Reklama

Triduum Różańcowe w Gietrzwałdzie


Niedziela Ogólnopolska 39/2003

W dniach 2-5 października br. w Gietrzwałdzie trwać będzie Triduum Różańcowe. Jego intencją będzie wyproszenie światła Ducha Świętego dla narodu polskiego, aby odwrócił się od grzechów i powrócił do Boga. Będzie to także czas spotkania animatorów Wspólnot Nieustającego Różańca z całej Polski, a uczestnicy będą prosić o szczególne łaski dla dalszego rozwoju wspólnot w Polsce. Tegoroczne Triduum objął pasterską opieką metropolita warmiński - abp Edmund Piszcz, który jako hasło spotkania wybrał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II - Maryja Niewiastą Eucharystii.
2 października będzie dniem modlitewnego spotkania kapłanów. O godz. 15.00 w sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Edmunda Piszcza. Po Mszy św. zaplanowano prelekcję Księdza Arybiskupa, a następnie modlitwę różańcową.
Spotkanie piątkowe rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00, której przewodniczyć będzie o. Stanisław Piętka OFM Conv. - prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Następnie odbędzie się prelekcja nt.: Modlitwa różańcowa w Rycerstwie Niepokalanej, którą wygłosi dr inż. płk Czesław Madej - wiceprezes „Rycerstwa Niepokalanej”. O godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa, a następnie Apel Maryjny oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
W sobotę na godz. 10.00 zaplanowano prelekcję nt.: Bł. o. Honorat Koźmiński a objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. O godz. 11.30 odprawiona zostanie Msza św., a po niej odbędzie się modlitwa różańcowa. Modlitewna część programu w tym dniu zawiera jeszcze Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Różaniec, Mszę św. w intencji Wspólnot Nieustającego Różańca oraz całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. O 21.30 rozpocznie się spotkanie Wspólnot Nieustającego Różańca.
W niedzielę, ostatnim dniu Triduum, uczestnicy spotkania modlić się będą w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce oraz w Stoczku Klasztornym, gdzie odprawione zostaną Msze św. w intencji rodzin.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Leszka Proroka Jerzemu Narbuttowi za całokształt twórczości poetyckiej, prozatorskiej i publicystycznej 24 września br. godz. 18.00 Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20.

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem