Reklama

Milenium Śmierci Pierwszych Męczenników Polski

Zasiew wiary

15 czerwca w Międzyrzeczu, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbędą się główne obchody tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski, którym przewodniczyć będzie Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Uroczystości te poprzedzone zostaną dwudniową Konferencją Episkopatu Polski w Paradyżu, a dopełnione poświęceniem 16 czerwca Domu "Uzdrowienia Chorych" w Głogowie, pierwszej w Polsce placówki Cichych Pracowników Krzyża.

Żywot i kult Braci

Święci: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn złożyli męczeńską ofiarę swego życia w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. w okolicach grodu Międzyrzecz, niedaleko ujścia Paklicy do Obry. Benedykt i Jan byli benedyktynami-eremitami, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego przybyli do Polski z pustelni Pereum koło Rawenny we Włoszech.
Wkrótce dołączyli do nich Polacy "z kraju i mowy słowiańskiej" - nowicjusze Mateusz i Izaak oraz młody chłopak imieniem Krystyn ze wsi, opodal której zbudowano klasztor-erem. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zakonnicy zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Za staraniem poznańskiego biskupa Ungera papież Jan XVIII w 1004 r. zaliczył ich w poczet świętych. Są to "pierwsi męczennicy kraju naszego" wyniesieni do chwały ołtarza.
Początkowo ośrodkiem kultu Pięciu Braci Męczenników był klasztor benedyktynów-eremitów pod Międzyrzeczem. Później zaś stały się nim także inne kościoły posiadające ich relikwie w Czechach, na Morawach, we Włoszech. Od 1514 r. kult ten rozwijał się w Kazimierzu Biskupim k. Konina. Tam bowiem osiedli Bernardyni, którzy szeroko spopularyzowali kult Pięciu Braci Męczenników wśród wiernych. W 2001 r. odbyła się uroczystość intronizacji relikwii przywiezionych z Pragi do nowo budowanego sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Obchody milenium

Jan Paweł II w 1997 r. podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. powiedział m.in.: "Tradycja Kościoła zachowała pamięć eremitów: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, którzy żyli tutaj, w Waszych stronach, za czasów Bolesława Chrobrego. Pierwsi Męczennicy Polski od 1964 r. są drugorzędnymi patronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej". Uroczyste obchody milenijne rozpoczną się już 8 czerwca poświęceniem okolicznościowej tablicy w kościele pw. św. Wojciecha we wsi Święty Wojciech k. Międzyrzecza.
13 czerwca Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęci tablicę i nada imię Pięciu Braci Międzyrzeckich Szpitalowi Powiatowemu w Międzyrzeczu. W szpitalu tym od 1994 r. działa Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej, któremu też patronują Bracia Międzyrzeccy.
W dniach 13 -14 czerwca w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które zakończone zostanie okolicznościową sesją poświęconą Pięciu Braciom Męczennikom.
15 czerwca Mszę św. Milenijną, koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, z homilią kard. Józefa Glempa, na placu przy budującym się sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, poprzedzi procesja z relikwiami Pięciu Braci z kościoła w Świętym Wojciechu.

Dar jubileuszu

16 czerwca w Głogowie zostanie poświęcony Dom "Uzdrowienie Chorych" - pierwsza placówka włoskiego Zgromadzenia Cichych Pracowników Krzyża w Polsce.
"Przybywając z Włoch do Polski - mówi przełożony wspólnoty w Polsce, ks. Janusz Malski SOdC - szukaliśmy jakiejś specyfiki naszej obecności w tej diecezji. Odkrywamy pewne powiązanie z Braćmi Międzyrzeckimi, patronami tej diecezji. Nasza wspólnota, podobnie jak Benedykt i Jan, przybyła z Włoch. Przybyła z błogosławieństwem Ojca Świętego, który pragnął, żeby i w jego ojczyźnie powstał taki apostolat chorych, by głosić ewangelię cierpienia".
Mszy św. poprzedzającej poświęcenie Domu przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski, dawny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ośrodek w Głogowie jest jednym z darów na jubileusz śmierci Braci Męczenników. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przez trzy lata przygotowywała się do tego jubileuszu, a od 16 lutego 2002 r. po wszystkich parafiach diecezji pielgrzymował Relikwiarz Pierwszych Męczenników Polski, którzy w ten sposób po tysiącu lat dopełnili swoje misyjne dzieło na tych ziemiach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

2023-02-02 15:30

Salezjańskie Szkoły w Lutomiersku

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku uczcili św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję