Reklama

Kościół

Bp Solarczyk modlił się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

Bp Marek Solarczyk modlił się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Uroczystość odbyła się 18 lipca w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, z okazji 45. rocznicy śmierci Sługi Bożego.

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

- Dla nas ks. Kotlarz jest męczennikiem. Ufamy, że Kościół też to potwierdzi dla innych - mówił bp Solarczyk. - Stajemy wobec jego życia i oddania, ale przede wszystkim stajemy wobec jego wyjątkowej wierności dla Chrystusa. Przywołujemy dzisiaj prawdę, że człowiek stojący wobec takiego świadectwa musi przyjąć to jako wyzwanie i zaproszenie do siebie, kim ja mogę być w tych warunkach, które mnie otaczają? - mówił w homilii bp Solarczyk.

Dalej prosił Boga o "błogosławiony owoc w postaci beatyfikacji ks. Romana", który "sprawi, że wszyscy jednym głosem, jedną duszą i jednym sercem staniemy wobec Boga i w jego Imieniu będziemy przeżywać nasze życie".

Reklama

Po liturgii przy tablicy upamiętniającej posługę kapłańską w szydłowieckiej parafii ks. Romana Kotlarza nastąpiło złożenie kwiatów. - Staramy się pamiętać o bardzo ważnej postaci dla naszej lokalnej społeczności. Kultywowanie pamięci o Słudze Bożym ks. Romanie Kotlarzu odbywa się już od kilku lat - powiedziała poseł Agnieszka Górska.

W kościele odbyła się również prelekcja Edyty Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza - myśli kilka”. Z kolei w sali kinowej Szydłowieckiego Centrum Kultury - Zamek wyświetlony został film dokumentalny poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza.

W związku z uroczystością od 9 lipca na płycie rynku ustawiona jest wystawa poświęcona ks. Romanowi Kotlarzowi, która będzie czynna do 26 lipca.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomnijmy, że w połowie czerwca Senat RP uczcił 45. rocznicę Robotniczego Protestu w czerwcu 1976 roku w Radomiu. Senatorowie zwrócili uwagę, że za „ofiarę tych wydarzeń uznać też należy ks. Romana Kotlarza”. - Jego prześladowania po tych wydarzeniach się nasiliły, a okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione – czytamy w uchwale.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”. Zmarł 18 sierpnia 1976 r.

2021-07-18 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Bóg przychodzi do nas w drugim człowieku

[ TEMATY ]

Warszawa

Bp Marek Solarczyk

Razem.tv

Bóg przychodzi do nas w drugim człowieku – zwrócił uwagę bp Marek Solarczyk zachęcając do otwartości na działanie łaski. W czwartą niedzielę adwentu przewodniczył on mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Liturgię poprzedziło otwarcie żywej szopki, która zgodnie z tradycją stanęła przed kościołem.

W obszernej, ocieplanej drewnianej stajence obok gipsowych postaci Świętej Rodziny w tym roku są baranki, kozy, oraz robiące furorę wśród dzieci dwie alpaki. Zwierzęta pochodzą z pobliskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie uroczystości harcerze przekazali Betlejemskie Światło pokoju na ręce burmistrza Dzielnicy Praga-Północ Dariusza Wolke.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję