Reklama

Niedziela Częstochowska

Na urodzinach Maryi

Dziś 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Kapituła Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej w swoje święto patronalne uroczyście sprawowała Mszę św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Tradycyjnie już wśród koncelebransów Mszy św. odpustowej byli kanonicy gremialni i honorowi na czele z prepozytem ks. prał. Teofilem Siudym oraz kustoszem ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, proboszczem parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Święto patronalne Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Częstochowskiej jest związane z jednym z najstarszych odpustów jasnogórskich, czyli ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. – Narodzenie Maryi stało się jakby początkiem nowych czasów, odrodzenia ziemi, odnowienia ludzi, bo Ona stała się tym miejscem gotowym na przyjęcie Bożego Syna. Modlimy się do Maryi, aby nasze życie, nasze serca były otwarte na przyjęcie słowa Bożego, na przyjęcie Boga – powiedział bp Andrzej.

Beata Pieczykura/Niedziela

W homilii przypomniał, że „Kościół niezwykłe rzadko w swojej świętej liturgii obchodzi czyjeś narodziny”, ponieważ wspomina dzień śmierci, zakończonego już życia, życia oddanego Bogu. – Jak się rodzimy, to jesteśmy jednocześnie kandydatami na świętych i kandydatami na wielkich grzeszników, bo życie człowieka jest dwuznaczne, dynamiczne – mówił kaznodzieja. Dodał, że są trzy osoby, których narodzenie Kościół uroczyście przypomina; obok narodzenia Jezusa wspomina narodziny Maryi i św. Jana Chrzciciela. Tajemnica ich życia to pobożność i wiara, a przede wszystkim misja. To oni jako „pierwsi przygotowali siebie pod Boski zasiew Bożego słowa”. Maryja jako Matka Boża Siewna jest wzorem przyjmowania słowa Bożego, które jest życiem, i przykładem, jak być żyzną ziemią, „bo Bóg sieje swoje ziarno”. A te Boże ziarna to słowo Boże i Eucharystia. W tym kontekście bp Przybylski podkreślił, że każdy wierzący, zarówno świecki, jak i kapłan, ma siać, głosić Ewangelię w swoich środowiskach, często przyjmować Komunię św. oraz adorować Najświętszy Sakrament.

Beata Pieczykura/Niedziela

Zwrócił uwagę, że dzisiejszy odpust przeżywamy równolegle do I Kongresu Eucharystycznego odbywającego się na Węgrzech, który przypomina, że mamy Boskiego Lekarza. Apelował do wszystkich, by cenili to Boże ziarno, którym jest Eucharystia: – Jezus jest obecny tak blisko nas, tylko my szukamy Go tam, gdzie Go nie ma. A On jest w Najświętszym Sakramencie. Chcę powiedzieć nam, księżom: szukacie sposobów na duszpasterstwo, na Kościół, a czy adorujecie chociaż godzinę dziennie Najświętszy Sakrament? Chcecie uzdrowić Kościół, a bez Jezusa nic nie możecie uczynić. To samo mówię do każdego wiernego świeckiego. Szukacie uzdrowienia, a jest Lekarz, jest On w tabernakulum, jest w Komunii św. Dlatego biskup zachęcił, by każdy z nas prosił Maryję o to, by uczyniła serca wiernych żyzną ziemią, która wyda obfity plon.

2021-09-08 15:38

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwaga! Dziś Jezus znowu będzie chodził po naszych ulicach!!!

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Tomasz Lewandowski

Pielgrzym z Ciała i Krwi Bóg jest nie po to, aby siedzieć spokojnie i odbierać od nas cześć. On jest w ciągłym ruchu, przynaglony miłością i niepohamowanym pragnieniem zbawienia ludzi. Jego stabilność jest pozorna. Nikt nie ma większej miłości, większej gorliwości i determinacji, żeby dotrzeć do każdego człowieka. Nawet ta zewnętrznie spokojna obecność w Najświętszej Eucharystii zawiera w sobie niepojętą dynamikę mocy Bożej. Może się wydawać, że trudno za Nim zdążyć. Zamiast ścigać się z Bogiem, może lepiej być ciągle gotowym na Jego przyjście?

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję