Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie konfliktu i panującego na świecie poważnego niepokoju modlę się, aby Wasze świadectwo orędzia ewangelicznego pojednania, solidarności i miłości było dla ludzkości znakiem nadziei i obietnicą jedności ludzkości zrodzonej na nowo i odnowionej w łasce Chrystusa.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do delegacji ekumenicznej archidiecezji San Francisco - 7 kwietnia 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

O jak najszybsze zakończenie wojny w Iraku zaapelował Jan Paweł II w przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie 6 kwietnia br. "Wszelkie konflikty powinny być rozwiązywane wyłącznie na drodze rokowań" - podkreślił Papież.
"Myślą obejmuję w szczególności Irak oraz wszystkich, których dotknęła szalejąca tam wojna. Myślę zwłaszcza o wystawionych na ciężką próbę bezbronnych mieszkańcach licznych miast. Daj Boże, by jak najszybciej zakończył się ten konflikt i nadeszła nowa era przebaczenia, miłości i pokoju" - powiedział Jan Paweł II.
Nawiązując do przypadającej 11 kwietnia 40. rocznicy ogłoszenia przez Jana XXIII encykliki Pacem in terris, Ojciec Święty stwierdził, że obecna rzeczywistość daleka jest od wyrażonej na jej kartach nadziei na to, że budowa pokoju będzie "stałym zaangażowaniem" ludzkości i dodał: "Należy za punkt wyjścia wziąć znowu ducha, którym kierował się mój czcigodny Poprzednik: ducha wiary przede wszystkim, który nacechowany jest realizmem i dalekowzroczną mądrością. W encyklice na liście «znaków czasu» umieścił on umacnianie się przekonania, że «spory, jakie mogą powstawać między narodami, należy rozwiązywać nie siłą zbrojną, lecz na drodze układów i porozumień» (n. 126). Niestety, ten pozytywny cel cywilizacji nie został jeszcze osiągnięty".
Jan Paweł II zadanie budowania pokoju powierzył szczególnie młodzieży i przypomniał, że w najbliższą niedzielę obchodzony będzie kolejny jej Światowy Dzień. "Rzeczą niezbędną jest wychowanie nowych pokoleń do pokoju, który coraz bardziej musi stawać się stylem życia, opartym - jak uczy Papież Jan - na «czterech filarach»: prawdy, sprawiedliwości, miłości i wolności" - powiedział Jan Paweł II i dodał: "Światowe Dni Młodzieży stanowią z tego punktu widzenia wspaniałą drogę wychowania do braterstwa, laboratorium pokoju i nadziei na przyszłość ludzkości".
Ojciec Święty zapowiedział, że podczas czuwania modlitewnego z młodzieżą Rzymu 10 kwietnia na Placu św. Piotra każdemu ofiaruje różaniec. "Z wielką ufnością zwracajmy się nadal do Matki Bożej, modląc się o pokój w Iraku i na całym świecie" - zakończył.
Kierując słowa pozdrowienia do rodaków, Jan Paweł II powiedział: "Pozdrawiam pielgrzymów z Polski! ...,grupę studentów z Paryża oraz tych, którzy łączą się z nami przez telewizję i radio. Niech te ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu zbliżą nas do Chrystusa Pana, cierpiącego i zmartwychwstałego. Szczęść Boże wszystkim!".

Reklama

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

"Psalm 134, który jest tematem dzisiejszej katechezy, wprowadza nas w wielkie tajemnice naszego Odkupienia. Bóg uwalnia naród wybrany z ziemi egipskiej i wprowadza do ziemi obiecanej. Pełne wyzwolenie człowieka dokonało się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu. Dokonało się przez Jego mękę i zmartwychwstanie. Zbliża się Wielki Tydzień - tydzień przeżywania tych wielkich tajemnic naszego odkupienia. Idźmy więc za Chrystusem, naszym Panem i Królem, w procesji Niedzieli Palmowej. Wejdźmy z Nim do Wieczernika, idźmy z Nim na Kalwarię, aby dojść do radości Zmartwychwstania. Życzę wszystkim głębokiej zadumy nad tymi tajemnicami i łaski nawrócenia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 9 kwietnia 2003 r.

Ojciec Święty doktorem h.c. Uniwersytetu "La Sapienza"

17 maja br., na dzień przed 83. urodzinami, Jan Paweł II otrzyma doktorat honoris causa Wydziału Prawa Rzymskiego Uniwersytetu "La Sapienza". Uroczystość odbędzie się w Auli Pawła VI w Watykanie. W uzasadnieniu decyzji senatu uczelni, która w tym roku obchodzi 700-lecie istnienia, stwierdza się m.in.:
"Powszechnie znany jest wkład, jaki w ciągu całego swego posługiwania wniósł on (Jan Paweł II - red.) w umocnienie prawa i obronę praw ludzkich we wszystkich ich historycznych postaciach, tak w odniesieniu do osoby i jej praw, jak i w odniesieniu do stosunków między narodami i prawa międzynarodowego...".

Reklama

Stolica Apostolska o sytuacji w Iraku

10 kwietnia br. Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wydał specjalne oświadczenie na temat najnowszych wydarzeń w Iraku. Oto pełny tekst dokumentu:
"Sekretariat Stanu, zapoznawszy się z ostatnimi wydarzeniami, do jakich doszło w Bagdadzie, które stanowią istotny zwrot w konflikcie irackim i znaczącą szansę na przyszłość mieszkańców tego kraju, ma nadzieję, że trwające jeszcze w całym kraju działania wojskowe mogą się szybko zakończyć, aby oszczędzić dalszych ofiar, cywilnych bądź wojskowych, oraz dalszych cierpień tamtejszej ludności.
W perspektywie odbudowy materialnej, politycznej i społecznej Iraku Kościół katolicki wyraża gotowość przyjścia z niezbędną pomocą za pośrednictwem swych instytucji socjalnych i charytatywnych. Również diecezje irackie gotowe są udostępnić swe struktury i przyczynić się do sprawiedliwego rozdziału pomocy humanitarnej.
Sekretariat Stanu wyraża raz jeszcze życzenie, aby - gdy zamilknie szczęk oręża - Irakijczycy oraz wspólnota międzynarodowa potrafili wykorzystać ambitne zadanie chwili obecnej i sprawili, by zaświtała ostatecznie era pokoju na Bliskim Wschodzie".

40-lecie encykliki "Pacem in terris"

W dniach 10-11 kwietnia br., staraniem Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" we współpracy z Uniwersytetem Laterańskim oraz Fundacją Toniolo i pismem La Società, odbyło się seminarium z okazji 40-lecia encykliki Jana XXIII Pacem in terris. Tematem sympozjum były słowa: Czterdzieści lat po "Pacem in terris": nowe znaki czasu.
Sekretarz Rady - bp Giampaolo Crepaldi przypomniał w Radiu Watykańskim, że Papież zastanawiał się nad sensem ogłoszenia dokumentu na temat pokoju. "Od dwóch lat stał mur berliński, a kilka miesięcy wcześniej wybuchł dramatyczny kryzys związany z głowicami nuklearnymi na Kubie, który mógł być zarzewiem trzeciej wojny światowej (...). W obliczu takiej sytuacji bł. Jan XXIII czuł się w obowiązku powiedzieć o pokoju nie tylko chrześcijanom czy katolikom, ale także wszystkim ludziom dobrej woli. Ogłosić znowu Ewangelię pokoju" - powiedział bp Crepaldi.
Nawiązując do aktualnej sytuacji międzynarodowej, bp Crepaldi zauważył, że "jeżeli czterdzieści lat temu stały naprzeciwko siebie dwa wrogie bloki, dzisiaj istnieje być może niedostatek dialogu, pewne rozluźnienie: istnieje zatem potrzeba podjęcia na nowo perspektywy jedności rodziny ludzkiej i uporządkowania stosunków międzynarodowych w oparciu o zaufanie, stworzenia nowej wizji organizacji międzynarodowych" - powiedział sekretarz Papieskiej Rady.

Reklama

Audiencja dla francuskiego dyplomaty

W czasie spotkania z francuskim ministrem spraw zagranicznych Dominique de Villepin 4 kwietnia br. Jan Paweł II wyraził nadzieję, że wojna w Iraku szybko się zakończy. Gość z Francji był pierwszym dyplomatą zagranicznym przyjętym przez Papieża od chwili wybuchu konfliktu.
Minister de Villepin przyjechał do Watykanu bezpośrednio po spotkaniu w Paryżu ze swoimi kolegami z Niemiec i Rosji, z którymi wspólnie zażądali natychmiastowego wstrzymania wojny. Od Ojca Świętego usłyszał, że także jego największym pragnieniem jest, aby jak najszybciej doszło do zakończenia działań zbrojnych. Papież podkreślił przy tym potrzebę oszczędzenia dalszych cierpień ludności cywilnej i wyraził nadzieję, że otrzyma ona w najbliższym czasie niezbędną pomoc humanitarną.
Stolica Apostolska i Francja zgodne są, że kluczową rolę w rozwiązaniu konfliktu powinna odegrać Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Fakt, że pierwszym politykiem odwiedzającym Watykan po wybuchu wojny w Iraku jest wysłannik Paryża, który najgoręcej jej się sprzeciwiał, traktowany jest tu symbolicznie. Oznacza również, że po kilku tygodniach przerwy dyplomacja Stolicy Apostolskiej, która nie zdołała zapobiec wojnie, wznowiła swoją działalność.

Sympozjum nt. nadużyć seksualnych wobec dzieci

5 kwietnia br. w Watykanie zakończyło się sympozjum nt. nadużyć seksualnych wobec dzieci i zjawiska turystyki seksualnej. Zorganizowała je Papieska Akademia Życia, a udział wzięli najwybitniejsi znawcy przedmiotu, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Niemiec. Obecni byli także terapeuci zajmujący się leczeniem osób dotkniętych tym problemem.
Obradom przysłuchiwali się przedstawiciele watykańskich Kongregacji: Nauki Wiary, ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ds. Wychowania Katolickiego oraz Sekretariatu Stanu. Materiały z sympozjum zostaną opublikowane za kilka miesięcy.
Podczas sympozjum wystąpił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Światowej Organizacji Turystyki - ks. prał. Piero Monni. Wspomniał o konkretnych inicjatywach instytucji i wspólnot kościelnych w obronie nieletnich, jak np. "patrole" zakonne, objeżdżające nocą najbardziej podejrzane zakątki Bangkoku w poszukiwaniu dzieci zmuszanych do nierządu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Cały rozmowa z bp. Arturem Ważnym:

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

24 kwietnia w sali akademika Piast (Uniwersytet Zielonogórski) odbyło się spotkanie z serii Pogadaj z Czarnym pt. „Ksiądz a media społecznościowe”. Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. Waldemar Kostrzewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję