Reklama

Jak zostaje się świętym

Niedziela łowicka 29/2002

16 czerwca br. bł. Ojciec Pio został kanonizowany, tzn. ogłoszony przez Kościół świętym. Był to pierwszy tak szybki proces kanonizacyjny od chwili beatyfikacji, która miała miejsce 2 maja 1999 r. Czyżby jedni słudzy Boży dochodzili do chwały ołtarzy wcześniej, a inni później? Fakt ten zależy od bardzo złożonych i zmieniających się tendencji pobożności ludowej, od wydarzeń historycznych, od sytuacji politycznej, społecznej itp. Oczywiście duży wpływ mają także reguły w prowadzeniu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Kanonizacja sług Bożych

Najpierw wypada przypomnieć, iż do końca 1659 r. nie było różnicy między beatyfikacją a kanonizacją. Rozróżnienie to wprowadził dopiero papież Aleksander VII w Dekrecie o kulcie błogosławionych niekanonizowanych, a po raz pierwszy zastosował je w 1662 r. w przypadku procesu Franciszka Salezego.

Nie od samego początku kanonizacji dokonywała Stolica Apostolska. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa proces rozpoznawania świętości danej osoby następował w środowiskach lokalnych. We wszystkich przypadkach podstawą do rozpoczęcia tego procesu był powszechny rozgłos. Wówczas kanonizacja była w mocy każdego lokalnego biskupa. W przypadku śmierci jakiegoś chrześcijanina w "opinii świętości", każdy biskup mógł powagą swego urzędu przeprowadzić proces mający na celu znalezienie świadectw o jego życiu, aby w końcu ogłosić owego sługę Bożego świętym. Niekiedy sam papież przybywał do diecezji i brał udział w takiej ceremonii. Z biegiem czasu, zwłaszcza na Zachodzie, mile było widziane, by w całym procesie uczestniczył papież, co mogło w ten sposób dodać kanonizacjom większego autorytetu.

Z upływem czasu sytuacja się jednak zmieniała. W XII w. - dzięki decyzjom papieża Aleksandra III (1159-81) i Innocentego III (1198-1216) - kanonizacja sług Bożych została zarezerwowana dla Stolicy Apostolskiej. Ostatecznie papież Urban VIII w dekretach z lat 1625, 1634 i 1642 potwierdził, że kanonizacji może dokonywać jedynie Stolica Apostolska, podając pewne reguły w procesie kanonizacyjnym. Reguły beatyfikacyjne i kanonizacyjne zostały udoskonalone przez papieża Benedykta XIV (1740-58) i św. Piusa X (1903-14). Dzisiaj wszystkie te reguły mają już swoją kodyfikację w konstytucji apostolskiej Divinus perfectionis Magister, ogłoszonej przez Papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 r.

Droga do kanonizacji

Wedle dokładnych wskazań zawartych w ww. konstytucji droga do "chwały ołtarzy" prowadzi przez określone etapy. "Proces" katolika, który umarł w opinii świętości można rozpocząć po upływie pięciu lat od jego śmierci. Czyni to tzw. "postulator", czyli osoba zatwierdzona do tego przez lokalnego biskupa. W trakcie procesu zbiera się świadectwa o życiu kandydata "na ołtarze" i prosi Stolicę Apostolską o "nulla osta" (brak sprzeciwu). Po jej otrzymaniu kandydat nazywany jest sługą Bożym. Teraz następuje krytyczne opracowanie świadectw, by zbadać, czy i w jaki sposób sługa Boży praktykował heroizm cnót lub może poniósł śmierć męczeńską. Po zebraniu wszystkich materiałów, wysyła się je do Stolicy Apostolskiej, gdzie poddane zostaną ocenie. Jeśli będzie ona pozytywna, wówczas sługa Boży będzie ogłoszony " czcigodnym".

Teraz rozpoczyna się drugi etap polegający na ocenie cudów, które przypisywane są wstawiennictwu "czcigodnego". Jeżeli choć jeden z tych cudów zostanie uznany za autentyczny, wtedy "czcigodny" może być ogłoszony błogosławionym, czyli beatyfikowany.

Trzeci etap ma miejsce wówczas, gdy po beatyfikacji zostanie uznany jeszcze jeden cud, co pozwoli, by błogosławiony mógł być kanonizowany, czyli ogłoszony świętym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję