Reklama

Milenium Śmierci Pierwszych Męczenników Polski

Zasiew wiary

Barbara Dziadura
Niedziela Ogólnopolska 23/2003


Intronizacja relikwii w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, Międzyrzecz - 11 listopada 2001 r.

15 czerwca w Międzyrzeczu, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbędą się główne obchody tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski, którym przewodniczyć będzie Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Uroczystości te poprzedzone zostaną dwudniową Konferencją Episkopatu Polski w Paradyżu, a dopełnione poświęceniem 16 czerwca Domu "Uzdrowienia Chorych" w Głogowie, pierwszej w Polsce placówki Cichych Pracowników Krzyża.

Żywot i kult Braci

Święci: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn złożyli męczeńską ofiarę swego życia w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. w okolicach grodu Międzyrzecz, niedaleko ujścia Paklicy do Obry. Benedykt i Jan byli benedyktynami-eremitami, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego przybyli do Polski z pustelni Pereum koło Rawenny we Włoszech.
Wkrótce dołączyli do nich Polacy "z kraju i mowy słowiańskiej" - nowicjusze Mateusz i Izaak oraz młody chłopak imieniem Krystyn ze wsi, opodal której zbudowano klasztor-erem. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. zakonnicy zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Za staraniem poznańskiego biskupa Ungera papież Jan XVIII w 1004 r. zaliczył ich w poczet świętych. Są to "pierwsi męczennicy kraju naszego" wyniesieni do chwały ołtarza.
Początkowo ośrodkiem kultu Pięciu Braci Męczenników był klasztor benedyktynów-eremitów pod Międzyrzeczem. Później zaś stały się nim także inne kościoły posiadające ich relikwie w Czechach, na Morawach, we Włoszech. Od 1514 r. kult ten rozwijał się w Kazimierzu Biskupim k. Konina. Tam bowiem osiedli Bernardyni, którzy szeroko spopularyzowali kult Pięciu Braci Męczenników wśród wiernych. W 2001 r. odbyła się uroczystość intronizacji relikwii przywiezionych z Pragi do nowo budowanego sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Reklama

Obchody milenium

Jan Paweł II w 1997 r. podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. powiedział m.in.: "Tradycja Kościoła zachowała pamięć eremitów: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, którzy żyli tutaj, w Waszych stronach, za czasów Bolesława Chrobrego. Pierwsi Męczennicy Polski od 1964 r. są drugorzędnymi patronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej". Uroczyste obchody milenijne rozpoczną się już 8 czerwca poświęceniem okolicznościowej tablicy w kościele pw. św. Wojciecha we wsi Święty Wojciech k. Międzyrzecza.
13 czerwca Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęci tablicę i nada imię Pięciu Braci Międzyrzeckich Szpitalowi Powiatowemu w Międzyrzeczu. W szpitalu tym od 1994 r. działa Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej, któremu też patronują Bracia Międzyrzeccy.
W dniach 13 -14 czerwca w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które zakończone zostanie okolicznościową sesją poświęconą Pięciu Braciom Męczennikom.
15 czerwca Mszę św. Milenijną, koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, z homilią kard. Józefa Glempa, na placu przy budującym się sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu, poprzedzi procesja z relikwiami Pięciu Braci z kościoła w Świętym Wojciechu.

Dar jubileuszu

16 czerwca w Głogowie zostanie poświęcony Dom "Uzdrowienie Chorych" - pierwsza placówka włoskiego Zgromadzenia Cichych Pracowników Krzyża w Polsce.
"Przybywając z Włoch do Polski - mówi przełożony wspólnoty w Polsce, ks. Janusz Malski SOdC - szukaliśmy jakiejś specyfiki naszej obecności w tej diecezji. Odkrywamy pewne powiązanie z Braćmi Międzyrzeckimi, patronami tej diecezji. Nasza wspólnota, podobnie jak Benedykt i Jan, przybyła z Włoch. Przybyła z błogosławieństwem Ojca Świętego, który pragnął, żeby i w jego ojczyźnie powstał taki apostolat chorych, by głosić ewangelię cierpienia".
Mszy św. poprzedzającej poświęcenie Domu przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski, dawny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ośrodek w Głogowie jest jednym z darów na jubileusz śmierci Braci Męczenników. Diecezja zielonogórsko-gorzowska przez trzy lata przygotowywała się do tego jubileuszu, a od 16 lutego 2002 r. po wszystkich parafiach diecezji pielgrzymował Relikwiarz Pierwszych Męczenników Polski, którzy w ten sposób po tysiącu lat dopełnili swoje misyjne dzieło na tych ziemiach.

Reklama

Rzecznik KEP: biskupi zobowiązali Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów

2019-09-21 11:39

BPKEP / Warszawa (KAI)

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska – napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Caritas

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski. Dyrektorem Caritas Polska od 2017 r. jest ks. Marcin Iżycki. Przewodniczącym Komisji Nadzorczej jest bp Wiesław Szlachetka.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. na Jasnej Górze zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 września 2019

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2019-09-21 22:35

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Należy zaznaczyć, że pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Ta prośba została ostatecznie przyjęta w dniu 19 bm., przy zachowaniu umownego (miesięcznego) trybu wypowiedzenia i wynagrodzenia, pomimo rezygnacji ze świadczenia pracy.

Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem