w domu...

przypomnijmy najmłodszym, aby nie otwierali drzwi nikomu obcemu ( pod żadnym pretekstem), czy to będzie listonosz, czy też inkasent, lub przyjaciółka mamusi. Dzieci pod naszą nieobecność nie powinny także pozostawać bez opieki z innymi swoimi rówieśnikami. Do nas także należy, aby nauczyć je zachowania ostrożności przy posługiwaniu się sprzętem gospodarstwa domowego. Nauczmy dzieci, aby prowadząc rozmowę telefoniczną, nie przekazywały nieznajomym żadnych wiadomości o zwyczajach domowników i innych sprawach rodzinnych.

W naszym domu powinien znajdować się w widocznym miejscu, najlepiej w pobliżu aparatu telefonicznego, podręczny spis telefonów alarmowych (999 - pogotowie ratunkowe, 998 - straż pożarna, 997 - policja), a także numery telefonów rodziców, najbliższej rodziny czy też zaufanej sąsiadki. Zwracajmy uwagę na programy telewizyjne, filmy, gry komputerowe, które oglądają nasze dzieci. Niejednokrotnie zapamiętywane przez nich brutalne sceny stają się przykładem do różnego rodzaju zabaw, nie tylko źle wpływających na ich rozwój, ale także kończących się tragicznie (urazy, kontuzje itp.)

Odpoczywając nad wodą...

pamiętajmy o zapewnieniu dzieciom szczególnej opieki. Zażywanie kąpieli jest dozwolone tylko pod okiem dorosłych i w miejscach bezpiecznych, strzeżonych. Chwila nieuwagi może nas drogo kosztować. Będąc na wycieczce w lesie, informujmy dzieci o uważnym obserwowaniu tego, co się dzieje wokół nas, tak aby nie zagubiły się.

W każdej sytuacji, która wiąże się z zagrożeniem dla dziecka, można skontaktować się z policją. Policyjny telefon zaufania w Częstochowie: 365-44-00, w sytuacjach nagłych - 997.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję