Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przyjaciel prawdy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, wręczył Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dziennikarzowi, samorządowcowi, politykowi Marianowi Papisowi.

- Pan redaktor należy do przyjaciół prawdy. Swoim słowem, czynem, inicjatywami zawsze był Pan w naszym województwie i w mieście Łodzi obrońcą prawdy. Nigdy nie ustawał Pan w swoich wysiłkach mówienia o rzeczach, które zwłaszcza w poprzednim systemie, były głęboko skrywane przed opinią publiczną. I za taką postawę jesteśmy Panu niezwykle wdzięczni – powiedział Pan Wojewoda.

- Jest wiele tytułów, którymi możemy Mariana Papisa obdarzyć. Mówimy o opozycjoniście, inicjatorze, polityku. Redaktor Marian Papis jest przyjacielem prawdy. Mówimy, że prawda zawsze wyjdzie na jaw, ale żeby tak się stało, trzeba wyjść jej naprzeciw – dodał.

Reklama

Marian Papis ukończył historię na KUL-u w 1956 r. Jako dziennikarz publikował w „Słowie Powszechnym”, tygodniku „WTK”, „Dzienniku Łódzkim”, „Odgłosach”. Jak wspomina red. Marian Papis w „Odgłosach” w 1981 r. w artykułach „Episkopatu Polski troska o Ojczyznę”, czy „Kościół łódzki na rzecz etosu polskiego”, pisał o aktywnej obecności Episkopatu w dynamicznie rozwijającej się sytuacji politycznej Polski. W jednodniówce wydanej 13 grudnia 1981 r. przez dziennikarzy „Solidarności”, zaprezentował sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego jako męża stanu. W stanie wojennym był internowany i osadzony w więzieniu w Łęczycy. Po zwolnieniu działał w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych przy kościele OO. Jezuitów. - Z rekomendacji Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego w latach 1994 – 2010 byłem radnym Rady Miejskiej w Łodzi. Pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury, a w latach 2005 – 2006 funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Byłem inicjatorem ogłoszenia przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2000-2001 rokiem ks. Stanisława Konarskiego – powiedział Odznaczony.

Marian Papis za swoją działalność został odznaczony m.in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi”, „Złotym Krzyżem Zasługi”, a także „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”. Na uroczystość przybyła rodzina i liczne grono przyjaciół.

2021-09-16 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkanie presynodalne Synodu o Synodalności Kościoła Łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Modlitwą za Synod o Synodalności w sobotnie przedpołudnie w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie Wschodzie rozpoczęło się spotkanie presynodalne, które zgromadziło wiernych i duchownych zaangażowanych w grupy synodalne powstałe w parafiach jak i różnych wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję