Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Ziemi Świętej

Nie będzie meczetu

Zgodnie z decyzją izraelskiego sądu, zostały zniszczone fundamenty spornego meczetu budowanego w sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Nazarecie. Odbyło się to 1 lipca br. Już od 2001 r. chrześcijanie na całym świecie, w tym Stolica Apostolska, protestowali przeciwko budowie meczetu, uznając, że naruszy on duchowy klimat i strukturę urbanistyczną sanktuarium. W ciągu ostatnich lat sprawa ta była źródłem wielu konfliktów w samym Nazarecie, wywoływanych przez radykalnych muzułmanów. Niemal jednocześnie światowe media doniosły, że niemuzułmanie mogą znów zwiedzać Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.
Na razie jednak wizyty odbywają się pod policyjną ochroną. Ponadto Żydzi i turyści nie mają prawa wchodzenia do meczetów, a jedynie mogą przez ok. 15 minut przebywać na placu. Grupom nie mogą towarzyszyć dziennikarze. Tymczasem arabski deputowany do izraelskiego parlamentu Abdel Malek Dahamsheh powiedział m.in., że "to świadoma prowokacja premiera Izraela Ariela Szarona". Wzgórze Świątynne stanowi trzecie pod względem znaczenia miejsce święte islamu.

Z Brazylii

Ulica im. Papieża Jana Pawła II

Imię Papieża Jana Pawła II nadano głównej ulicy miasteczka Hortencia w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Było to możliwe dzięki aktywności środowiska polonijnego. Niemal sto procent mieszkańców tej miejscowości stanowią potomkowie polskich imigrantów. W południowej Brazylii jest już kilka miejsc mających za swego patrona Jana Pawła II. Jego pomniki znajdują się w Kurytybie, Rio de Janeiro i Guarani das Missoes. Jest także polski Park im. Jana Pawła II w Kurytybie i plac noszący jego imię w Rio de Janeiro. W Brazylii otwarto też specjalną stronę internetową poświęconą Ojcu Świętemu z okazji zbliżającego się jubileuszu 25-lecia jego Pontyfikatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szwajcaria

Na temat sposobów walki z ubóstwem mówił m.in. abp Celestino Migliore, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas odbywających się w Genewie obrad Rady Gospodarczo-Społecznej ONZ (ECOSOC). Spotkanie poświęcone było rozwojowi rolnictwa w krajach ubogich. "Utworzenie przymierza na rzecz rozwoju potwierdzi jedność ludzkości" - powiedział m.in. watykański hierarcha. Jego zdaniem, "ma ono objąć organizacje międzynarodowe, rządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i rolników zarówno z krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się". Zwrócił uwagę, że "nierówności gospodarcze w skali międzynarodowej i wewnątrz poszczególnych krajów zagrażają jedności rodziny ludzkiej". Wskazał ponadto, że "przymierze na rzecz rozwoju przyczyni się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa". Omawiając elementy tego przymierza, obok aspektów gospodarczych i żywnościowych abp Migliore zwrócił też uwagę na konieczność zapewnienia wszystkim dzieciom wykształcenia, a całej ludności - opieki zdrowotnej.

Reklama

Włochy

W czasie konferencji międzyrządowej Unii Europejskiej, która w ramach włoskiej prezydencji wspólnoty zbierze się w Rzymie w październiku br., by omówić ostateczny kształt konstytucji Europy, rząd Włoch raz jeszcze podejmie starania o umieszczenie w preambule do tego dokumentu odwołania do chrześcijaństwa - zapowiedział wicepremier Gianfranco Fini.
2 lipca wziął on udział w Strasburgu w specjalnej sesji poświęconej "nauczaniu europejskiemu" Jana Pawła II. Zorganizowało ją ministerstwo spraw zagranicznych Włoch z okazji zbliżającej się 25. rocznicy Pontyfikatu Papieża. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego G. Fini stwierdził, że "mimo zabiegów rządów, m.in. Włoch i Polski, nie udało się wprowadzić zapisu o odwołaniu do korzeni religijnych".

Niemcy

Na znaczenie religii w walce z chorobami zwrócił uwagę niemiecki naukowiec z centrum Caritas we Fryburgu Bryzgowijskim, Heinrich Pompey. W ramach obradującego we Fryburgu sympozjum na temat Onkologia XXI wieku: odkrycie pacjenta dr Pompey stwierdził, że wiele badań empirycznych wykazało, iż religia "w pewnym stopniu przyczynia się do poprawy stanu psychofizycznego w chorobach".

Chiny

W minionym 5-leciu zwiększyła się liczba pielgrzymek z Hongkongu do sanktuariów w Chinach kontynentalnych. Nie oznacza to zaniechania wymogów biurokratycznych. Organizatorzy pielgrzymek z Hongkongu i z zagranicy muszą złożyć podanie w urzędzie ds. wyznań, w którego kompetencji znajduje się dane sanktuarium. W dokumencie należy szczegółowo wyjaśnić, do jakich miejsc pielgrzymi chcą się udać, z kim zamierzają się spotkać oraz zaznaczyć obecność kapłana w grupie. Jeśli pielgrzymi chcą odprawić Mszę św., muszą uzyskać dodatkowe urzędowe pozwolenie. Gdyby nie mieli kapłana, mogą korzystać wyłącznie z posługi księdza należącego do tzw. Kościoła patriotycznego, lojalnego wobec władz komunistycznych. W opinii uczestników pielgrzymek z Hongkongu, o ile przed 10 laty wszędzie wyczuwało się obecność agentów służb bezpieczeństwa, to obecnie ich nadzór jest bardziej dyskretny.

Tydzień na świecie

W watykańskim Biurze Prasowym odbyła się promocja zbioru wystąpień przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na forum organizacji międzynarodowych, zatytułowanego Words That Master. Podczas prezentacji redaktor zbioru - abp André Dupuy, nuncjusz apostolski w Wenezueli, poinformował, że znalazło się w nim 1310 wystąpień - zarówno Papieża, jak i przedstawicieli Stolicy Apostolskiej na forum ONZ i innych organizacji regionalnych w latach 1970-2000.

Archidiecezja w Bostonie, po ponadpółrocznym wakacie, ma nowego rządcę. Nowym arcybiskupem metropolitą Jan Paweł II mianował bp. Seana P. O´Malley´a.

Ks. prof. Czesław Rychlicki został mianowany członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie. Dotychczas pełnił on obowiązki sekretarza Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski oraz wykładał teologię dogmatyczną na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu i na UKSW w Warszawie.

Włochy przejęły rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej na drugą połowę br.

Przed komisją kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu stanęli dwaj wysocy urzędnicy unijni, by wyjaśnić, jak doszło do największej afery korupcyjnej od dymisji w 1999 r. szefa Komisji Europejskiej Jacques´a Santera.

Szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer niespodziewanie poparł pomysł wypłacenia odszkodowań Niemcom sudeckim wypędzonym z Czech po II wojnie światowej.

Prezydent Turcji Ahmet Necdet Sezer zawetował przyjęty przez parlament tego kraju pakiet reform dostosowujących prawo krajowe do europejskich norm praw człowieka. Reformy miały ułatwić starania rządu w Ankarze o członkostwo w UE.

Litwa wprowadziła wizy w ruchu między Kaliningradem a resztą Rosji przez swoje terytorium.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zadeklarował m.in. podczas spotkania z przedstawicielami kół gospodarczych i rosyjskimi dziennikarzami w stolicy Szkocji - Edynburgu, że władze jego kraju "podejmą wszelkie środki", aby doszło do zbliżenia pomiędzy Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską.

Cztery palestyńskie organizacje zbrojne: Hamas, Islamski Dżihad, Brygady Męczenników al Aksa i Fatah (związany z przywódcą Palestyńczyków Jaserem Arafatem) ogłosiły "zawieszenie broni" na okres 3 miesięcy. Natomiast Izrael rozpoczął wycofywanie swoich wojsk z części Strefy Gazy. Eksperci uważają, że może to być początek realizacji planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - tzw. mapy drogowej.

Franciszkanie w Ziemi Świętej wyrazili zadowolenie z faktu wycofania przez Izrael wojsk z Betlejem. Kustosz Ziemi Świętej - o. Giovanni Battistelli powiedział m.in., że budzi to nadzieję na realizację "mapy drogowej". Tymczasem burmistrz Betlejem Hana Nassar oświadczył, że władze palestyńskie nie powinny przejmować "odpowiedzialności za bezpieczeństwo" w Betlejem, dopóki Izrael nie zrezygnuje z zatwierdzonego postanowieniem z Oslo kontrolowania Grobu Racheli oraz nie przerwie budowy muru bezpieczeństwa pomiędzy Betlejem a Jerozolimą.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Aby pomóc żołnierzom na froncie

2024-03-29 15:21

Uchodźczynie z Ukrainy, w imieniu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich zorganizowały stoisko podczas kiermaszu wielkanocnego przy Dworku Laszczyków, dochód z którego został przeznaczony dla żołnierzy sił zbrojnych na Ukrainie, walczących na froncie.

Dla chętnych były np. smakowite świąteczne babki ukraińskie, mające wielu amatorów tzw. „sało” (czyli słonina w ziołach i przyprawach), śledziki bez octu, sadzonki ostrej papryczki, bułeczki dyniowe i czekoladowe, pieczywo na zakwasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję