Reklama

Z Jasnej Góry

Pielgrzymka Skautów

9,5 tys. skautów i harcerzy uczestniczących w Międzynarodowym Zlocie Skautowym „EUROJAM 2003” w Żelazku k. Ogrodzieńca modliło się 7 sierpnia na Jasnej Górze. Skauci różnych wyznań – katolicy, grekokatolicy, protestanci i prawosławni przybyli z 20 krajów.
Mszę św. na Szczycie odprawił Prymas Polski kard. Józef Glemp wraz z bp. Stefanem Siczkiem z Radomia i 100 duszpasterzami skautów. „Chciałbym wyrazić radość, że tu, w sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, może harcerstwo z całej Europy i spoza Europy zebrać się i dać świadectwo swojej postawy wiary i życzliwości ludzkiej. Gorąco pozdrawiam wszystkich harcerzy” – powitał harcerzy kard. Glemp, mówiąc w języku polskim, włoskim, francuskim i niemieckim. „Niech Matka Wam błogosławi, abyście byli nadzieją Polski, nadzieją Europy i nadzieją lepszego świata” – życzył młodym skautom przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski.
Jan Paweł II w telegramie w skierowanym do skautów przypomniał, że ruch skautingu jest „szczególną drogą duchowego wzrostu, umożliwiającą integralne wychowanie osoby (...) Zachęcam Was, byście byli wierni bogatej tradycji Waszego ruchu, zaangażowanego w kształtowanie postaw dialogu, poczucia sprawiedliwości, lojalności, braterstwa w relacjach społecznych. Taki styl życia może stanowić Wasz oryginalny wkład w budowanie większego i bardziej autentycznego braterstwa wśród narodów europejskich” – napisał Papież Jan Paweł II.

Jan Jaworski z Chicago konfratrem paulińskim

Reklama

10 sierpnia generał Zakonu Paulinów – o. Izydor Matuszewski przewodniczył Mszy św., podczas której Jan Jaworski z Chicago otrzymał dyplom włączenia go w poczet konfratrów Zakonu Paulinów. Ojciec Generał przedstawił sylwetkę, następnie sekretarz generalny – o. Jan Berny odczytał dyplom przyjęcia. Gratulacje dla pana Jaworskiego od biskupa polowego Sławoja L. Głódzia i bp. Józefa Zawitkowskiego z Łowicza przekazał przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski. W uroczystości wzięli udział: rzecznik prasowy Jasnej Góry – o. Stanisław Tomoń, dyrektor Rodziny Różańcowej – o. Bogumił Schab i o. Szymon Stefanowicz.
Jan Jaworski socjolog, dziennikarz i działacz społeczny, inicjator wielu akcji charytatywnych na rzecz kraju, pełni funkcje m.in. rzecznika prasowego Ordynariatu Polowego WP w Stanach Zjednoczonych oraz korespondenta KAI; był długoletnim prezesem TP KUL w Chicago. Jest autorem licznych artykułów w prasie krajowej i emigracyjnej.
Zasłużony dla Kościoła na Wschodzie. Odznaczony wieloma nagrodami i dyplomami, m.in. „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz odznaczeniem „Za Kościół i Naród”, nadanym przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Jest wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Biegacze i kolarze

Kiedy przed 14 laty ks. Krzysztof Szary z Bytowa zorganizował 8-osobową grupę biegaczy, którzy w ciągu 5 dni pokonali trasę ponad 500 km, stając przed Jasnogórską Ikoną, nikt nie przewidywał, że ta forma pielgrzymowania stanie się tak popularna. Dziś na Jasną Górę biegną i jadą na rowerach z najdalszych stron Polski ludzie uznający sport za sposób na zdrowie, przybywają, bo wiedzą, że tu zawsze czeka Matka.
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę sierpnia po Mszy św. w intencji Ojczyzny z kościoła pw. św. Filipa Neri w Bytowie wyruszyła kolejna – XIV już Pielgrzymka Biegowa, która przybyła na Jasną Górę 7 sierpnia. Oprócz tej pielgrzymki, prowadzonej przez ks. Krzysztofa Szarego, pokłonili się Matce biegacze z Ostrzeszowa z ks. Mirosławem Litwinowiczem, z Ostrowa Wlkp. z ks. Czesławem Majorkiem, z Kobierna z ks. Ryszardem Dziamskim i po raz pierwszy biegacze z Poznania z ks. Piotrem Bydałkiem. Wraz z biegaczami dotarła także w tym dniu I Kolarska Całodobowa Pielgrzymka z Bytowa. Przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymów witały rodziny, sponsorzy, organizatorzy, władze macierzystych miast; wiceburmistrz Bytowa Ludwik Lenc powitał swoich ziomków bukietem czerwonych róż.
Wśród pielgrzymów-sportowców spotkałem też kobiety. 19-letnia Aleksandra Zabrocka z Bytowa, znana z sukcesów w kolarstwie przełajowym, w ciągu niespełna 12 godzin przejechała na rowerze 350 km, by powierzyć Matce swojego chorego ojca, jak i inne ciche intencje. Do weteranek biegów zaliczyć można 21-letnią Magdę z Bytowa i 53-letnią Jadwigę Wichrowską z Torunia. Wytrwałością na trasie mogli zaimponować biegacze z Ostrowa Wlp., którzy w ciągu 1 dnia przebiegli ponad 160 km, by po Mszy św., cichej modlitwie i krótkim odpoczynku również biegiem powrócić do domu. Do grona pielgrzymów-biegaczy w tym roku dołączyli sportowcy z parafii św. Mateusza w Poznaniu. W ciągu 3 dni 25 zawodników przebyło trasę ponad 320 km. Najstarszy zawodnik – Jerzy Drewniak liczył 70 lat, a najmłodszy – Mateusz Oracz – 15 lat. Ta nowa grupa biegowa powstała przy Klubie „Piast” z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Poznaniaków żegnał w katedrze bp Grzegorz Balcerek, który odprawił także uroczystą pątniczą Mszę św. na trasie biegu w Gostyniu.
Najlepszą nagrodą za pielgrzymkowy trud była odprawiona przez ks. Szarego koncelebrowana Msza św., przeżyta wspólnie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Wojciech Mścichowski

W skrócie

4 sierpnia Mszy św. pogrzebowej za br. Pachomiusza Antoniego Zakrzewskiego, paulina, przewodniczył metropolita częstochowski – abp Stanisław Nowak. Kondukt pogrzebowy na cmentarz św. Rocha poprowadził przeor Jasnej Góry – o. M. Lubelski.
Br. Pachomiusz przeżył 87 lat, w tym 55 w zakonie. Zmarł 1 sierpnia br. Odznaczał się wielką modlitwą i sumiennym wykonywaniem obowiązków.

Zapowiedzi

17-25 sierpnia – Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej

21 sierpnia – Piesze Pielgrzymki z Halemby, Wyr, Wolbromia.

23 sierpnia – Piesze Pielgrzymki: 535. z Pabianic, 27. z Opola i Gliwic.

24 sierpnia – od godz. 13.00 – wejście pieszych pielgrzymek z Łodzi, Pabianic i innych.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE
Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję