Reklama

Pod znakiem Rodła

Jesteśmy Polakami

Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

Polak Polakowi bratem

Co dzień Polak Polakowi służy

Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

5 prawd zamieszczonych powyżej uchwalonych zostało 13 marca 1938 r. na kongresie w Berlinie przez Związek Polaków w Niemczech: "Celem tego, założonego 3 grudnia 1922r., Związku była przede wszystkim obrona praw mniejszości polskiej w Niemczech. Od 1928 r. prezesem tej organizacji był zmarły w 1939 r. wybitny działacz polski - ks. dr Bolesław Domański z Zakrzewa w pow. złotowskim. Związek podzielony został na 5 dzielnic: Śląsk, Ziemie Połabskie, Westfalię - Nadrenię, Prusy Wschodnie i Pogranicze.
Związkowi Polaków w Niemczech podlegał m.in. Związek Harcerstwa Polskiego, powołany w 1924 r. Jego pierwszym komendantem był Leon Powolny, w czasie II wojny światowej skazany na śmierć; ostatnim, przed wybuchem II wojny światowej - adwokat Paweł Kwoczek, więzień obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.
Do Związku Polaków w Niemczech należał również założony w 1926 r. Związek Polskich Kół Śpiewaczych Śląska Opolskiego, który w swych szeregach zrzeszał aż 52 chóry polskie.
Ogromny wkład w krzewienie i utrzymywanie ducha polskiego na Śląsku wniosła prasa polska. Do wybuchu II wojny światowej ukazywały się: Katolik, Katolik 3 razy, Nowiny Codzienne, a ich czołowi redaktorzy i wydawcy to: Bronisław Koraszewski, Antoni Pawleta, Jan Łangowski.
Wielkie zasługi w utrzymaniu wiary katolickiej i polskości, tradycji patriotycznych mieli niestrudzeni duchowni, księża: Aleksander Skowroński, Karol Koziołek, Alojzy Ficek, Józef Szafranek, Norbert Bończyk, Konstanty Damrot.
Ludzie wywodzący się ze Związku Polaków w Niemczech stanowili trzon wojsk powstań śląskich, a wielu z nich kontynuowało swą chlubną działalność w szeregach Związku Walki Zbrojnej, potem w szeregach Armii Krajowej.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej członkowie Związku Polaków w Niemczech i związanych z nim organizacji polskich poddawani byli prześladowaniom, wysyłkom do hitlerowskich obozów koncentracyjnych, gdzie byli bestialsko katowani i mordowani.
W 80. rocznicę powołania Związku Polaków w Niemczech (I Dzielnica Śląsk utworzona została w Bytomiu z siedzibą w Opolu, a jej pierwszym prezesem był wybitny, wielce zasłużony Kazimierz Malczewski) - z inicjatywy prezesa Koła nr 2 w Opolu Związku Oficerów Rezerwy RP, mgr. Włodzimierza Hundta, żołnierza AK okręgu poznańskiego - odbyły się ostatnio w Opolu uroczystości poświęcone naszym rodakom spod znaku "Rodła", symbolu świadczącego o więzi Związku Polaków w Niemczech z narodem polskim i jego kulturą. Te pełne wzruszeń uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w katedrze opolskiej przez ks. prał. dr. Zygmunta Nabzdyka, który wygłosił okolicznościową homilię, w asyście ks. prał. dr. Stefana Baldiego i ks. Alojzego Sitka.
W opolskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w czasie której jej przewodniczący - dr Ryszard Ciecierski nadał 15 "rodłakom" tytuły zasłużonych i honorowych obywateli Opola. Tytuły "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" otrzymali: Agnieszka Białkowska, Anna Gadzińska, Maria Kwoczek, Bronisława Liguda-Kozak, Jan Marszałek, Gertruda Nolepa, Helena Poliwoda i Maria Wolska (wszyscy z Opola), a tytuły "Honorowy Obywatel Miasta Opola" - Irena Hundt (Suchy Bór), Władysław Gomoła (Strzelce Opolskie), Piotr Kapica (Strzelce Opolskie), Wanda Łangowska (Kotórz Mały), Franciszek Mikuła (Dobrzyń Mały), Teresa Patoła (Strzelce Opolskie), Julian Planetorz (Kędzierzyn-Koźle).
Są to ostatni już żywi świadkowie historii tej starej polskiej ziemi, której wierni byli przez całe swoje życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję