Reklama

Wypocząć i pogłębić wiarę

Niedziela warszawska 29/2002

Rekolekcje, dni skupienia, sympozja, konwiwencje, pobyty indywidualne i grupowe - to wszystko oferują atrakcyjnie położone wokół Warszawy domy rekolekcyjno-wypoczynkowe. W ciszy i spokoju można wypocząć i jednocześnie pogłębić swoją wiarę. Przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.

Loretto

Nieopodal sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa mieści się Dom Rekolekcyjny Sióstr Loretanek. Przez cały rok przyjmuje bardzo liczne grupy pielgrzymkowe. Na czasowe pobyty rekolekcyjne decydują się tam głównie grupy oazowe, neokatechumenalne i Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Do dyspozycji gości są pokoje 2- i 3-osobowe, z łazienkami na korytarzach. Można przyjechać również pod namiot. Zapewnione jest całodzienne wyżywienie. W obiekcie mieści się oczywiście kaplica, która wykorzystywana jest też jako sala konferencyjna. Dla zmotoryzowanych przygotowano niewielki parking. Siostry chętnie przyjmą również grupy młodzieżowe i dziecięce. Proszą jednak o rezerwację miejsc z dość dużym wyprzedzeniem czasowym, gdyż chętnych jest wielu. Dom położony jest w środku lasu, na pięknej polanie, co zachęca do długich spacerów. Dojazd: szosą białostocką do Wyszkowa, następnie w kierunku Łochowa do miejscowości Puste Łąki. Stamtąd ok.1,5 km w lewo, do Loretto, zgodnie z drogowskazem. Autobusy PKS-u z Warszawy dojeżdżają tylko do Pustych Łąk, następnie trzeba przejść drogą pieszo.

Magdalenka

W Magdalence mieści się Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Warszawskiej. Zaprasza wszystkich chętnych, grupowo oraz indywidualnie. Mile widziana jest młodzież szkolna. Przyjechać można na pobyt dłuższy, ale także na jeden dzień. Kompleks składa się z dwóch budynków oddalonych od siebie o 200 m. W pierwszym mieści się administracja oraz stołówka oferująca całodzienne wyżywienie. Baza noclegowa mieści się natomiast w drugim budynku. Jest tam 68 miejsc do spania w pokojach 2-, 3-, 4-, 6-, 8- i 10-osobowych. Łazienki na korytarzach. W tym samym budynku mieści się również sala konferencyjna, sala kominkowa z czynnym kominkiem oraz kaplica. Gospodarze proszą, aby poszczególne grupy przyjeżdżały z własnym kapłanem. Ośrodek mieści się w lesie, jest duży parking oraz boisko sportowe. Do najbliższego sklepu 0,5 km.

Dojazd: drogą na Radom, za Jankami należy skręcić w lewo, w stronę Piaseczna i dojechać do Magdalenki. Tam skręcić w prawo, w ulicę Lipową, skąd 2 km do Domu Rekolekcyjnego. Autobusy PKS-u odjeżdżają z dworca Warszawa Zachodnia. Wysiąść trzeba na przystanku Łazy - Szkoła, następnie ok. 2 km przejść pieszo.

Reklama

Choszczówka

Z Prymasem Tysiąclecia związany jest Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce. Kardynał Wyszyński w latach 1969-81 często przebywał w Choszczówce na wypoczynku. Ośrodek prowadzony jest przez Instytut Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. Panie oferują osobom indywidualnym i grupom zorganizowanym możliwość wypoczynku, skupienia i modlitwy. Możliwe jest również zwiedzenie pomieszczeń, w których mieszkał i pracował Prymas Tysiąclecia. Do dyspozycji gości jest piękna kaplica, zaadoptowana do tego celu z autentycznej chaty kurpiowskiej, sala spotkań na 100 osób, 15 pokoi 3-4 osobowych. Jest także możliwość całodziennego wyżywienia lub korzystania z kuchni. Dla zmotoryzowanych parking. Najlepiej przyjechać z własnym duszpasterzem, na miejscu ksiądz odprawia Mszę św. jedynie w niedziele o 10.30. Wokół Ośrodka są piękne tereny leśne z licznymi drogami spacerowymi.

Dojazd: samochodem ul. Modlińską, tuż za znakiem "koniec Warszawy" należy skręcić w ul. Dębową. Po ok. 2 km znowu trzeba skręcić w prawo, skąd 200 m do Ośrodka. Można też dojechać pociągiem do stacji Choszczówka i dalej przejść piechotą ul. Chlubną, następnie przez las.

Reklama

Laski

Przy parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach funkcjonuje Dom Rekolekcyjny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gościom oferuje 91 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4i wieloosobowych. Łazienki na korytarzach. Istnieje możliwość całodziennego wyżywienia. W Ośrodku jest kaplica, sala konferencyjna, sala kominkowa, parking, tereny rekreacyjne z boiskiem, miejscami na ognisko i dużo przestrzeni do spacerów. Zaproszone są grupy zorganizowane, również dziecięce i młodzieżowe. Zaletą jest cisza i spokój, a jednocześnie bliskość miasta i dogodny dojazd. Do najbliższego sklepu zaledwie 50 m. Chętni mogą się wybrać na wycieczkę do pobliskiego Kampinoskiego Parku Narodowego. W pobliżu znajduje się słynny Zakład dla Niewidomych. Do Ośrodka łatwy dojazd samochodem ulicami Wólczyńską, Arkuszową i 3 Maja oraz autobusami 708 i 726 z placu Wilsona.

Otwock

Duży Dom Rekolekcyjny prowadzą w Otwocku Księża Pallotyni. Oferują aż 150 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami. Istnieje możliwość przyjęcia także grup dziecięcych i młodzieżowych. Na miejscu znajduje się kaplica, kościół połączony z Domem, sala konferencyjna, świetlica, stołówka z pełnym wyżywieniem, barek kawowy. Można także korzystać z kuchni indywidualnie. Zmotoryzowani mają do dyspozycji duży parking, a dzieci plac zabaw. Wokół Ośrodka jest las, w którym urządzono Drogę Krzyżową. Nieopodal znajduje się również kąpielisko. Dojazd do Otwocka pociągiem lub autobusami linii prywatnych. Dom Rekolekcyjny mieści się blisko centrum miasta, na rogu ulic Żeromskiego i Prusa, ok. 1 km od dworców kolejowego i autobusowego. Do najbliższego sklepu 500 m, na pocztę 1 km.

Sulejówek

Przy ul. Mariańskiej w Sulejówku, Księża Marianie prowadzą Dom Rekolekcyjny Betlejem. Zapraszają grupy zorganizowane na rekolekcje, konwiwencje, dni skupienia, zjazdy okolicznościowe, mityngi A-A. Przyjmowane są również grupy dziecięce i młodzieżowe. Na miejscu można skorzystać z posługi duszpasterskiej miejscowych księży. Obsługa duszpasterska Ośrodka prowadzi również na życzenie w parafiach rekolekcje adwentowe i wielkopostne, rekolekcje maryjne oraz misje. W Domu Betlejem są 94 miejsca noclegowe w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych. Łazienki w pokojach. Na miejscu są także: kaplica, stołówka z pełnym wyżywieniem, barek kawowy, świetlica, sala konferencyjna, boisko do gry oraz parking. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także kościół rektorski św. Józefa Oblubieńca NMP. Dom Rekolekcyjny położony jest wśród zieleni, z wieloma

ciekawymi miejscami turystyczno-spacerowymi. Do najbliższego sklepu niecały kilometr, do dworca PKP 1,2 km. Dojazd: pociągiem do stacji Sulejówek, następnie ul. Dworcową, Legionów do Mariańskiej. Do Sulejówka można też dojechać autobusami prywatnych firm.

Reklama

Urle

W Urlach koło Jadowa mieści się Ośrodek Rekolekcyjno-Kolonijny Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Latem wykorzystywany jest przede wszystkim na bazę kolonijną dla dzieci i młodzieży. Oferuje wtedy 170 miejsc noclegowych. W ciągu roku miejsc tych jest 50, w pokojach 1-, 2-, 3-, 4- i wieloosobowych. Łazienki na korytarzach. Zapewnione jest całodzienne wyżywienie, stołówka pomieści aż 200 osób. Obiekt przystosowany jest na przyjęcie osób niepełnosprawnych. Goście mają do dyspozycji kaplicę, salę konferencyjną, świetlicę, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci, parking. W odległości 200 m

od Ośrodka znajduje się kąpielisko. Dom położony jest w lesie mieszanym, panuje tu specjalny mikroklimat. W pobliżu przepływa czysta rzeka Liwiec. Dojazd: pociągiem z Warszawy Wileńskiej. Od dworca PKP trzeba dojść 500 m.

Pyry

W ramach Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego przy ul. Korowodu w Warszawie działa Dom Rekolekcyjny. Znajduje się w nim 45 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3-osobowych z telefonami. Łazienki w pokojach. Salezjanie zapraszają wszystkich chętnych, także grupy dziecięce i młodzieżowe. Do dyspozycji gości jest kaplica, sala konferencyjna, świetlica, barek kawowy, parking. Istnieje możliwość całodziennego wyżywienia. Na miejscu można skorzystać z posługi duszpasterskiej miejscowych księży. Dookoła Ośrodka rozciąga się duży ogród, idealny na spacery. Można także zwiedzić Muzeum Misyjne. Niewątpliwą zaletą Domu jest bliskość Warszawy. Do najbliższego sklepu 1 km. Dojazd: autobusami 709 i 727 do przystanku Sójki, następnie piechotą. Samochodem należy pojechać ulicą Puławską, skręcić w Poleczki, następnie Taneczną aż do ul. Korowodu.

Reklama

Wesoła

W Wesołej pod Warszawą działa Dom Rekolekcyjny Opatrzności Bożej, który zaprasza grupy zorganizowane, także dziecięce i młodzieżowe. Gościom oferuje 130 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3-, 4- i wieloosobowych. Łazienki na korytarzach. Zapewnione jest całodzienne wyżywienie, jest także możliwość indywidualnego korzystania z kuchni. W Ośrodku jest kaplica, sala konferencyjna, barek kawowy, parking i boisko. Można organizować rozmaite gry terenowe. Wokół lasy z pięknymi terenami spacerowymi. Do najbliższego sklepu 300 m. Dojazd: pociągiem do stacji Wesoła lub autobusem linii prywatnych, odjeżdżającym z przystanku w pobliżu Pałacu Kultury.

Poniżej podajemy adresy i telefony do Ośrodków opisanych w tekście:

Dom Rekolekcyjny Sióstr Loretanek w Loretto, 07-220 Kamieńczyk nad Bugiem, Loretto, tel. (0-29) 741- 17-87.

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Magdalence, ul. H. Słojewskiego 19, 05-551 Wólka Kosowska, Magdalenka, tel. 757-99-90.

Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce, ul. Świerkowa 4, 03-052 Warszawa, tel. 614-65-13.

Dom Rekolekcyjny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Laskach, ul. 3 Maja 40/42, 05-080 Izabelin, Laski, tel. 752-21-07.

Dom Rekolekcyjny Księży Pallotynów w Otwocku, ul. Żeromskiego 6, 05-400 Otwock, tel. 779-29-92.

Dom Wypoczynkowo-Rekolekcyjny Księży Marianów w Sulejówku, ul. Mariańska 8, 05-070 Sulejówek, tel. 783-15-00.

Ośrodek Rekolekcyjno-Kolonijny Caritas w Urlach, ul. Poniatowskiego 2, 07-161 Urle, tel. (0-25) 675-49-35.

Salezjański Dom Rekolekcyjny w Warszawie Pyrach, ul. Korowodu 20, 02-829 Warszawa, tel. 644-86-78.

Dom Rekolekcyjny Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Ks. Piotra Skargi 2, 05-075 Wesoła, tel. 773-51-10.

Podczas przygotowywania tekstu korzystałem z informacji własnych oraz zawartych w Informatorze Domy pielgrzyma, Domy rekolekcyjne, Ośrodki wypoczynkowe wydanym przez Wydawnictwo ATH.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję