Reklama

Z Jasnej Góry

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 39/2003


Legion Maryi

Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zgromadziło się przed Szczytem kilka tysięcy pielgrzymów. Sumie, w której wzięła udział Kapituła Archikatedralna, przewodniczył kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - ks. inf. Marian Mikołajczyk, a słowo Boże wygłosił ks. prof. Jan Kowalski z PAT w Krakowie.
Zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski.
Wieczorną Mszę św. w Bazylice odprawił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Poprzedziła ją procesja eucharystyczna po wałach, której przewodniczył definitor generalny Zakonu Paulinów - o. Stanisław Jarosz.

Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek

Od 9 do 11 września na Jasnej Górze modliło się ok. 150 sióstr z 36 zgromadzeń zakonnych. Oprócz uczestnictwa w Mszach św. i nabożeństwach siostry wzięły udział w wykładach poświęconych problemom ich pracy zawodowej. Konferencje głosili: metropolita łódzki - abp Władysław Ziółek, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, ks. dr Lucjan Szczepaniak, s. dr Barbara Petszyńska, służka Najświętszej Maryi Panny, oraz s. Małgorzata Więczkowska, honoratka.
W Polsce pracę pielęgniarki wykonuje ok. 2 tys. zakonnic.

Pielgrzymka harcerzy

W dniach 12-13 września pod hasłem: Umiłować Chrystusa trwała 21. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w której uczestniczyło ok. tysiąca harcerzy i harcerek. Organizatorem był ks. harcmistrz Adam Leszczyński - naczelny kapelan ZHR. Harcerze uczestniczyli w Eucharystii, modlitwie Apelu Jasnogórskiego i spotkaniach formacyjnych. W ramach pielgrzymki odbyło się posiedzenie Rady Duszpasterskiej ZHR i specjalne spotkanie dla instruktorów.

Reklama

Pielgrzymka Legionu Maryi

W dniach 12-13 września w 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce zgromadziło się ponad 7,5 tys. członków, pomocników i sympatyków Legionu Maryi. Centralnym punktem była niedzielna Msza św. na Szczycie, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski z Płocka - krajowy opiekun LM, a homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Mszę św. koncelebrowało 76 kierowników duchowych LM. Wystosowano telegramy do Ojca Świętego i Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Bp Marcinkowski odmówił modlitwę o beatyfikację założyciela stowarzyszenia - sługi Bożego Franka Duffa.
W Polsce Legion Maryi liczy ponad 22 tys. osób, w tym ponad 5,5 tys. członków aktywnych, wykonujących konkretną pracę apostolską.

W skrócie

10 września z okazji Święta Wojsk Lądowych oraz dla uczczenia Dnia Kombatanta w Sali Rycerskiej miała miejsce uroczysta odprawa wojskowa. Za organizację ze strony Jasnej Góry odpowiedzialny był o. ppłk Jan Golonka.

11 września o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości odprawił Mszę św. dla 48-osobowej grupy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego.

W dniach 11-14 września Jasna Góra podjęła szczególną modlitwę w intencji Papieża podczas jego podróży apostolskiej na Słowację.

13 września odbyło się Ogólnopolskie Czuwanie Czcicieli św. Ojca Pio.

Tego dnia pielgrzymował też do Matki Bożej Jasnogórskiej Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. (Do Związku należy ponad 140 Polaków, którzy służą pomocą ubogim i chorym).

13-14 września na Jasną Górę przybyło ok. 500 osób na Dni Modlitw Rodziny Wincentyńskiej.

Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych

Spotkanie zgromadziło 13 września 2 tys. osób niesłyszących i ze znacznym ubytkiem słuchu. Po raz pierwszy pielgrzymkę rozpoczęto marszem spod archikatedry. Mszę św. w Bazylice odprawił jedyny „migający” biskup w Polsce - bp Antoni Długosz z Częstochowy, z którym koncelebrowało 17 duszpasterzy. Witając tych szczególnych pielgrzymów, o. Jan Pach powiedział, że mogą oni oczami duszy widzieć Jezusa w ramionach Matki, zaś sercem słyszeć Ich rozmowę i sercem wypowiedzieć zgodę na Jezusowe zaproszenie.
Organizatorami pielgrzymki byli: ks. Artur Stopikowski - duszpasterz osób głuchych z Częstochowy i ks. Janusz Rosłanowski.

Modlitwa kombatantów

W 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kombatantów przybyło 14 września 1,2 tys. żołnierzy organizacji niepodległościowych z 50 pocztami sztandarowymi, rodziny kombatantów, przedstawiciele samorządów miejskich i powiatowych oraz delegacje szkół i harcerzy. Obecni byli: kapelan kombatantów archidiecezji częstochowskiej - ks. prał. Stanisław Rospondek, prezes okręgu AK w Częstochowie Edward Otrębski oraz 42 delegacje okręgów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) wraz z zarządem głównym z Warszawy.
Spotkanie zorganizował ŚZŻAK na czele z wiceprezesem częstochowskiego okręgu Lucjanem Kępińskim-Brustem. Mszy św. na Szczycie przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Sebastian Matecki. Powitanie wygłosił o. ppłk Jan Golonka. Po Mszy św. kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i w Kaplicy Pamięci Narodowej.

Zapowiedzi

2-4 października - Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

4 października - 6. Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii
- Pielgrzymka Prawników
- Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej
- Pielgrzymka Środowisk Twórczych
- Pielgrzymka Sportowców

5 października - Odpust Matki Bożej Różańcowej

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Doroczny obóz

2019-07-19 11:43

Ks. Piotr Ruta

W dniach 12-22 lipca wspólnota „Aniołki Pana” z ruchu Wiara i Światło przeżywa swój doroczny obóz. Po raz kolejny odbywa się on w Antoniowie, czyli w Górach Izerskich.

Archiwum autora
Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa”

Każdego dnia razem modlimy się, gotujemy, sprzątamy, spacerujemy, bawimy się i ogólnie spędzamy ze sobą czas. Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa” i dlatego każdy dzień jest niczym inny szkolny przedmiot: język polski, matematyka, muzyka czy geografia. Łącznie jest nas 21 osób.

Pełny tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem