Reklama

Z internetu

Kryzys trwa

Internauta
Niedziela Ogólnopolska 1/2003

Pomimo oczywistych dobrodziejstw rodziny, jej kryzys trwa na całym świecie, a w niektórych krajach okazuje się niezmiernie groźny. Według Statistics Canada´s General Social Survey, w Kanadzie na przykład ok. 1,2 mln osób żyje w tzw. związkach na próbę, to jest 20% więcej aniżeli w 1995 r. Natomiast liczba osób żyjących w legalnych związkach małżeńskich wzrosła jedynie o 3%.
W 2002 r. prawie 90% kanadyjskich mężczyzn i kobiet w wieku 50-69 lat rozpoczęłoby swoje pożycie małżeńskie od zawarcia związku małżeńskiego na próbę. Natomiast spośród mężczyzn i kobiet pomiędzy 30. a 39. rokiem życia jako swój pierwszy związek 40% par wybrałoby małżeństwo na próbę. Podobną postawę zajmują Kanadyjki pomiędzy 20. a 29. rokiem życia (53%).
Prestiż małżeństwa upadł szczególnie w tradycyjnie katolickim Quebecu. Tam jedynie 26% kobiet pomiędzy 30. a 39. rokiem życia rozpoczęłoby pożycie od małżeństwa. Jedna trzecia kobiet z Quebecu zgodziłaby się na związek na próbę. W innych prowincjach procent takich kobiet sięga 59.
Sytuacja kanadyjska nie stanowi wyjątku. Podobne dane zawierają brytyjskie statystyki rządowe.
Wielkie zmiany w strukturze rodziny przeżywa Irlandia. W 1994 r. co czwarte dziecko w Irlandii rodziło się poza małżeństwem. Obecnie co trzecie dziecko pochodzi z nieprawego łoża. W latach 1993-97 jedynie połowa dzieci żyła w rodzinie z obojgiem rodziców.
W Europie, zwłaszcza w jej części północnej, większość dzieci rodzi się poza małżeństwem. W Norwegii 49% urodzeń było pozamałżeńskich. W Islandii ich liczba przekroczyła 62%. W 1998 r. Francja liczyła 41% dzieci pozamałżeńskich. We Włoszech poza małżeństwem rodziło się 9%.
Tymczasem większość badań stwierdza, że żonatym powodzi się lepiej niż nieżonatym. Żyją oni 3 lata dłużej i zarabiają 4700 dolarów więcej w ciągu roku. Wynika to ze zdrowszych warunków życia w małżeństwie. Wywiera ono duży wpływ na sposób życia, chroni przed stresem i chorobami. Żonaci piją mniej alkoholu i mniej się martwią.
Dzieci urodzone w rodzinach przeżywają 30-krotnie mniej niebezpieczeństw.
Spośród 10 904 mężczyzn żonatych, objętych badaniami różnych czynników ryzyka, większość okazała się uodporniona na wiele chorób.
"Kiedy ludzie wstępują w związki małżeńskie, głęboko wkraczają w życie innych - mówi Jennifer Marshall, kierowniczka Departamentu Studiów nad Rodziną przy Family Research Council. - Nowsze badania wykazują, że połowa rozwiedzionych przed pięcioma laty, kiedy zawierali nowy związek małżeński, stawała się w małżeństwie szczęśliwa".
Maggie Gallagher, współautorka badania i profesor zwyczajny w Instytucie Wartości Amerykańskich, komentuje: "Przesadziliśmy z dobrodziejstwami rozwodu jako formy uszczęśliwiania dorosłych. Prawdopodobnie wiele dzieci z rozbitych małżeństw zgodzi się z tym z nami".

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem