Reklama

Różaniec z tymi, co się nie śpieszą...

Niedziela Ogólnopolska 10/2003

Fot. Adam Bujak/Biały Kruk

Fot. Adam Bujak/Biały Kruk

Nie wszyscy się śpieszą...
Nie wszystkich ogarnia pęd tak cechujący ludzi naszych czasów.
Są tacy, którym dane zostało to, czego inni nie mają: czas wolny.
Obserwuję emerytów, widzę rencistów, patrzę na bezrobotnych, odwiedzam chorych... Co zrobić z czasem? - oto częste ich pytanie...
Tak, czas wolny nie zawsze jest czasem miłym. Nieraz jest trudny. Bywa ciężarem. A mądrość nakazuje ten dar od Boga należycie wykorzystać.
Z radością więc przybyłem do klasztoru Ojców Franciszkanów - zwanych ciągle we Włocławku Reformatami - by odmówić Różaniec z tymi, co się nie śpieszą... O godz. 10.00 przed południem. Choć jest tu też Różaniec po południu.
Teraz wprowadzono go dodatkowo, by w Roku Różańca zająć tych, którzy wieczorem boją się wychodzić z domu, a przed południem spacerują nieraz bez celu po mieście. Chętnie przyszli na modlitwę. Niektórzy z nich pójdą potem po zakupy, wrócą do domu, przygotują obiad dla siebie, nieraz dla całej rodziny. Inni wrócą do noclegowni Caritas, gdzie siostry albertynki podadzą im ciepłą strawę. Jaki to dar ten Rok Różańca dla nich! Co za łaska!
Wypełniona nawa kościoła. Ławki zajęte. Przeczytałem fragment listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae. Kilka słów komentarza. Zaczęliśmy Różaniec. Wymieniłem intencje, w jakich proszono mnie o modlitwę. Każdy dodał w głębi serca jeszcze własne. Przeczytany został tekst biblijny opisujący daną tajemnicę. Chwila milczenia. Kontemplacja karmi się Biblią i milczeniem. Kilka słów refleksji. Powoli płynie Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu... Rytmicznie, miarowo, w klimacie zachwytu Bogiem... Kontemplujemy bez pośpiechu tajemnice życia Jezusa oczyma Maryi... Inny świat!
Boży świat!
Ziarna Różańca przesuwają się w palcach. Urozmaicony sposób recytacji. Usta wypowiadają słowa skierowane do Ojca w niebie. Pozdrawiamy Maryję jak Anioł Gabriel, jak św. Elżbieta. Mocno akcentowane jest Imię Jezus! Jedyny Zbawiciel świata. Przedkładana jest prośba grzeszników. Rozlega się chwała Trójcy Świętej. Czas płynie do wieczności jak Wisła, tylko już z czystszą wodą.
Ile spokoju maluje się na obliczach! Ile radości w sercach! Ile gotowości do przyjęcia krzyża! Ile nadziei, że zaniesie się go na Golgotę swego życia! Ile wiary w zwycięstwo dobra nad złem... Rodzą się dobre myśli, co dalej robić w życiu. Nie jesteśmy sami. Nie tylko my mocujemy się z problemami świata...
Jutro też tu przyjdą. Będą tu codziennie. Wstąpili do "szkoły Maryi". By posłuchać papieskich słów. By życie wypełnić dobrem. By modlitwa była u początku dobra. By temu dobru ciągle towarzyszyła. Obiecałem odwiedzać te ciche grupy modlitewne. Dziękować Bogu, że powstają! To nowe tchnienie Ducha Świętego. To On prowadzi Kościół. Trzeba zaufać Duchowi Świętemu!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję