Reklama

Dziękczynienie za kanonizację św. Marii de Mattias

Apostołka Krwi Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 38/2003

Uroczystości dziękczynne w Kiedrzynie

Uroczystości dziękczynne w Kiedrzynie

18 maja 2003 r. podczas uroczystej Mszy św. na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał kanonizacji św. Marii de Mattias - założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Wielkim dziękczynieniem za ten wspaniały dar dla Kościoła były uroczystości w Kiedrzynie, w częstochowskiej wspólnocie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, które odbyły się 31 sierpnia br. Zgromadziły one dużą liczbę wiernych, czcicieli Krwi Chrystusa, nie tylko z archidiecezji częstochowskiej, ale także z całej Polski, m.in. z Kluczborka - skąd przybył chór ubogacający swoim śpiewem liturgię Mszy św., Bolesławca, Wrocławia, Zgorzelca, Chocianowa, Legnicy. Na uroczystości licznie przybyły Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa na czele z matką generalną - s. Vittorią Tomarelli z Rzymu, siostrą prowincjalną Lucją Lis, a także kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Przenajdroższej Krwi Chrystusa z ks. Winfriedem Wermterem, Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa, kapłani z archidiecezji częstochowskiej na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem oraz ks. inf. Zenonem Janyszkiem. Uroczystości rozpoczęło czuwanie modlitewne i refleksje o życiu św. Marii de Mattias.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Na początku Dostojnego Celebransa, kapłanów, siostry i wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała s. Bernadetta Pajdzik - referentka diecezjalna ds. zgromadzeń żeńskich z archidiecezji częstochowskiej i przełożona domu, wspólnoty Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Kiedrzynie.
W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał życie i charyzmat św. Marii de Mattias. Przypomniał, że była wierną uczennicą i świadkiem Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Jako Apostołka Krzyża „niesie nam fascynację Chrystusem... Niesie nam nawrócenie na Krzyż. Zauroczyło ją piękno Krwi Baranka, piękno Bożej Miłości... Niesie nam także ducha miłości bliźniego. Każdy człowiek był dla niej drogim”. Abp Nowak zachęcił także, by nasza duchowość była podobna do duchowości Świętej: „Nie bój się żyć Krwią Chrystusa... Żyć tym orędziem, które głosiła św. Maria de Mattias”.
Na zakończenie uroczystości s. Vittoria Tomarelli życzyła wszystkim, by nasza archidiecezja była pełna nadziei. „Bo tu, w Częstochowie, są wielkie skarby i dary. To Maryja i Jej Syn, który dla naszego zbawienia przelał Przenajdroższą Krew” - powiedziała.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ignorujesz Biblię – lekceważysz Chrystusa

2021-01-20 10:46

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 18-20

[ TEMATY ]

Biblia

Słowo Boże

Święty Hieronim, Pieter van der Werff, 1710 r., Rijksmuseum

Niedziela Słowa Bożego to dobra okazja, by lepiej zgłębić naukę Kościoła o roli Pisma Świętego w duchowości wiernych.

Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 133. powołuje się na soborową Konstytucję o objawieniu Bożym (KO 25), w której Kościół „szczególnie mocno wzywa wszystkich wiernych, a zwłaszcza członków zakonów, by przez częste czytanie Pisma Świętego nabywali «... zniosłego poznania Jezusa Chrystusa» (Flp 3, 8). Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. To końcowe stwierdzenie pochodzi od św. Hieronima (347-420) i brzmi w oryginale: Ignoratio Scripturarum ignoratio Christi est.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: biskup zaprasza społeczność muzułmańską do udziału w Dniu Islamu

2021-01-24 12:48

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Mazur/episkopat.pl

Bp Damian Muskus OFM napisał do społeczności muzułmańskiej w Krakowie list, w którym zaprasza do udziału w obchodach Dnia Islamu w Kościele. Przywołuje także postać zmarłego niedawno muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa.

Bp Muskus pisze, że kolejny, już XXI, Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce przypomina mu ubiegłoroczną wizytę w Centrum Muzułmańskim i gościnność gospodarzy tego miejsca, ich otwartość na przyjęcie „braci, którzy – tak jak i Wy – nazywają Abrahama swoim ojcem”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Centralne nabożeństwo ekumeniczne

2021-01-24 14:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W archikatedrze łódzkiej w sobotni wieczór odbyło się centralne nabożeństwo tygodnia ekumenicznego w Polsce, któremu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję