Reklama

Kard. Józef Glemp w Gidlach

Kilkanaście kilometrów od Radomska, nad rzeką Wartą, leży miejscowość Gidle, gdzie znajduje się maryjne sanktuarium licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski, którego gospodarzami są Dominikanie. W niedzielę 17 sierpnia br. pod przewodnictwem Księdza Prymasa - Józefa Kardynała Glempa uroczyście obchodzono tam 80. rocznicę koronacji cudownej figurki Matki Bożej. Do tego święta Ojcowie Dominikanie i czciciele Najświętszej Maryi Panny przygotowywali się przez Triduum. Tematem poszczególnych dni było sanktuarium wczoraj, dziś i jutro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia figurki i sanktuarium

Wiosną 1516 r. rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w tym miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. W pewnym momencie, gdy jego woły ciągnące sochę stanęły i upadły na kolana, zobaczył niezwykłą jasność bijącą z ziemi - „obrazek mały, głazowy Najświętszej Maryi Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha” (Zagajowski, Skarb wielki, I, 1). Nie rozumiejąc cudownych znaków, ukrył figurkę w skrzyni z odzieżą. Dopiero kiedy on i jego rodzina utracili wzrok, a opiekująca się nimi kobieta poczuła cudowną woń i zauważyła światłość bijącą ze skrzyni oraz opowiedziała o wszystkim proboszczowi, rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Dotknięta chorobą rodzina po przetarciu oczu wodą pozostałą po czyszczeniu figurki odzyskała wzrok. W 1615 r. właścicielka Gidel - Anna z Rosocic Dąbrowska na stróżów tego miejsca sprowadziła z Krakowa dominikanów, którzy już wtedy słynęli z nabożeństwa do Bogarodzicy. Koronacji figurki Matki Bożej dokonał 19 sierpnia 1923 r. bp Stanisław Zdzitowiecki. Do dziś zachował się zwyczaj obmywania raz w roku figurki w winie, które później przybywający tam wyjątkowo licznie z całej Polski pielgrzymi używają na znak swej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych.

Ciche zadanie Maryi

W homilii Ksiądz Prymas odsłonił przed licznie zgromadzonymi wiernymi tajemnicę Opatrzności Bożej, która zechciała posłać Maryję do Gidel: „Matka Chrystusa jest Służebnicą Pańską i ze swojej prostoty dokonuje tego, co jest zamiarem Boga. Kiedy ludzie myślą o sławie, o potędze, o wpływach, to Bóg jak gdyby uniża się, staje się cichy i niewidoczny, ale to On jest władcą, który w miłosierdziu swoim rządzi światem miłości i mądrości. On jest ustawicznie czuwający. I Matka Najświętsza, którą wybrał na Matkę swego Syna Najwyższy, jest w ciągłej służbie wszelkim zamiarom Pana Boga. Ona w cichości najlepiej Go rozumie”. W dalszej części rozważań Ksiądz Prymas ukazał tajemnicę obecności Maryi i Jej sposób bycia pośród ludzi: „Ona jest ciągle na usługach Kościoła, jest na usługach swojego Syna Jezusa Chrystusa. To jest ciche zadanie Maryi, które my wiarą i instynktem naszej pobożności potrafimy doskonale odczytać”.

Z Panią Gidelską - Patronką rolników i Uzdrowieniem Chorych - do Jezusa Chrystusa

Odpowiedzią na dar Opatrzności Bożej, która posłała Maryję do Gidel, były złożone na ołtarzu dary, symbolizujące miłość oraz pragnienie, by jako Matka pomagała ludziom osiągać zjednoczenie z Jej Synem. Bukiet kolorowych polnych kwiatów ukazywał piękno gidelskiej ziemi; krzyż zapewniał o łączności ludzkich cierpień z cierpieniami Chrystusa; róże wyrażały modlitwę różańcową, niemalże nieustannie odmawianą w tym sanktuarium; chleb był symbolem życia i troski o to życie; oraz hostia i wino dla sprawowania Najświętszej Ofiary, by stały się pokarmem na wieczność.
Ostatnim punktem uroczystości było odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Gidelskiej - Uzdrowieniu chorych i Patronce rolników: „Maryjo, minione lata były znaczone wielorakimi interwencjami w ludzkie sprawy i kłopoty (...). Pragniemy zawierzyć tę ziemię, jej mieszkańców i pielgrzymów (...). Ulecz serca, sumienia, wszystkie choroby, które utrudniają życie w wierze i przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Bądź światłem nadziei dla ludzi trudnej pracy, którzy troszczą się o chleb codzienny dla rodzin. Niech świadomość tego, że Ty jesteś z nami i czuwasz nad naszymi drogami życia, uwolni nas od lęków i doda odwagi, by zło dobrem zwyciężać, a na Słowie Twojego Syna budować przyszłość naszą własną i całego narodu”.
Za obecność i włożony trud w uświetnienie tej uroczystości złożono podziękowania Prymasowi Polski - Józefowi Kardynałowi Glempowi, Ojcu Prowincjałowi Maciejowi Ziębie OP, prezbiterom i klerykom diecezjalnym, ojcom i braciom zakonnym, siostrom dominikankom ze Świętej Anny, władzom miasta i gminy, służbie zdrowia oraz życzliwym parafianom i pielgrzymom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję