Reklama

100-lecie WSD Redemptorystów w Tuchowie

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Przełożony Generalny Redemptorystów z alumnami I roku

Przełożony Generalny Redemptorystów z alumnami I roku

Uroczystą Mszą św. odprawioną 20 października br. rozpoczęły się w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie (diecezja tarnowska) uroczystości kończące jubileusz 100-lecia istnienia Seminarium. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, przy udziale bp. Wikora Skworca - ordynariusza tarnowskiego, o. bp. Czesława Stanuli - polskiego redemptorysty, ordynariusza diecezji Itabuna w Brazylii, o. Josepha Tobina z Rzymu - przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela oraz licznie przybyłych redemptorystów z Irlandii, Boliwii, Słowacji, Czech, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Argentyny, Brazylii, Italii, Austrii, Kazachstanu, Rosji, Białorusi oraz Polski.
Z okazji uroczystości specjalne słowo do zgromadzonych skierował Ojciec Święty. Jan Paweł II napisał: „Dziękujecie Bogu za cały wiek działalności placówki, która wychowała kolejne pokolenia kapłanów. Ci zaś szli ze swoją posługą w różne strony kraju i świata i wzbudzali w sercach uczniów Chrystusa obfite owoce wiary, nadziei i miłości. Za to trzeba dziękować, trzeba dziękować za robotników Pana, którzy zostali wyprawieni na żniwo z tuchowskiego Seminarium”. Jan Paweł II życzył, aby to Seminarium „coraz bardziej stawało się domem solidnej formacji apostolskiej - miejscem pogłębionego życia duchowego, wytrwałego studium, praktykowania Chrystusowej miłości bratniej i miłosierdzia”.
W homilii abp Józef Kowalczyk przypomniał postaci św. Alfonsa Liguoriego - założyciela Redemptorystów, sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego i o. Kazimierza Hołdy - b. prowincjała polskich Redemptorystów, podkreślając, że ich wzrok był nieustannie skierowany na ubogich.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przełożony generalny Redemptorystów - o. Joseph Tobin, który podziękował Nuncjuszowi Apostolskiemu, księżom biskupom i wszystkim przybyłym na uroczystości. Podkreślił też, że „Redemptoryści chcą swoją misję prowadzić we wspólnocie Kościoła”.
Bp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na owocną współpracę międzyseminaryjną w swojej diecezji, rozciągniętą na współpracę kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Złożył też swoje życzenia: „Trzeba Seminarium tuchowskiemu życzyć nowych powołań do kapłaństwa, ale Pan Bóg nieustannie powołuje. Potrzeba tylko naszej modlitwy i naszego świadectwa, aby powołani mieli odwagę pójść za Chrystusem”.
Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów - o. Zdzisław Klafka podziękował za list i życzliwość Jana Pawła II.
Msza św. zainaugurowała dwudniowe sympozjum naukowe pod hasłem Historia i współczesność Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Polsce. Obrady sympozjum otworzył wykład o. dr. Mariana Brudzisza CSsR, zatytułowany Kontekst historyczny powstania i etapy rozwoju polskiego studentatu Redemptorystów w latach 1903-1939. Następnie o. lic. Maciej Sadowski CSsR wygłosił wykład nt. Soli Deo et studiis - wykładowcy, formatorzy i formowani Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w latach II wojny światowej. Każdy z wykładów zakończyła dyskusja uczestników sympozjum. Na zakończenie pierwszego dnia odbył się koncert maryjny, w którym wystąpił Chór „Pueri Cantores Sancti Nicolai” z Bochni pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka.
Podczas Mszy św. w drugim dniu uroczystości kończących obchody jubileuszu 100-lecia istnienia w Polsce Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów polecaliśmy Bożemu Miłosierdziu wszystkich zmarłych współbraci, którzy tworzyli seminaryjną wspólnotę zakonną.
Przed południem odbyły się wykłady: pierwszy wygłosił o. dr Bolesław Słota CSsR - na temat: Formacja intelektualna i apostolska w Seminarium Redemptorystów w latach 1945-1990. W ramach drugiego wykładu redemptoryści ze Słowacji: ojcowie Josef Jurczenko i Jan Janok oraz o. Michał Bubnij z Ukrainy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat: Obecność współbraci z innych prowincji w polskim Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów od roku 1990.
Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w WSD Redemptorystów przewodniczył o. bp Czesława Stanula, a homilię wygłosił o. Joseph Tobin. Ojciec Generał przypomniał słowa Matki Teresy z Kalkuty, które Błogosławiona wypowiedziała do niego podczas jednego ze spotkań: „Na całym świecie redemptoryści są dobrzy dla moich sióstr. Kocham redemptorystów, ponieważ oni kochają ubogich”. Zwrócił też uwagę, że „seminarium nie jest fabryką, która ma «wyprodukować» gotowy produkt, zwany redemptorystą. Formacja zaczyna się w momencie przyjścia do zgromadzenia i trwa tyle, ile trwa nasze życie”. O. Tobin podkreślił, że „młodzi uczestnicząc w misterium Pana Boga, muszą wyrobić w sobie trzy «smaki» na całe życie: świętych tajemnic, życia we wspólnocie, miłości do ubogich”. Zaznaczył, że międzynarodowy wymiar wspólnoty seminaryjnej w Tuchowie może być świadectwem: „Ten dom, który zaprasza wiele narodów, może dać świadectwo. Ten dom może wyrobić smak”.
Przed błogosławieństwem został odczytany telegram do Ojca Świętego, w którym Wspólnota Redemptorystów zapewnia Następcę św. Piotra o swej łączności z nim w modlitwie i synowskim oddaniu oraz dziękuje za jego życzenia, zawierzenie Redemptorystów Matce Bożej Tuchowskiej i apostolskie błogosławieństwo.
O. bp Czesław Stanula powiedział do zgromadzonych, że trzech rzeczy w życiu nie żałuje - „tego że został redemptorystą, że przyjął święcenia kapłańskie w cieniu Matki Bożej Tuchowskiej oraz że powiedział «tak» dla misji”.
Uroczysta Eucharystia zakończyła obchody jubileuszu 100-lecia istnienia w Polsce Wyższego Seminarium Redemptorystów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Remis we Wrocławiu daje awans do III rundy el. LKE

2021-07-29 23:03

ks. Łukasz Romańczuk

Herb WKS Śląsk Wrocław

Herb WKS Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław w rewanżowym meczu zremisował u siebie z Araratem Erywań 3:3 i dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu 4:2 awansował do III rundy. 

Dwie bramki dla gospodarzy strzelił Róbert Pich, jedną Szymon Lewkot. Natomiast dla gości dwa gole zdobył Mory Koné, a jedną bramkę w ostatnich minutach strzelił Yacouba Silue. Śląsk Wrocław wyśmienicie rozpoczął mecz. W drugiej minucie bramkę strzelił Robert Pich i wydawać by się mogło, że wrocławianie spokojnie rozegrają ten mecz. W kolejnych minutach mecz stał się wyrównany, a pod jej koniec dwa ciosy zadali goście. Najpierw w 40. minucie piłkę stracił Wojciech Golla. Jego błąd wykorzystał Golle Deble. Następnie piłkę zgrał do Edgara Malakjana. Po prostopadłym podaniu piłka znalazła się pod nogami Kone, który nie miał problemu z pokonaniem Michała Szromnika. Dwie minuty później na prowadzenie wyszli goście. Po odbiorze Juana Bravo i podaniu futbolówki do Deble, do pustej bramki trafił po raz drugi Kone. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Araratu 2:1

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję