Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Kuby

Kościół wzywa władze do zmiany polityki wobec własnych obywateli

Kościół katolicki na Kubie wezwał komunistyczne władze tego kraju, by złagodziły politykę państwa wobec własnych obywateli. Z okazji 150-lecia śmierci ks. Felixa Vareli, bohatera walki o niepodległość wyspy, kubański Kościół ogłosił list pasterski, podpisany przez arcybiskupa Hawany - kard. Jaime Ortegę.
"Nadszedł czas, aby przejść od mściwego państwa, które domaga się poświęceń i wystawia rachunki, do państwa miłosiernego, gotowego podać pomocną dłoń, zanim nałoży ograniczenia i ukarze występki" - czytamy w dokumencie. Kościół wyraża m.in. zaniepokojenie z powodu dużej liczby aborcji i rozwodów oraz częstych przypadków porzucania przez mężczyzn swoich rodzin. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest nieobecność szkolnictwa katolickiego na Kubie. Również ubóstwo Kubańczyków sprzyja dezintegracji rodzin i jest przyczyną emigracji z wyspy - stwierdza m.in. dokument.

Z Belgii

Nowe propozycje Invocatio Dei dla przyszłej konstytucji UE

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) złożyła nową propozycję dotyczącą odniesienia do Boga w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej. Nawiązuje ona do projektu nowej konstytucji szwajcarskiego kantonu Zurych i zawiera następujące zdanie: "...uznając granice władzy ludzkiej; z myślą o kulturalnym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie Europy; świadomi odpowiedzialności przed Bogiem, człowiekiem i dziełem stworzenia...". Propozycję tę opracowała Komisja Prawna ComECE w nadziei, że będą mogli ją przyjąć ludzie różnych światopoglądów. Opiera się ona na wspólnych zaleceniach ComECE i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) z września 2001 r. i uwzględnia m.in. propozycję tekstu zgłoszoną przez Europejską Partię Ludową, która z kolei wzięła za wzór preambułę do polskiej konstytucji.
Tymczasem uczestnicy dorocznego spotkania Wspólnoty Roboczej Europejskich Rad Księży (CCPE), które obradowało w Norymberdze (Niemcy) wystosowali list do przewodniczącego Konwentu Europejskiego Valery´ego Giscarda d´Estainga, w którym opowiadają się za wprowadzeniem odniesienia do Boga w następnej konstytucji UE.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z Rosji

Władze wydaliły kolejnego polskiego kapłana katolickiego

21 lutego br. władze Federacji Rosyjskiej wydaliły z kraju polskiego kapłana katolickiego - ks. Bronisława Czaplickiego, proboszcza parafii w miejscowości Puszkin koło Sankt-Petersburga. Władze obwodu leningradzkiego pozbawiły kapłana karty stałego pobytu i nakazały mu opuszczenie Rosji w ciągu 2 tygodni. Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w tym roku (w ub.r. musiało opuścić Rosję 5 księży katolickich, w tym bp Jerzy Mazur). Ks. Czaplicki powiedział m.in., że po przyjeździe do Polski będzie się starał o powrót do Rosji. Od 6 lat był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela. Poza pracą duszpasterską był wykładowcą w katolickim seminarium duchownym pw. Królowej Apostołów w Petersburgu oraz zbierał materiały dotyczące martyrologii Kościoła katolickiego w ZSRR i badał najnowsze dzieje katolików w tym kraju. Wcześniej pracował m.in. w Prochładnym w Czeczenii, gdzie nie tylko był duszpasterzem miejscowych wiernych, ale zajmował się też uchodźcami na tym terenie.

Z Ukrainy

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Olszańskiego

25 lutego br. w Kamieńcu Podolskim odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Jana Olszańskiego, byłego ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita Lwowa - kard. Marian Jaworski. Obecni byli m.in. nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović, delegacja Konsulatu RP we Lwowie oraz ok. 3 tys. wiernych.
W telegramie kondolencyjnym odczytanym podczas uroczystości Papież Jan Paweł II nazwał zmarłego "wielkim apostołem na ziemiach Ukrainy". Ojciec Święty przypomniał, że od 1942 r. pełnił on posługę wśród wiernych z pełnym oddaniem, najpierw jako kapłan, a później jako biskup. "Był dla nich ojcem, duszpasterzem i powiernikiem. Nie była to posługa łatwa. Z wyroku władz komunistycznych bp Olszański był przez pewien okres pozbawiony możliwości prowadzenia pracy duszpasterskiej. Nie gasiło to jednak jego zapału. Trudności te przyjął jako wyzwanie na przyszłość, któremu stawiał czoło z odwagą płynącą z wiary" - napisał Papież w telegramie skierowanym na ręce ordynariusza kamieniecko-podolskiego Leonida Dubrawskiego.
Ciało bp. Olszańskiego zostało złożone w kaplicy Najświętszego Sakramentu w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim.

Reklama

Hiszpania

Komisja Stała Episkopatu Hiszpanii ogłosiła dokument przygotowawczy przed planowaną na 3-4 maja br. 5. podróżą apostolską Jana Pawła II do tego kraju. Orędzie zatytułowane Będziecie moimi świadkami wzywa wiernych do jedności w wierze i do życia "dla nowej ewangelizacji" oraz zaprasza szczególnie młodzież i niewierzących do udziału w uroczystościach przewidzianych podczas wizyty Papieża.
"Kanonizacje przewidziane w programie pielgrzymki papieskiej oznaczają dla biskupów potwierdzenie powołania do świętości i do coraz lepszej odpowiedzi Kościoła na trudne czasy. Tym bardziej zrozumiecie radość naszą i całej wspólnoty chrześcijańskiej w Hiszpanii, gdy zapowiedziano nam, że Papież ogłosi świętymi pięcioro członków naszego Kościoła, którzy żyli miłością w sposób heroiczny w XX wieku" - m.in. głosi orędzie biskupie.

Rosja

Patriarcha Moskiewski i Wszechrusi Aleksy II przyjął 20 lutego br. przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Rosji - abp. Antonio Menniniego. W czasie pierwszego spotkania abp Mennini przekazał patriarsze dokumenty wystawione przez Stolicę Apostolską, potwierdzające oficjalnie mianowanie go na szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego w Moskwie. Obaj rozmówcy omówili obecny stan i dalsze perspektywy stosunków między Kościołami: katolickim i rosyjskim prawosławnym; podkreślono przy tym konieczność rozwiązania problemów, które przeszkadzają owocnemu rozwoju dialogu międzykościelnego. W spotkaniu wzięli udział: sekretarz (attaché) przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Federacji Rosyjskiej - ks. Tomasz Grysa i pracownik Sekretariatu Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego Igor Wyganow.

Reklama

Wietnam

Kursy zawodowe, zbiórki pieniędzy dla najuboższych i fundowanie stypendiów - to niektóre inicjatywy Kościoła katolickiego w Wietnamie. W prowincji Binh Dinh, gdzie bezrobocie jest szczególnie wysokie, siostry ze Zgromadzenia Miłośniczek Krzyża z Qui Nhon zorganizowały kursy zawodowe dla młodych bezrobotnych kobiet. Uczą je hafciarstwa. Wiele uczestniczek kursu znalazło już zatrudnienie. Kolejną inicjatywę realizuje redemptorysta - o. Józef Le Quang Uy, który rozpoczął akcję "Pomóżmy potrzebującym". Przez Internet zbiera pieniądze i używaną odzież dla najuboższych, funduje stypendia, otacza opieką prostytutki, pragnące zmienić swe życie. Dzięki internetowej akcji zamożniejsi Wietnamczycy kupują mleko dla dzieci z ubogich rodzin.

Madagaskar

Kolejnym etapem trwającej od kilku lat peregrynacji po świecie relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest Madagaskar. Trumna z ciałem świętej karmelitanki i patronki misji odwiedzi 10 katolickich diecezji w różnych częściach Madagaskaru. Kraj ten przyjął relikwie św. Teresy z honorami nie tylko religijnymi, ale i państwowymi. Na lotnisko przybyli przedstawiciele najwyższych władz - na czele z premierem. W malgaskiej kulturze istnieje tradycja wielkiej czci dla szczątków przodków.
Katolicy stanowią ok. 20% mieszkańców Madagaskaru, dawnej kolonii francuskiej.

Tydzień na świecie

W ramach dyplomatycznych zabiegów Watykanu w sprawie uniknięcia wojny w Iraku, Jan Paweł II przyjął na audiencji premiera Hiszpanii Jose Marię Aznara. Kraj ten, obok Wielkiej Brytanii, jest obecnie najwierniejszym sojusznikiem USA. Tego samego dnia gościem Papieża był także wiceprzewodniczący parlamentu Iranu, a na zaproszenie szefa dyplomacji - abp. Jean-Louis Taurana do Watykanu przybyli ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, którym francuski arcybiskup przedstawił stanowisko Watykanu w sprawie kryzysu irackiego.

"Rozpoczęta jednostronnie, bez zgody ONZ, wojna przeciw Irakowi będzie zbrodnią przeciw pokojowi" - powiedział m.in. abp Jean-Louis Tauran, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami. Przemawiał on na sympozjum pokojowym zorganizowanym w Rzymie. Szef dyplomacji watykańskiej podkreślił, że inspektorzy rozbrojeniowi ONZ w Iraku powinni mieć możliwość kontynuowania swej pracy.

Rząd Kataru wydał zezwolenie na budowę świątyń chrześcijańskich. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju arabskim z regionu Zatoki Perskiej. W 2002 r. Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Katarem, a jego władze zobowiązały się m.in., że będą przydzielały miejsca pod budowę obiektów kościelnych zgodnie z potrzebami wierzących oraz przestrzegały wolności religijnej wobec wspólnot chrześcijańskich w tym kraju.

Sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld oznajmił, że amerykańskie siły zbrojne w rejonie Zatoki Perskiej są już gotowe do wojny i czekają tylko na rozkaz prezydenta. Tymczasem kraje przeciwne wojnie w Iraku - Francja, Niemcy i Rosja - złożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ memorandum w sprawie kontynuowania inspekcji w celu rozbrojenia reżimu Saddama Husajna.

Rząd USA, na "usilną prośbę" Rosji, wpisał 3 czeczeńskie ugrupowania polityczne i partyzanckie na swoją "czarną listę" międzynarodowych terrorystów.

Stany Zjednoczone zapowiedziały wznowienie pomocy żywnościowej dla Korei Północnej.

Pałac Westminsterski stał się widownią potężnej rebelii parlamentarnej: przeciwko planom wojny z Irakiem głosowała niemal 1/3 posłów brytyjskiego parlamentu. Premier Tony Blair wygrał wprawdzie batalię w Izbie Gmin, ale ucierpiał jego autorytet - sprzeciwiło mu się ponad 120 posłów jego własnej partii.

Przeciwna wznowieniu rozmów pokojowych z Autonomią Palestyńską partia izraelskiego premiera Ariela Szarona - Likud - porozumiała się w sprawie utworzenia nowego rządu ze skrajnie antypalestyńską Narodową Partią Religijną.

11 mln mieszkańców Etiopii i 2 mln mieszkańców Erytrei może wkrótce umrzeć z głodu - podała katolicka agencja CAFOD, zajmująca się sprawami rozwoju w krajach Trzeciego Świata. W nękanych przez suszę państwach wyczerpały się wszystkie zapasy żywności.

Międzynarodowy Organ Kontroli Narkotyków (przy ONZ) ostrzegł w swym dorocznym raporcie, że walka z producentami i handlarzami narkotyków wciąż nie przynosi zbyt wielkich rezultatów.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję