Reklama

Tłumy wśród książek

Siódme już Targi Książki w Krakowie odbywały się w dniach od 23 do 26 października br. Odwiedziła je rekordowa liczba - 22 tys. osób. O tym, że wydawcy polubili Kraków, świadczy fakt, że w tym roku swoje książki wystawiły aż 304 duże i małe wydawnictwa. Te ostatnie wykorzystują okazję nie tylko do pokazania się na wydawniczym rynku, ale nieraz z powodzeniem wchodzą w konfrontację z potentatami. Targom towarzyszyło wiele imprez promocyjnych, spotkań autorskich, wykładów, dyskusji, projekcji filmowych itp., rozstrzygnięto kilka konkursów, a gościem honorowym była książka rosyjska. Targom towarzyszyła wystawa prac Tomka Sętowskiego - artysty malarza z Częstochowy, którego obrazy, malowane podczas trwania Targów, w ostatnim ich dniu wylicytowano, a uzyskane pieniądze - w kwocie 3 900 zł - przeznaczono na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Stoisko "Niedzieli" na Targach Książek w Krakowie

Stoisko

Bogatą ofertę na Targach zaprezentowało kilkadziesiąt wydawnictw katolickich, a wśród nich - jak co roku - było stoisko Niedzieli. Uprzejma obsługa chętnie udzielała informacji na temat wydawnictw Biblioteki „Niedzieli”, można było też otrzymać „niedzielny” balonik i tradycyjnie osłodzić sobie targowe zwiedzanie (a raczej przeciskanie się w tłumie) „niedzielną” krówką. Obok Niedzieli nikt nie mógł przejść obojętnie, bowiem wzrok przyciągały i zachęcały do odwiedzenia stoiska piękne „krakowianki” z akademickiego zespołu „Słowianki”, które gościnnie, w krakowskich strojach, reklamowały przewodnik po szlakach papieskich w polskich górach, autorstwa Urszuli Własiuk pt. Ja tam u was byłem... - pilnujcie mi tych szlaków, wydany przez Wydawnictwo FOTO-ULA w Krakowie.
„Aleja katolicka” na Targach prezentowała się imponująco. Nie sposób wymienić tu wszystkich wystawców. Obok Niedzieli ulokowało się „Pallottinum” z charakterystycznym znakiem rozpoznawczym - Biblią Tysiąclecia i „Apostolicum”, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia, z takimi ciekawostkami jak Modlitewnik dla policjantów czy Dzienniczek św. Siostry Faustyny w języku słowackim. Naprzeciw Niedzieli stoisko Instytutu Wydawniczego Pax proponowało autobiografię ks. Twardowskiego Łaską zdumiony. Moje szczęśliwe wspomnienia oraz poradnik dla rodziców, wychowawców i nauczycieli Chodź, pokażę Ci Kościół. Jak zwykle, okazale prezentowało się Wydawnictwo WAM z Krakowa, „Jedność” z Kielc czy Edycja św. Pawła z Częstochowy. Obecne na Targach Wydawnictwo „Bernardinum” z Pelplina w przeddzień otwarcia Targów wystawiło w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie faksymile najstarszego na świecie inkunabułu czcionkowego - wiernej kopii Biblii Gutenberga, której jedyny oryginał w Polsce znajduje się w bibliotece Seminarium Duchownego w Pelplinie. Zainteresowani muzyką chrześcijańską mogli zaopatrzyć się w płyty i książki biblioteczki magazynu muzycznego RuaH.
Wśród innych wydawnictw zakonnych i kościelnych uwagę przyciągały naukowe wydawnictwa KUL, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej „Arcana”. Pięknie wydane albumy prezentowały m.in. wydawnictwa Rosikoń press i Biały Kruk. Bogatą ofertę miały wydawnictwa: „M”, Karmelitów Bosych, Księgarnia św. Jacka i Księgarnia św. Wojciecha, Wydawnictwo Salezjańskie, franciszkański „Bratni Zew”, Wydawnictwo św. Stanisława, Wydawnictwo Tyniec Ojców Benedyktynów. Wśród mniejszych wydawnictw uwagę przyciągały takie jak: Głos Ojca Pio, Wydawnictwo Światło-Życie, Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa POMOC z Częstochowy czy Wydawnictwo „Salwator” z niezwykle aktualną propozycją Współcześni odmawiają różaniec (ze wstępem kard. Franciszka Macharskiego) - ludzie różnych profesji i zawodów dzielą się osobistą refleksją na temat czterech części tajemnic Różańca św.
Wśród tytułów wydawnictw katolickich do niewątpliwych liderów należały pozycje poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i bł. Matce Teresie z Kalkuty.
Tegoroczna oferta wydawnicza zaprezentowana na Targach była tak bogata, że mogła zadowolić każdego. O tym, że powoli następuje renesans książki i czytelnictwa, świadczy ogromne zainteresowanie odwiedzających.
Mimo iż przestrzeń przy ul. Zapolskiej jest duża, momentami było tłoczno. Mamy nadzieję, że organizatorzy ósmych Targów, które odbędą się w dniach 21 do 24 października 2004 r. pomyślą o rozszerzeniu powierzchni wystawowej. Czego sobie i im życzymy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

2021-07-28 12:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

Powstanie Warszawskie

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie Msza św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję