Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z USA
Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na "Ground Zero" w Nowym Jorku

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na "Ground Zero" - w miejscu, gdzie stały wieżowce World Trade Center, zniszczone w terrorystycznych zamachach 11 września 2001 r. Zawiozła je do Nowego Jorku delegacja austriacka, w skład której wchodzili: Kurt Bergmann z Radia i Telewizji ORF w Linzu, organizator akcji, proboszcz katedry św. Szczepana w Wiedniu - ks. Anton Faber oraz 12-letni chłopiec, który przywiózł Światło z Groty Narodzenia w Betlejem.
"Fakt, że światło pochodzi z Betlejem, miał dla mieszkańców tego miasta szczególne, symboliczne znaczenie. Ogromny wykop w miejscu, gdzie stały wieżowce WTC, ciągle robi przygnębiające wrażenie, a w tym kontekście Betlejemskie Światło Pokoju jest naprawdę światłem nadziei" - powiedział m.in. ks. Faber w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress".
Austriacka delegacja zaniosła też Betlejemskie Światło Pokoju do znajdujących się w sąsiedztwie "Ground Zero" komend policji i straży pożarnej, a także do Kwatery Głównej NATO i konsulatu Austrii w Nowym Jorku. Podczas uroczystej Mszy św. Światło Pokoju zapłonęło w katedrze św. Patryka.

Z Belgii
O stosunku do religii w przyszłym traktacie konstytucyjnym UE

"W Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej musi znaleźć się zapis o poszanowaniu wolności religijnej we wszystkich jej wymiarach". Taki m.in. postulat zawarto w propozycjach Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) oraz Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) odnośnie do sytuacji Kościołów i wspólnot religijnych w UE. Propozycje te zostały przesłane w specjalnym liście do Valéry´ego Giscarda d´Estaing, przewodniczącego Konwentu Europejskiego.
ComECE i KEK domagają się m.in. poszanowania statusu Kościołów, wspólnot religijnych i organizacji bezwyznaniowych, zgodnie z prawem narodowym poszczególnych państw członkowskich oraz zapisu o ustanowieniu z nimi dialogu strukturalnego.
"Jeśli przyszły Traktat Konstytucyjny, który ma stanowić podstawę funkcjonowania UE przez następne dekady, będzie pozbawiony jakichkolwiek odniesień do religii, Kościołów czy wspólnot religijnych, to będzie to istotny brak w jego treści. Bowiem to właśnie religia, Kościoły i wspólnoty religijne nadają znaczenie społeczeństwu jako pewnej całości, stosunkom Unii z obywatelami, a także wartościom i tożsamości, na których opiera się społeczeństwo. Niniejsze propozycje stanowią wyraz rosnącej wagi religii, Kościołów i wspólnot religijnych dla dalszego rozwoju UE" - napisano m.in. w dokumencie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z Ziemi Świętej
Bożonarodzeniowe orędzie patriarchy łacińskiego Jerozolimy

W orędziu na Boże Narodzenie 2002 r. patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah wezwał do pokoju w Ziemi Świętej. Swoje orędzie patriarcha zaprezentował w Jerozolimie na specjalnej konferencji prasowej w obecności licznie zgromadzonych dziennikarzy izraelskich, palestyńskich i światowych mediów.
"Chociaż Boże Narodzenie głosi sprawiedliwość, pokój i miłość, to w Ziemi Świętej panuje przemoc i leje się krew, a w miejscach świętych toczą się walki i cierpią ludzie" - stwierdził m.in. abp Sabbah. Zwrócił uwagę, że orędzie na Boże Narodzenie z Ziemi Świętej jest apelem do ludzi dobrej woli, wspólnoty międzynarodowej i Kościołów na całym świecie o pomoc w przywróceniu pokoju między Palestyńczykami a Izraelczykami na zasadach sprawiedliwości, wzajemnego poszanowania, godności i prawa do własnej państwowości. Patriarcha wezwał władze izraelskie do zakończenia okupacji, która rodzi opór i odwet Palestyńczyków.
Orędzie wzywa chrześcijan w Ziemi Świętej, aby - mimo wszelkich cierpień i trudności życia codziennego - przeżyli Boże Narodzenie w duchu wiary i modlitwy.

Z Republiki Środkowoafrykańskiej
Zamordowano katolickiego kapłana

W Republice Środkowoafrykańskiej rebelianci zabili katolickiego księdza.
40-letni ks. Jean-Claude Kilamong został zatrzymany 8 grudnia 2002 r. w okolicach miasta Bossangoa (300 km na północ od stolicy państwa Bangui) przez grupę uzbrojonych mężczyzn z rebelianckiego ugrupowania gen. Francoisa Bozizé. Następnego dnia przypadkowi ludzie znaleźli ciało duchownego.
Wcześniej rebelianci zaatakowali w Bossangoa wspólnotę franciszkańską - 3 misjonarzy zostało dotkliwie pobitych i zagrożono im śmiercią.
W związku z nasilającymi się prześladowaniami Bossangoa opuściła już zdecydowana większość duchownych. Nadal niepewna jest sytuacja, w jakiej znajduje się 5 misjonarzy z Włoch, Francji i Polski, którzy przebywają w Zakonie Franciszkanów w centrum miasta. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że duchowni są zakładnikami rebeliantów.

Reklama

Kuba

Założyciel działającego od 5 lat na Kubie Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia - Osvaldo Paya Sardinas otrzymał w Strasburgu (Francja) prestiżową Nagrodę im. Andrieja Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za wkład w obronę praw człowieka. Paya, wykorzystując istniejący w konstytucji kubańskiej zapis, pozwalający grupie 10 tys. obywateli składać do parlamentu propozycje ustaw - zebrał ponad 11 tys. podpisów pod wnioskiem o dokonanie głębokich przemian demokratycznych na Kubie. Odbierając nagrodę, powiedział m.in., że naród kubański dojrzał do zmian: do pojednania i wolności, przed którymi żadna partia ani żaden tyran nie może uciec (przyjazd dysydenta po odbiór nagrody był możliwy dzięki interwencji polityków europejskich u kubańskiego przywódcy Fidela Castro, który ostatecznie zgodził się przyznać mu paszport).

USA

Każdego roku w różnych częściach globu umiera kilkanaście milionów dzieci - wynika z dorocznego raportu Międzynarodowego Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF), dotyczącego sytuacji dzieci na świecie. Kolejne kilkaset milionów żyje w warunkach urągających godności człowieka. Według UNICEF, co roku 11 mln dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu chorób, przeciwko którym istnieją łatwo dostępne szczepionki. Ponad 50 mln dzieci w wieku szkolnym z południowej Azji i północnej Afryki nie ma możliwości edukacji, a 150 mln nieletnich z krajów rozwijających się jest niedożywionych i wzrasta w warunkach poniżej granicy ubóstwa. Dane zebrane przez UNICEF mówią również o 2 mln dzieci, które zginęły w wyniku wojen od 1990 r., i o 6 mln, które w tych wojnach odniosły rany.

Reklama

Chile

Ponowne odczytanie i życie regułą benedyktyńską w Ameryce Łacińskiej u początków trzeciego tysiąclecia - to temat spotkania mniszek i mnichów reprezentujących Benedyktynów, Cystersów i Trapistów w tej części Ameryki, które odbyło się w stolicy Chile. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób.
Podczas 9. już spotkania zastanawiano się nad sytuacją życia zakonnego w regionie w obliczu zmian zainicjowanych przez Sobór Watykański II. Próbowano także szukać możliwości wspólnych działań.

Francja

We Francji ustanowionych zostało 5 nowych prowincji kościelnych (metropolii), zmienił się skład 6 innych prowincji, potwierdzone zostały diecezje sufragalne w 4 prowincjach i status 2 jednostek kościelnych podlegających bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Nowymi archidiecezjami zostały: Marsylia, Clermont, Dijon, Montpellier i Poitiers, a nowy skład mają metropolie: Bordeaux, Lyon, Reims, Rennes, Tuluza i Tours. Łącznie Kościół katolicki we Francji składa się obecnie z 15 prowincji (metropolii) - dotychczas było ich 17, oraz z 77 archidiecezji i diecezji. Wprowadzone zmiany mają na celu lepsze przystosowanie struktur kościelnych do obecnego podziału administracyjnego Francji, gdyż niektóre dawne stolice biskupie i arcybiskupie to dzisiaj niewielkie miasteczka - wiele dużych miast miało dotychczas status jedynie diecezji podlegających metropolitom urzędującym we wspomnianych małych miejscowościach.

Tydzień na świecie

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej umieszczone zostały pod głównym ołtarzem kościoła pw. św. Maurycego Męczennika w podrzymskim miasteczku Acilia (tamtejszą parafię prowadzą polscy zmartwychwstańcy). Konsekracji nowego kościoła dokonał wikariusz papieski dla diecezji Rzymu - kard. Camillo Ruini.

W wieku 56 lat zmarł w Mediolanie Leonardo Mondadori - prezes największego włoskiego koncernu wydawniczego "Arnoldo Mondadori Editore", z którego inicjatywy, przy współpracy pisarza Vittorio Messoriego, powstała książka Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei. Głośnym echem odbiła się rok temu wiadomość o nawróceniu się Leonarda Mondadoriego dzięki kontaktom z Opus Dei.

Na szczycie w Kopenhadze ogłoszono rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw (m.in. o Polskę). Ma to nastąpić w maju 2004 r.

Iraccy opozycjoniści powołali na konferencji w Londynie tzw. komitet koordynujący, będący namiastką rządu tymczasowego, który ma objąć władzę po ewentualnym obaleniu reżimu Saddama Husajna w Iraku. Tymczasem w rejonie Zatoki Perskiej Amerykanie i Brytyjczycy rozmieścili swoje okręty wojenne z kilkudziesięcioma tysiącami żołnierzy na pokładach.

Ożywioną dyskusję wywołał we Włoszech okólnik tamtejszego Ministerstwa Oświaty, zawierający kontrowersyjną inicjatywę utworzenia "kaplic międzywyznaniowych" we wszystkich szkołach publicznych. Propozycja ta pojawiła się niejako "przy okazji" sprawy powrotu krucyfiksów do klas - o co upomnieli się w specjalnej interpelacji włoscy parlamentarzyści.

Powołany w Barcelonie Konwent Chrześcijan dla Europy - zrzeszający 150 wybitnych przedstawicieli życia intelektualnego, politycznego, kulturalnego i religijnego z krajów UE i państw kandydujących - ogłosił swój pierwszy dokument: Deklarację Barcelońską, dotyczącą m.in. wizji przyszłej konstytucji europejskiej.

W rosyjskim obozie karnym zmarł (prawdopodobnie w wyniku złego traktowania) Salman Radujew - najsłynniejszy z czeczeńskich komendantów polowych, jakich udało się Rosjanom wziąć do niewoli. Miał 35 lat.

Przedstawiciele rządu Indonezji podpisali porozumienie pokojowe z Ruchem Wolnego Acehu (GAM), mające zakończyć trwającą od ponad 25 lat wojnę domową w prowincji Aceh. Według przyjętego dokumentu, prowincja ta ma zostać zdemilitaryzowana, a w przyszłości rząd w Dżakarcie przyzna jej szeroką autonomię.

Według danych Światowego Programu Żywnościowego ONZ, w rządzonej przez komunistów Korei Północnej, w której niedawno uwolniono ceny i zniesiono system kartkowy, jest 6,4 mln głodujących.

Thabo Mbeki został ponownie szefem rządzącego w RPA Afrykańskiego Kongresu Narodowego (kadencja trwa tam 7 lat).

W Kongu-Kinszasie pojawiła się szansa na zakończenie trwającej tam od połowy lat 90. XX wieku wojny domowej. Wszystkie strony konfliktu podpisały wynegocjowany wcześniej układ pokojowy w tej sprawie.

Specjalny oddział sił hiszpańskich i amerykańskich zatrzymał na Morzu Arabskim frachtowiec płynący z komunistycznej Korei Północnej do Jemenu. Znaleziono m.in. 12 pocisków balistycznych tupu Scud. Jemen i Korea nie zaprzeczyły, że statek wiózł broń za ich wiedzą.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję