Reklama

Prezydent pilnie poszukiwany

Tegoroczny bieg po władzę w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw został na chwilę wstrzymany. Brak decyzji Sejmu odnośnie do dokładnego terminu wyborów oraz sposobu wyłaniania władz samorządowych spowodował, że zawodnicy, potencjalni przyszli radni, udali się na przymusową przerwę. Trenerzy zespołów (partyjni notable), w barwach których wystąpić mają poszczególni kandydaci, winni teraz wykorzystać czas na wprowadzenie ostatnich zmian w składzie (korektę list wyborczych) i dopracowanie przedwyborczej taktyki. Wszystko po to, by usatysfakcjonować i przyciągnąć do urn jak największą rzeszę swoich sympatyków. Oby tylko techniczne szczegóły nie przysłoniły wrażliwości i troski o jak najlepsze programy, które po wdrożeniu w życie mają pomóc nam wszystkim.

Wydawało się, że po ogłoszeniu decyzji o wytyczeniu okręgów wyborczych polityczne emocje będą towarzyszyły ewentualnemu zawieraniu i poszerzaniu się partyjnych koalicji, a następnie - używając sformułowania trenera Engela - właściwej selekcji. Machina wyborcza zwolniła jednak tempo, choć to raczej cisza przed burzą. W Gorzowie np. tylko Gorzowska Grupa Obywatelska jawnie zachęca mieszkańców do pomocy w celu znalezienia " uczciwego kandydata na prezydenta miasta". Nie ustaje w swych staraniach od kilkunastu tygodni. Plakaty, rozklejone niczym listy gończe na Dzikim Zachodzie, przyciągają wzrok przechodniów. Póki co bezskutecznie, gdyż żadne konkretne personalia nie padają. Swoją drogą, jakże interesująca może być lista z nazwiskami osób, zgłaszanymi przez mieszkańców Gorzowa. Kto to może być? W końcu łacińska maksyma mówi: "Qualis rex, talis grex" (Jaki król, taka trzoda, by nie powiedzieć: jaki pan, taki kram). Korci mnie, aby hipotetycznie rozważyć szanse kilku moich pretendentów, mogących stanąć do wyścigu z obecnym prezydentem Jędrzejczakiem. Dziś odłożę jednak realizację tej mojej zachcianki na czas, kiedy SLD, PSL i Samoobrona w końcu zdecydują się, kiedy i w jaki sposób chcą przeprowadzić wybory. Mam tylko przeczucie, że poczekamy na nowe lokalne władze aż do przyszłego roku. Ogólna sytuacja w kraju oraz wyniki sondaży nie zachęcają bowiem obecnej koalicji do pośpiechu w tej sprawie. I ja to rozumiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję