Reklama

Niedziela Wrocławska

Róże od św. Tereski

Już 30 września parafia na wrocławskich Osobowicach świętowała odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

[ TEMATY ]

odpust

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Osobowice

Magdalena Lewandowska

O. Faustyn Zatoka poświęcił przyniesione przez wiernych róże.

O. Faustyn Zatoka poświęcił przyniesione przez wiernych róże.

– 30 września po godzinie 19.00 św. Teresa zakończyła swój ziemski żywot i dlatego, chociaż w kalendarzu liturgicznym jej wspomnienie przypada 1 października, my celebrujemy naszą uroczystość właśnie w chwili jej odejścia do Nieba – mówił proboszcz parafii ks. Krzysztof Jankowiak. Wierni licznie przybyli na odpust przynieśli ze sobą róże – wyjątkowy symbol św. Tereski. Święta obiecała, że nie będzie odpoczywać w niebie i zapewniała, że będzie spuszczać po swojej śmierci deszcz różanych łask na ziemię.

Eucharystii przewodniczył franciszkanin, o. Faustyn Zatoka, dziekan i proboszcz parafii św. Alberta na Sołtysowicach. W homilii przypomniał, że św. Teresa kochała bez miary Chrystusa, Kościół i bliźnich: – Jej marzeniem było być w sercu Kościoła miłością. W sercu Kościoła kochać. Gdy dziś spojrzymy na świat, na Kościół, to widzimy strasznie wielu reformatorów, tych którzy wiedzą co i jak trzeba zmienić, kogo naprawić, kogo osądzić, kogo skazać na śmierć, kogo na wygnanie, kogo na nieistnienie. A św. Tereska? Wtedy wcale nie były lepsze czasy. I właśnie w tamtych trudnych czasach chciała kochać Kościół, kochać Chrystusa, kochać bliźnich. Tak kochać Jezusa, by inni patrząc na nią, choć była zamknięta w Karmelu, wiedzieli, jak kochać bez miary. Bo jedyną miarą miłości Boga jest kochać Go bez miary, tak jak my zostaliśmy przez Niego umiłowani.

O. Faustyn trzymając w ręku różę podkreślał, że każdy z nas jest takim pięknym kwiatem. Ale niestety możemy go zniszczyć: – Bóg dał tobie taką różę. Tą różą jesteś ty sam dla siebie, ale też dla innych. Lecz jeśli zaczynamy szukać tylko siebie, bo ja jestem w centrum życia, bo mnie wszystko boli, bo jestem skrzywdzony, biedny, to z tym darem, jaki Bóg mi dał, może być tak, jak z oberwaną z płatków i liści różą. Kiedy myślę tylko o sobie, kiedy myślę że ten Kościół dzisiaj jest do niczego, bo nie spełnia tego, co powinien, bo księża, bo biskupi, bo żona, bo mąż, bo dzisiejsze czasy, bo musi być tak, jak ja chcę, kiedy patrzę tylko na siebie, to z pięknej róży zostanie tylko suchy patyk – mówił obrywając płatki i liście kwiatu. – Kto z was chciałby ten ogołocony patyk dać komuś w prezencie albo taki prezent otrzymać? Kto z was chciałby, żeby jego żona czy mąż byli właśnie tacy? Kto z was chce, żeby takie było jego dziecko? Jeśli sobie nie zdasz sprawy z tego, że idąc drogą grzechu, obojętności, nieprzebaczenia, że szukając tego co łatwe i przyjemne zaprzepaszczasz miłość, to zostaniesz takim ogołoconym darem. Ale Bóg pokazuje św. Teresce, że miłość może wszystko zmienić, nawet z takiego złamanego i byle jakiego uczynić z powrotem piękną różę. Liczy się tylko miłość!

Reklama

Po Eucharystii odmówiona została Litania do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, o. Faustyn poświęcił także róże przyniesione przez wiernych. – Zanieście je do swoich domów i postawcie na honorowym miejscu – prosił zebranych ksiądz proboszcz. – Niech będą waszym prezentem od św. Tereski. Patrząc na nie pomyślcie, jak bardzo Bóg was kocha i powołuje do miłości.

Jak co roku kolekta zebrana podczas uroczystości zostanie przekazana zakonowi kontemplacyjnemu sióstr karmelitanek.

2021-10-01 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Różane nieszpory o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus w salezjańskiej świątyni

[ TEMATY ]

salezjanie

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Wpatrując się w postać św. Teresy od Dzieciatka Jezus metropolita łódzki powiedział - Doktor Kościoła to jest ktoś, kogo nie interesuje prawda wyłącznie w kategoriach poznawczych, tylko potrafi pokazać ten zbawczy sens prawdy, tę zbawczą moc prawdy. Poznajemy prawdę, aby doświadczyć zbawienia. Bóg tego pragnie, żeby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy! To jest miejsce, gdzie trzeba zapytać małej Teresy – jak jest ta Prawda, która zbawia? O której prawdzie możemy powiedzieć ostatecznie, że jest zbawcza? Odpowiedź, której udziela nam mała Teresa jest pewnie taka: zbawia nas ta Prawda, która stała się Osobą w Jezusie Chrystusie. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przeczytana. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przestudiowana. Żadna książka nie ma mocy uczynić nas wolnymi. Żadna nie ma mocy nas zbawić. Żadna poznana teoria nie jest zbawcza. Jest tylko jeden Zbawiciel – Jezus Chrystus – ten który stał w centrum życia małej Teresy. Nie zrozumiemy jej życia, jeśli spróbujemy z tego życia usunąć Jezusa, wtedy wszystko jest bez sensu. Wiemy, że ten jej związek z Jezusem był niesamowity. To było poznanie, którego narzędziem ostateczne jest miłość. Nie tylko sam intelekt. Prawda, która jest w osobie poznaje się inaczej niż prawdę zakodowaną w książce. Tę prawdę poznajesz przez miłość, przez relację, przez więź! – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

- Nie wystarczy w życiu sama wiedza. Do wiary - nie wystarczy sama wiedza. Żeby przeżywać wiarę, doświadczać wiary i trwać w niej, trzeba spotkać Prawdę zebraną w Osobie – w osobowym Bogu. Wtedy doświadczamy nie wiedzy, ale wyzwolenia. Doświadczamy relacji, która staje się pierwsza w naszym życiu. Sama wiedza niezależnie od tego jak bardzo potrzebna, jeszcze nie czyni nas zbawionymi!- podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję