Reklama

Wiadomości ze świata

Z Liberii

Niestrudzona pomoc

Kościół katolicki niestrudzenie niesie pomoc mieszkańcom Liberii, stawiając czoło tragedii humanitarnej w tym afrykańskim kraju. Metropolita Monrowii - abp Michael Francis wraz z kapłanami, siostrami zakonnymi oraz przedstawicielami lokalnej Caritas prowadzą konkretne akcje pomocy, a także posługę duszpasterską dla znajdujących się w stolicy tysięcy uchodźców. Szerząca się cholera, brak wody i głód – to apokaliptyczny obraz kraju, gdzie od 14 lat trwa bratobójcza wojna. Według danych ONZ, aż 80% mieszkańców Liberii nie ma jak dotąd żadnego dostępu do międzynarodowej pomocy humanitarnej.
„Nie da się jednak rozwiązać w krótkim czasie sytuacji skrajnej biedy i zniszczeń, narastających przez lata” – powiedział włoski misjonarz o. Mauro Armanino ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Nadzieje na zażegnanie konfliktu w Liberii i możliwie jak najszybsze udzielenie pomocy humanitarnej ludności wiąże on z ustąpieniem reżimu prezydenta Charlesa Taylora (11 sierpnia br.) i powołaniem nowych władz kraju.

Z Ugandy

Rebelianci zabili katolickiego katechistę

Rebelianci z „Armii Oporu Pana” (LRA) zabili katolickiego katechistę. Wiadomość przekazał agencji MISNA proboszcz parafii Kitgum w północnej Ugandzie, ks. Josef Gerner. Katechista Francis Tolit był w grupie 20 osób uprowadzonych przez rebeliantów 1 sierpnia br. W rękach tego ugrupowania znajduje się jeszcze 2 innych nauczycieli religii. – Do porwań dochodzi tu niemal codziennie – stwierdził m.in. proboszcz Gerner.
Od 1988 r. LRA – organizacja założona przez „proroka”, jak zwykł się nazywać Joseph Kony – terroryzuje, otrzymując wsparcie z Sudanu, północne regiony Ugandy. Działania zbrojne organizacji zmierzają do obalenia rządu kraju z jego prezydentem Yoweri Musevenim. Rebelianci rekrutują swoich członków przede wszystkim porywając nieletnich, którzy po okresie intensywnej indoktrynacji zostają partyzantami w jej szeregach. W ostatnim okresie organizacja dokonała już kilku napadów na obiekty kościelne. W czerwcu br. Kony wydał rozkaz wymordowania misjonarzy katolickich.

USA

Reklama

W 25. rocznicę wyboru Jana Pawła II (16 października br.) w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się roczna kampania modlitw do Miłosierdzia Bożego w intencji Ojca Świętego. Decyzję w tej sprawie podjęli amerykańscy Rycerze Kolumba na niedawnym posiedzeniu kierownictwa. Rozprowadzili oni już ok. stu obrazów Chrystusa Miłosiernego wśród swych członków. Będą one obecnie nawiedzały liczne parafie w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, na Filipinach i Dominikanie, a więc wszędzie tam, gdzie ta największa na świecie organizacja katolików świeckich ma swoje oddziały.

Brazylia

Brazylijski trybunał pracy odznaczył 12 sierpnia br. francuskiego dominikanina za jego walkę przeciw niewolniczym formom pracy. 70-letni o. Henri Burin des Roziers, który studia prawnicze odbył na paryskiej Sorbonie, jest adwokatem komisji duszpasterskiej ds. rolnictwa w Xinguará. Wniósł on znaczny wkład w reformę rolną w Brazylii. Za działalność na rzecz chłopów bezrolnych grożono mu już śmiercią. Występował w wielu procesach przeciwko zabójcom działaczy związkowych i przywódców wspólnot lokalnych.

Włochy

Sycylijskie klaryski stworzyły zespół muzyczny i za klauzurą nagrały płytę CD. W ten niecodzienny sposób postanowiły uczcić 750-lecie śmierci swej założycielki – św. Klary. Zyski ze sprzedaży niezwykłego kompaktu siostry przeznaczyły na pomoc dzieciom w Tanzanii. Na płycie zatytułowanej Błogosławiony jest Pan, który nas stworzył znajduje się 12 utworów religijnych. Ostatni z nich to Błogosławieństwo św. Klary. Jak mówi przełożona klasztoru w Caltasnisetta, s. Chiara Francesca – pomysł nagrania płyty zrodził się podczas pracy w ogrodzie, której często towarzyszył wspólny śpiew.

Niemcy

Reklama

„Nie zrezygnujemy z walki o odwołanie do Boga w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej – powiedział m.in. kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, w wywiadzie dla austriackiego tygodnika Die Furche. – Bóg jest transcendentną wielkością, która nie jest zależna od bieżących interesów polityki. Więcej, jest On miarą i granicą polityki” – zaznaczył. Komentując spadek liczby wiernych w Kościele w niektórych krajach Zachodu, kard. Lehmann powiedział m.in.: „Musimy być w tym względzie bardziej ofensywni, a nie agresywni”.

Irak

Arcybiskup Bagdadu obrządku łacińskiego Jean Benjamin Sleiman przestrzegł przed zaostrzeniem i tak już napiętej sytuacji w Iraku z powodu coraz większej aktywności sekt z USA. W rozmowie z misyjną agencją MISNA abp Sleiman powiedział m.in., że w wielu miejscowościach kraju coraz częściej spotyka się wędrownych kaznodziei ze Stanów Zjednoczonych. „Otwierają oni swoje «Kościoły» i starają się nawracać muzułmanów na chrześcijaństwo – powiedział zaniepokojony arcybiskup Bagdadu. – Przedstawiciele sekt nie rozumieją, że swoją działalnością pogarszają coraz bardziej nieznośny klimat społeczny i obrażają najgłębsze uczucia muzułmanów”.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował arcybiskupa Westminsteru – kard. Cormaca Murphy’ego-O’Connora swym specjalnym wysłannikiem na obchody 50. rocznicy utworzenia diecezji sztokholmskiej (zaplanowane na 12 października br.).

„Klonowanie ludzkich embrionów – zarówno w celach rozrodczych, jak i terapeutycznych – jest niezgodne z etyką. Natomiast klonowanie samych tylko komórek – w szczególności macierzystych – nie budzi żadnych zastrzeżeń etycznych”. To znane już stanowisko Stolicy Apostolskiej przypomniał L’Osservatore Romano w związku z planowaną na koniec września br. debatą Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych na temat klonowania. ONZ, która przygotowuje Międzynarodową Konwencję o Zakazie Klonowania Człowieka, ma podjąć decyzję, czy zakaz obejmie tylko klonowanie rozrodcze, czy także terapeutyczne.

Do gorących modlitw w intencji opadów deszczu, które zakończyłyby wielką suszę panującą w wielu krajach Europy, wezwali biskupi tych krajów w listach pasterskich.

Do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii dotarli 7 sierpnia br. na rowerach pątnicy z Tarnowa. Pielgrzymka przebiegała szlakiem maryjnych sanktuariów. W ciągu niespełna miesiąca kolarze z Tarnowskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” pokonali 3,3 tys. km.

Pentagon wycofał się z prac nad ogromnym systemem inwigilacji, który miał być wymierzony w terrorystów. Zdaniem krytyków, kontrowersyjny projekt naruszał prawo Amerykanów do prywatności.

Kościół anglikański w USA wydał zgodę na kościelne błogosławienie par homoseksualnych. Zgromadzenie generalne w Minneapolis pozostawiło poszczególnym diecezjom wybór, czy będą z tego przepisu korzystały, czy też nie.

Trzy czwarte mieszkańców Niemiec opowiada się za lekcjami religii w szkołach – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ewangelickiego magazynu Chrismon. 74% spośród nich uważa, że lekcje te powinny być przedmiotem obowiązkowym. W zachodniej części kraju za religią w szkole opowiada się 77%, a we wschodniej 61% mieszkańców.

Tuż przed referendum unijnym w Estonii najbardziej popularne ugrupowanie w tym kraju – Partia Centrum opowiedziało się przeciwko wejściu do UE.

Czeskie ministerstwo zdrowia jest przeciwne dofinansowywaniu przez skarb państwa zakupu środków antykoncepcyjnych (wg resortu, środki z funduszu ochrony zdrowia mogą być przeznaczone tylko na medykamenty i usługi, które mają bezpośredni związek z leczeniem i przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa).

Sojusz Północnoatlantycki przejął dowództwo nad międzynarodowymi siłami pokojowymi (ISAF) w afgańskiej stolicy – Kabulu. Jest to pierwsza misja zbrojna NATO poza Europą.

„Budowa muru oddzielającego terytoria palestyńskie od izraelskich będzie trwała” – oświadczył m.in. szef dyplomacji Izraela Silwan Szalom. Była to reakcja na wystąpienie prezydenta USA George’a W. Busha, który przyznał, że budowa muru na Zachodnim Brzegu Jordanu stanowi poważny problem i komplikuje realizację planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu („mapy drogowej”).

17 osób zginęło, a 57 zostało hospitalizowanych w wyniku eksplozji minibusa przed jordańską ambasadą w Bagdadzie. Zamachu dokonano tuż po ogłoszeniu przez dowództwo amerykańskie strategii, mającej poprawić stosunki między Irakijczykami a wojskami koalicji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: lekkoatletyka - polska sztafeta mieszana 4x400 m w finale z rekordem Europy

2021-07-30 14:00

[ TEMATY ]

Olimpiada

Tokio

Tokio 2020

PAP

Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński czasem 3.10,44 poprawili rekord Europy i awansowali do finału biegu na 4x400 m sztafety mieszanej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Walka o medale w sobotę.

Polacy mają jeszcze spore pole manewru, bo sztafeta nie wystąpiła w najmocniejszym składzie. Zabrakło w niej chociażby Karola Zalewskiego i mistrzyni Polski Natalii Kaczmarek. Nie wiadomo jednak, czy trenerzy zdecydują się w sobotę na jakieś roszady.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję