Reklama

Niedziela Świdnicka

Kłodzko: Orszak św. Ksawerego

[ TEMATY ]

orszak

PD-old/pl.wikipedia.org

Bp Ignacy Dec przewodniczył 7 grudnia uroczystej Eucharystii w kościele Ojców Jezuitów w Kłodzku, która poprzedziła Orszak ku czci św. Ksawerego, patrona miasta.

- Na wzór patrona Kłodzka św. Ksawerego wszyscy mamy stawać się misjonarzami - wskazał w homilii bp Dec. - Aby nasze głoszenie Ewangelii było skuteczne, potrzeba, abyśmy sami ją pokochali, by ona dawała nam osobiście szczęście. Musimy najpierw ewangelizować siebie, aby móc ewangelizować innych - dodał Ordynariusz Świdnicki.

Po Mszy św. odprawionej w najstarszym kościele Kłodzka pw. Wniebowzięcia NMP wierni na czele z Księdzem Biskupem udali się z procesją nazywaną od lat "Orszakiem św. Ksawerego" do figury patrona miasta znajdującej się na jednym z mostów na Nysie Kłodzkiej.

Reklama

Po przybyciu na miejsce modlitwę z prośbą o opiekę św. Ksawerego nad mieszkańcami Kłodzka odmówił burmistrz miasta. Głos zabrał również Biskup Świdnicki, dziękując wielu wiernym uczestniczącym w uroczystości.

Św. Ksawery został ogłoszony patronem Kłodzka w 1644 r. Po szalejącej w okolicy epidemii cholery mieszkańcy oddali miasto w orędownictwo kanonizowanemu w 1622 r. świętemu.

2013-12-09 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolorowy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicą Piotrkowską

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Piotr Drzewiecki

Już po raz 6. ulicami Łodzi przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, który w tym roku powrócił na swoją pierwszą, dawną trasę i prowadził z kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego na Placu Wolności, ulicą Piotrkowską, do katedry św. Stanisława Kostki.

Za gwiazdą podążały całe rodziny z dziećmi, a na ich głowach połyskiwały srebrne korony, przygotowane przez organizatora Festynu tj. stowarzyszenie Powrót Trzech Króli. W tych największych jasełkach w Łodzi, uczestniczyły przebrani za anioły „chóry anielskie” oraz archanioł chodzący na szczudłach, a także diabły ziające ogniem, przeszkadzające podążającym do Betlejem, oraz król Herod, chcący zgładzić Nowonarodzonego Króla Izraela. W tym roku w orszaku szedł prawdziwy wielbłąd, który ciszył się wielkim zainteresowaniem szczególnie najmłodszych uczestników marszu.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję