Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętość nowych błogosławionych pobudza nas, abyśmy także dążyli do ewangelicznej doskonałości, zamieniając w czyn wszystkie słowa Jezusa. Jest to bez wątpienia trudna droga ascetyczna, ale dostępna dla wszystkich. Niech Maryja Panna, Królowa Wszystkich Świętych, wspiera nas swym macierzyńskim wstawiennictwem. Nowi błogosławieni zaś niech będą naszymi pewnymi przewodnikami ku świętości.
Jan Paweł II - papież
(Z homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej - 23 marca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

23 marca w krótkich rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. beatyfikacyjnej Ojciec Święty pozdrowił w różnych językach oficjalne delegacje i pielgrzymów, przybyłych z krajów, z których pochodziło i w których działało pięcioro nowych błogosławionych.
Po francusku Ojciec Święty serdecznie pozdrowił bp. Maurice´a Gaidona z Cahors, skąd pochodził i gdzie głównie posługiwał bł. Piotr Bonhomme, jak również członkinie założonego przez niego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Kalwaryjskiej i przedstawicieli władz cywilnych. "Obyście Wy wszyscy mogli, za przykładem nowego błogosławionego, znajdować w Słowie Bożym siłę do swego codziennego posłannictwa!" - życzył Papież.
Po niemiecku powitał "wszystkich przyjaciół ze Szwajcarii i Austrii", przybyłych na beatyfikację m. Caritas Brader i dr. Władysława Batthyány´ego-Strattmanna. Życzył im, aby nowi błogosławieni byli dla nich przykładem całkowitego oddania się w służbie Bożej i właściwej drogi życiowej.
Po hiszpańsku zwrócił się do kardynałów, biskupów, kapłanów i wiernych, do sióstr ze zgromadzeń założonych przez nowe błogosławione: Marię Dolores Rodríguez Sopena, Joannę Marię Condesa Lluch i Marię Caritas Brader, a także do władz cywilnych z krajów języka hiszpańskiego. "Obyście, zbudowani przykładami tych niezwykłych niewiast, nauczyli się w szkole Maryi kontemplować Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju, najwyższy wzór każdego chrześcijanina" - życzył Ojciec Święty.
Na zakończenie prosił po włosku - za wstawiennictwem Maryi, którą "nowi błogosławieni ukochali i czcili ze szczególnym nabożeństwem" - o dar pokoju.

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Treścią dzisiejszej katechezy jest Psalm 89. Natchniony autor przypomina w nim, że przedwieczny Bóg jest jedyną nadzieją i szczęściem człowieka. Był i jest dla wszystkich, także dla współczesnych, ucieczką z pokolenia na pokolenie. Na zakończenie audiencji pobłogosławię kopię znanego fresku "Mater Admirabilis" z kościoła Trinità dei Monti. Tradycja związała go w sposób szczególny z postacią Cypriana Norwida. Przed tym obrazem prosił on dla siebie o dar nawrócenia i wiary. Wyrażam radość, że ten fakt zostanie upamiętniony umieszczeniem kopii fresku w kościele św. Katarzyny w Warszawie. Serdecznie pozdrawiam przybyłych z tej okazji: Księdza Prymasa, Pana Prezydenta Kaczorowskiego, Pana Ministra Kultury i Sztuki, Pana Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasadorów Polski i Francji przy Stolicy Apostolskiej oraz przedstawicieli świata kultury i sztuki. Pozdrawiam również pielgrzymów ze Skawiny. Wspominam z radością moją ubiegłoroczną pielgrzymkę do Polski, podczas której dane mi było nawiedzić Wasze miasto. Zawieźcie moje pozdrowienie i błogosławieństwo wszystkim jego mieszkańcom. Niech okres Wielkiego Postu będzie dla nas czasem nawrócenia i wzrastania w wierze. Wszystkim niech Pan Bóg błogosławi!".

Reklama

Audiencja generalna 26 marca 2003 r.

Przesłanie do kapelanów wojskowych

"Stolica Apostolska przywiązuje ogromną wagę do prawa humanitarnego, chroniącego godność osoby ludzkiej nawet w tragicznym kontekście wojny" - powiedział Jan Paweł II. Papież skierował przesłanie do kapelanów wojskowych biorących udział w kursie na temat prawa humanitarnego, odbywającego się w Watykanie. W orędziu Papież poruszył także temat wojny w Iraku i raz jeszcze zaapelował o pokój.
"Właśnie kiedy rozszaleje się broń, potrzebne są reguły, które sprawią, że działania wojenne staną się mniej nieludzkie" - napisał Ojciec Święty. Przypomniał, że kapelani wojskowi wezwani są, aby "dawać świadectwo, że nawet pośród najzacieklejszych walk zawsze można i należy szanować godność przeciwnika wojskowego, godność cywilnych ofiar, niezbywalną godność każdej istoty ludzkiej zamieszanej w działania zbrojne".
Jan Paweł II zauważył, że w ten sposób sprzyja się również pojednaniu, niezbędnemu dla przywrócenia pokoju po wojnie. "Wasz kurs przypada w trudnym momencie dziejów, kiedy świat raz jeszcze zmuszony jest słyszeć szczęk oręża. Myśl o ofiarach, zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych przez zbrojne konflikty budzi zawsze głębokie zaniepokojenie i wielki ból. Dla wszystkich powinno być już jasne, że wojna jako narzędzie sporów między państwami wcześniej aniżeli przez Kartę Narodów Zjednoczonych odrzucona została przez sumienie wielkiej części ludzkości, z wyjątkiem uprawnionej obrony przed agresorem. Szeroki współczes-ny ruch na rzecz pokoju - który, według nauczania Soboru Watykańskiego II, «nie jest prostym brakiem wojny» (Gaudium et spes, 78) - wyraża to przekonanie ludzi wszystkich kontynentów i wszystkich kultur" - czytamy w przesłaniu.

Reklama

Nowi błogosławieni Kościoła Katolickiego

Kościół katolicki ma od 23 marca pięcioro nowych błogosławionych. W czasie przedpołudniowej Mszy św. na Placu św. Piotra Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy francuskiego księdza Piotra Bonhomme´a (1803-61) - założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Kalwaryjskiej, m. Marię Dolores Rodríguez Sopena (1848-1918) z Hiszpanii - założycielkę Instytutu Katechetycznego noszącego jej imię, Szwajcarkę - m. Marię Caritas Brader (1860-1943) - założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Maryi Niepokalanej, Hiszpankę - m. Joannę Marię Condesa Lluch (1862-1916) - założycielkę Zgromadzenia Służebniczek Maryi Niepokalanej i Węgra Władysława (László) Batthyány´ego-Strattmanna (1870-1931) - świeckiego, lekarza, ojca rodziny.
W homilii Papież nawiązał do Ewangelii na trzecią niedzielę Wielkiego Postu, która "wzywa nas do kontemplowania oczyma wiary wielkiej Tajemnicy, jaką obchodzić będziemy na Wielkanoc". "Oto pełny i ostateczny dar miłości Boga, jaki urzeczywistnił się przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - stwierdził Ojciec Święty. W szczególny sposób tajemnicą odkupienia, do udziału w której wezwani są wszyscy wierni, żyli nowi błogosławieni, których mam radość wynieść dzisiaj do chwały ołtarzy" - powiedział Jan Paweł II, przedstawiając ich sylwetki.

Reklama

Ojciec Święty zaproszony do Bośni i Hercegowiny

Jan Paweł II został oficjalnie zaproszony do Bośni i Hercegowiny. Papież przyjął 21 marca na audiencji członków trzyosobowego Zbiorowego Prezydium tego państwa, którzy wręczyli mu zaproszenie do odwiedzenia stolicy Republiki Serbskiej - Banja Luki. Ma to nastąpić 22 czerwca br.
Według wstępnego planu, Papież przybędzie do Sarajewa, gdzie zostanie oficjalnie powitany, po czym uda się do Banja Luki - siedziby rządu Republiki Serbskiej i tam ogłosi błogosławionym świeckiego katolika Ivana Merza (1896-1928).
Jan Paweł II odwiedził już Bośnię i Hercegowinę w kwietniu 1997 r. Było to wkrótce po zakończeniu wojny w tym kraju, a jego pobyt ograniczył się do dwudniowej wizyty w Sarajewie.

Obrady Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

"Nie ulega wątpliwości, że media mają obecnie najpotężniejszy i wciąż szerzący się wpływ, kreując i informując opinię publiczną na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym" - powiedział Jan Paweł II do uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Papież przypomniał, że celem współczesnych środków społecznego przekazu powinno być głoszenie prawdy i solidarności rodziny ludzkiej.
Przypominając słowa z Listu św. Pawła do Efezjan: "Niech każdy z was mówi prawdę do bliźniego, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami" (4, 25), Papież zaapelował, by wyznaczały one podstawowy cel współczesnych środków społecznego przekazu, jakim powinno być głoszenie prawdy i solidarności rodziny ludzkiej.
Ojciec Święty mówił w tym kontekście o encyklice Pacem in terris, w której 40 lat temu Jan XXIII nawoływał o sprawiedliwość i bezstronność. "Prawda i solidarność są dwoma najskuteczniejszymi środkami przezwyciężania i eliminowania przemocy oraz rozwiązywania konfliktów. Są one także niezbędne po to, aby móc przywrócić i umocnić wzajemne więzy zrozumienia, zaufania i współczucia, które łączą wszystkie jednostki, ludy i narody, bez względu na ich etniczne czy kulturowe pochodzenie. Krótko mówiąc - prawda i solidarność są niezbędne, jeśli ludzkość ma odnieść sukces w budowie kultury życia, cywilizacji miłości, świata pokoju" - stwierdził Jan Paweł II.
Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu zajmuje się sposobami wykorzystywania wszelkich środków komunikowania się między ludźmi w dziele ewangelizacji. Pod tą nazwą istnieje ona od 1 marca 1989 r. Wcześniej była to Papieska Komisja ds. Środków Społecznego Przekazu, ustanowiona 2 kwietnia 1964 r., która z kolei kontynuowała działalność kilku innych instytucji watykańskich, powołanych głównie przez Piusa XII. Obecnie na czele Papieskiej Rady stoi Amerykanin - abp John Patrick Foley.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję