Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Kolumbii

Tragiczny rok dla kościoła w kolumbii

Miniony rok był tragiczny dla Kościoła katolickiego w Kolumbii - powiedział komentator kościelny dziennika kolumbijskiego Semana, Andrés Grillo. Podsumowując 2002 r., podkreślił on, że w tym czasie liczba duchownych zagrożonych, porwanych i zamordowanych podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Odnotowano 6 uprowadzeń, 8 pogróżek i 12 zabójstw ludzi Kościoła katolickiego.
"Kalwaria kolumbijska" rozpoczęła się 16 marca 2002 r., gdy zamordowano arcybiskupa Cali - Isaíasa Duarte Cancino, a zakończyła 11 listopada 2002 r. porwaniem przewodniczącego Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej, biskupa Zipaquirá - Jorge Jiméneza Carvajala, stwierdził komentator. Zwrócił on uwagę, że odpowiedzialność za zdecydowaną większość aktów przemocy spada na członków lewackich Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). "Księża, zakonnicy, siostry i misjonarze stali się w wielu rejonach kraju jedyną przeciwwagą dla FARC. Na terenach, gdzie brak jest rzeczywistej obecności państwa, ludzie Kościoła są w wielu wypadkach jedynymi, którzy swoją pracą duszpasterską utrzymują w jedności miejscową wspólnotę, bronią jej praw i chronią ją przed nadużyciami ze strony zbrojnych grup" - napisał komentator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Włoch

Wzrasta liczba pustelników

Coraz więcej osób na świecie decyduje się na pustelnicze życie - napisał m.in. dwutygodnik włoskich jezuitów La Civilta Cattolica. Obecnie na świecie żyje ok. 20 tys. mężczyzn i kobiet, którzy postanowili w pełni świadomie spędzić swoje życie w odosobnieniu. W samych Włoszech żyje tysiąc eremitów. Większość z nich to katolicy.
Mają oni wyższe wykształcenie, a średnia ich wieku wynosi 50-60 lat. Wielką niespodzianką są wybrane przez eremitów miejsca odosobnienia. Tylko 2 proc. żyje z dala od cywilizacji, pozostali mieszkają w miastach. Wielu z nich żyje, co odpowiada kontemplacyjnemu stylowi życia eremity, w bardzo skromnych warunkach. Tylko niektórzy pustelnicy otrzymują niewielkie renty. Większość z nich stanowią osoby świeckie.

Reklama

Z Niemiec

Akcja upowszechniająca różaniec

Międzynarodowe dzieło pomocy "Kirche in Not" rozpoczęło na szeroką skalę akcję upowszechniającą Różaniec. Jak poinformowano w siedzibie regionalnego oddziału organizacji w Monachium, jest to odpowiedź na ogłoszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Rok Różańca oraz rozszerzenie modlitwy różańcowej o nowe tajemnice światła. Z tej okazji założyciel i ojciec duchowy "Kirche in Not" - o. Werenfried van Straaten wezwał, by wraz z nim wszyscy sympatycy tego dzieła pomocy odmawiali Różaniec codziennie. Jednocześnie poinformował o otwarciu "bazaru" różańców. Akcja ma polegać na przesyłaniu do "Kirche in Not" różańców bądź pieniędzy na ich zakup. Różańce będą następnie wysyłane do krajów, w których ludzie nie mogą za nie zapłacić. Jako pierwsza otrzyma je Kuba. Tamtejsi biskupi prosili o przysłanie 400 tys. różańców poświęconych przez Papieża, które chcą rozdać wiernym w swoim kraju. Biskupi przygotowują specjalną ulotkę, w której uczą wiernych modlitwy różańcowej.

Z Pakistanu

Kolejny zamach przeciw chrześcijanom

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2002 r. w miejscowości Chuyyanwali w Pakistanie miał miejsce zamach na miejscowy kościół protestancki. Trzy dziewczynki w wieku 6, 9 i 12 lat zginęły w salce modlitwy miejscowej wspólnoty prezbiteriańskiej, a 16 osób odniosło rany. "Akurat się modliliśmy, gdy nastąpił wybuch" - powiedział francuskiej agencji AFP pastor Rahmat Asim.
Shahid Iqbal, szef policji dystryktu Sialkot, któremu podlega wspomniana wioska, powiedział dziennikarzom AFP, że zatrzymano 4 domniemanych sprawców tego czynu. Jest wśród nich kaznodzieja islamski, podejrzewany o podżeganie do zamachu, a wszyscy są prawdopodobnie członkami zakazanej przez władze grupy Jaish-e-Mohammad (Wojsko Mahometa) - oświadczył Iqbal. Zamach zaliczył on do serii aktów terroru, dokonanych przez islamskich ekstremistów w odpowiedzi na amerykańską ofensywę przeciwko talibom i al-Kaidzie.

Reklama

USA

W Stanach Zjednoczonych - na Florydzie - powstaje nowy uniwersytet katolicki "Ave María". Jego założycielem jest multimilioner Thomas Monaghan, który prowadził do niedawna słynną amerykańską sieć pizzerii "Domino´s Pizza". Po jej sprzedaniu założył Fundację "Ave María", która finansuje budowę uniwersytetu i przyległego do niego campusu o charakterze niewielkiego miasta pod tą samą nazwą. Rozpoczęcie zajęć na nowej uczelni nad Zatoką Meksykańską planuje się na wrzesień 2003 r. Kształcić się tam będzie 5 tys. studentów.
Monaghan jest zaangażowanym katolikiem, m.in. poparł finansowo wielką kampanię antyaborcyjną; w dzieciństwie był wychowankiem zakonnic w Ann Arbor w stanie Michigan.

Francja

"Zjawisko to w swej logice można porównać do praktyk, które stosowali naziści" - tak zareagował na wiadomość o narodzinach pierwszego sklonowanego dziecka metropolita paryski - kard. Jean-Marie Lustiger.
W wypowiedzi dla rozgłośni publicznej France Inter stwierdził on, iż "widać wyraźnie inspirację, jaka przyświeca temu przedsięwzięciu - jest to inspiracja szaleńcza". Dodał, że "jeśli nie wyznaczy się bezwzględnej granicy tego, co święte w człowieczeństwie, wystarczy ustąpić nawet bardzo niewiele, a pojawi się pytanie, dlaczego nie pójść jeszcze mały krok dalej".

Rosja

Spis książek i czasopism prawosławnych podżegających m.in. do nietolerancji religijnej przedstawili patriarsze moskiewskiemu i Wszechrusi Aleksemu II rosyjscy obrońcy praw człowieka.
W kioskach i księgarniach prawosławnych w całym kraju sprzedaje się publikacje zawierające oszczerstwa pod adresem Żydów oraz członków innych wyznań i religii. Brutalne artykuły antykatolickie przynosi prawosławne czasopismo Radoneż, wychodzące w nakładzie 12 tys. egz.; np. w numerze 2. pisma z 2002 r. na pierwszej stronie był artykuł pt. Wiarołomna napaść Papieża na Rosję.
W liście otwartym złożonym na ręce zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego obrońcy praw człowieka wyrazili nadzieję, że uczyni on wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec wydawaniu tego rodzaju wydawnictw. Zaapelowali także o ich publiczne potępienie.

Ziemia Święta

W bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie odbyła się w Niedzielę Świętej Rodziny inauguracja "Roku Parafii", ogłoszonego w całym Kościele katolickim przez Jana Pawła II. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali wspólnie: biskup łaciński, biskup maronicki Hajfy i biskup melchicki Akki i Galilei. We Mszy św. uczestniczyli wierni różnych obrządków katolickich, franciszkanie oraz siostry zakonne z kilkudziesięciu domów w Nazarecie, wśród nich polskie siostry nazaretanki.

Tydzień na świecie

Wiadomość o sklonowaniu człowieka stanowi wyraz brutalnej mentalności, pozbawionej jakiegokolwiek szacunku dla etyki i człowieczeństwa - powiedział m.in. rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Joaquin Navarro-Valls, komentując informację o przyjściu na świat w USA sklonowanej dziewczynki (eksperyment miał zostać przeprowadzony przez naukowców związanych z sektą raelianów).

W Paryżu odbyło się z udziałem Brata Rogera 25. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé. Wzięło w nim udział blisko 80 tys. osób, wśród których największą grupę - ok. 30 tys. stanowili Polacy.

Konferencja Biskupów Holandii zainicjowała kampanię promującą normy i wartości chrześcijańskie. Plakaty, karty pocztowe i elektroniczne mają przypominać o Dekalogu. Zdaniem przewodniczącego tamtejszego Episkopatu - kard. Adrianusa Simonisa, przesunięcia w hierarchii wartości mają decydujący wpływ na moralne zachowania Holendrów.

Troje amerykańskich lekarzy zostało zastrzelonych w chrześcijańskim szpitalu misyjnym w miejscowości Dżibla w Jemenie. Zamachowiec - islamski fundamentalista, student jemeńskiego uniwersytetu Al-Iman, powiedział policji, że chodziło mu "o religijne oczyszczenie". Zdaniem policji, terrorysta ma powiązania z islamską partią opozycyjną i był szkolony w obozach al-Kaidy w Afganistanie, a zamach ma związek z planowaną interwencją USA w Iraku.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła sankcje gospodarcze wobec Iraku. Jednocześnie sekretarz generalny ONZ - Kofi Annan oznajmił, iż nie widzi argumentów do rozpoczęcia akcji militarnej przeciwko Irakowi, zanim inspektorzy misji ONZ w tym kraju nie przedstawią raportu nt. irackiej broni masowego rażenia (ma to nastąpić 27 stycznia br.). Tymczasem w rejonie Zatoki Perskiej Amerykanie i Brytyjczycy zgromadzili potężne siły koalicji antyirackiej, które pozostają w pełnej gotowości bojowej.

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy nadzorowali kompleks nuklearny w Yongbyon, zostali wydaleni z komunistycznej Korei Północnej. Jednocześnie Phenian zapowiedział wystąpienie z układu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Amerykanie są niemal pewni, że Korea Północna chce wyprodukować taką broń, jednak sekretarz stanu Colin Powel oświadczył, że USA nie przeprowadzi ataku prewencyjnego przeciwko KRLD.

Ok. 59 mln obywateli USA w ciągu roku pracuje honorowo - podało amerykańskie ministerstwo pracy. Dane na temat wolontariatu opublikowano na podstawie badań przeprowadzonych wśród 60 tys. gospodarstw domowych (ostatni tego typu sondaż przeprowadzono w 1989 r.).

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg po raz pierwszy potwierdził, że wprowadzenie wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro spowodowało wzrost cen towarów i usług. Wcześniej instytucje UE nie chciały przyjąć tego faktu do wiadomości.

Europejscy dyplomaci z niepokojem przyjęli fakt zakończenia 1 stycznia 2003 r. misji OBWE w Czeczenii. Wyrazili oni chęć negocjacji z Rosją w sprawie warunków jej powrotu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję