Reklama

Książki Biskupa Polowego WP

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Rok 2003 przyniósł dramatyczne wydarzenia na Bliskim Wschodzie, które zaangażowały uwagę Polaków i sprowokowały udział Wojska Polskiego w przywracaniu pokoju w tym rejonie świata. Zarówno w czasie pokoju, jak i podczas konfliktów żołnierzom towarzyszy dyskretna, lecz niezwykle potrzebna opieka duszpasterska. Jednym z jej wymiarów jest publiczna posługa biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia, który nie tylko odpowiada za duchową opiekę nad żołnierzami, ale sam - różnymi dostępnymi środkami - głosi Chrystusa. Ważnym plonem tej ewangelicznej siejby są wydrukowane nakładem Wydawnictwa Ordynariatu Polowego dwie znaczące książki.
Pierwsza z nich - Nie tylko z ambony, stanowi kompendium refleksji, jakie Biskup Polowy wygłosił przy mikrofonach Polskiego Radia w 2002 r. Prowadzone przez cały rok liturgiczny niedzielne i świąteczne katechezy mają bardzo ciekawą formę. Po ukazaniu przesłania Ewangelii i jego aktualizacji Kaznodzieja rozmawiał z zaproszonymi przez siebie gośćmi. A postacie te to osoby publiczne znane z postaw wierności Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi.
Druga prezentowana książka nosi tytuł Ojczyzna jest darem Boga. Z nauczania Biskupa Polowego Wojska Polskiego (1999-2002). Zawiera bogaty wybór homilii wygłoszonych na przestrzeni trzech lat w różnych miejscach. Są kazania z katedry polowej i bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, z uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze, z podlaskiego sanktuarium w Pratulinie, z inauguracji roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z obchodów miesiąca dziedzictwa narodowego na Brooklynie czy z „kaszubskiej Golgoty” w Piaśnicy, gdzie hitlerowcy wymordowali pomorską inteligencję. Biskup Polowy głosił Ewangelię również w Tobruku, Teheranie, na poligonie.
Kaznodziejstwo Biskupa Polowego Wojska Polskiego jest niezastąpioną szkołą miłości do Ojczyzny. Odkrywając wielkie, choć nieraz bolesne i tragiczne karty z dziejów Rzeczypospolitej, bp Głódź chce słuchaczom i czytelnikom pomóc w odkryciu duchowego i moralnego szlachectwa. Bowiem tylko rozpoznanie dobra, jakim jest Ojczyzna, może prowadzić do jego przyjęcia i twórczego pomnażania. Polska potrzebuje odpowiedzialnych polityków i mądrych, czyli zakorzenionych w kulturowym dziedzictwie obywateli - oto w największym skrócie recepta Autora na kształtowanie patriotycznych postaw współczesnego pokolenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia szansa zapisów na 41. PPW

2021-07-28 11:18

Paweł Siciński

Trwają zapisy na 41. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W D.A. Wawrzyny przy ulicy Bujwida będzie możliwość zgłoszenia się do udziału w tegorocznej pielgrzymce. 

Na stronie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej czytamy "W najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie możliwość osobistego zapisania się w Biurze Pielgrzymkowym mieszczącym się w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny przy ul. Bujwida 51. Przed wyborem zachęcamy do zapoznania się z opisem grupy http://pielgrzymka.pl/index.php/grupy-pielgrzymkowe/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję