Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

23 listopada br., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał wiernym o powołaniu do budowy Królestwa Bożego. „Patrzenie na Tego, którego liturgia Wschodu nazywa Pantokratorem, odzwierciedla w pełni znaczenie misji wierzących, wezwanych, aby w różnorodności urzędów i charyzmatów współpracować przy budowie Jego Królestwa” - powiedział Papież kilku tysiącom wiernych zebranych na Placu św. Piotra.
Ojciec Święty nawiązał do odbywającego się w tych dniach w Rzymie kongresu muzyki sakralnej Stowarzyszenia św. Cecylii, zorganizowanego w stulecie motu proprio Tra le sollecitudini, w którym Papież św. Pius X zawarł ważną instrukcję na temat reformy muzyki sakralnej. „Do licznych jego uczestników kieruję moje serdeczne pozdrowienie i wyrazy uznania dla tych, którzy służbie liturgicznej oddają swój talent i umiejętności muzyczne” - powiedział Papież.
Kończąc rozważanie, Jan Paweł II powiedział: „Obok Jezusa, Króla Wszechświata, kontemplujemy Maryję, Matkę Króla, którą w związku z tym wzywamy jako Królową Nieba i Ziemi. Niechaj Ona pomoże nam uczynić z naszego życia kantyk chwały i wierności dla Boga, świętego i miłosiernego”.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, pozdrawiając rodaków, Ojciec Święty podziękował m.in. Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego za 65 lat pracy apostolskiej. Ponadto pozdrowił siostry franciszkanki Rodziny Maryi, wiernych z parafii pw. św. Franciszka z Toporowa oraz pielgrzymów indywidualnych i tych, którzy uczestniczyli w modlitwie za pomocą radia i telewizji.

Jan Paweł II do Polaków

„Drodzy pielgrzymi z Polski i z innych krajów. Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. Natomiast przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą Adwentu. Jest to czas szczególnego czuwania w wierze, oczekiwania na spotkanie z Chrystusem Królem w chwale nieba. Życzę wszystkim dobrego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” - powiedział Ojciec Święty.
Oto streszczenie papieskiej katechezy: „Psalm 110 [109] ze Starego Testamentu, powtarzany w Liturgii Nieszporów w każdą niedzielę, należy do najbardziej znanych modlitw w historii chrześcijaństwa. Jest szczególnie ważny, gdyż odnosi się wprost do Chrystusa jako Mesjasza, Zbawiciela. Bardzo istotne są jego wersety pierwszy i czwarty: «siądź po mojej prawicy» (w. 1) oraz «Ty jesteś Kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka» (w. 4). W tych słowach autor natchniony podkreśla niezwykłą godność i władzę Jedynego Syna Boga Ojca.
W Nieszporach słowami Psalmu 110 [109] Kościół zanosi do Chrystusa zasiadającego po prawicy Ojca modlitwę uwielbienia. On jest Zbawicielem i Królem ludu nowego przymierza. Po Jego prawej stronie zgromadzą się wybrani, przeznaczeni do Jego owczarni. Przez chrzest św. staliśmy się Jego własnością, dziećmi Bożymi. Przynależąc do Chrystusa, powinniśmy z uwagą wsłuchiwać się w Jego wołanie, słuchać Jego wskazań: «Wszak Moje owce słuchają mego głosu» (J 10, 27)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła I

Z udziałem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraivy Martinsa rozpoczął się 23 listopada w Belluno diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Jana Pawła I.
Ordynariusz diecezji Belluno-Feltre - bp Vincenzo Savio ofiarował wszystkim parafiom szczególną relikwię Sługi Bożego - kartki z jego brewiarza.
W uroczystej Mszy św., którą w miejscowej katedrze odprawił kard. Saraiva Martins, udział wzięli m.in. brat Albino Lucianiego Berto i kilkunastu członków jego najbliższej rodziny. Ceremonię transmitowała telewizja katolicka Telepace.
Jak przypomniał bp Savio, pod petycją o otwarcie procesu beatyfikacyjnego Papieża, który wypełniał swoje papieskie zadanie tylko 33 dni, podpisy złożyło ponad 300 tys. wiernych.
Albino Luciani urodził się w 1912 r. w Forno di Canale. Jako patriarcha Wenecji został wybrany papieżem 26 sierpnia 1978 r. i przyjął imię Jana Pawła I.
28 września tego samego roku, po 33 dniach pontyfikatu, zmarł na atak serca.

Reklama

Sekcja Polska Radia Watykańskiego obchodzi jubileusz 65-lecia

Założona w 1938 r. przez papieża Piusa XI Sekcja Polska Radia Watykańskiego obchodziła 24 listopada jubileusz 65-lecia. Codziennie nadaje ona popołudniowy serwis informacyjny i audycję wieczorną. W naszym kraju ma blisko 6 mln słuchaczy. Od początku istnienia Sekcji kierują nią ojcowie jezuici.
Pierwszy komunikat po polsku Radio nadało już 20 marca 1931 r. Było to orędzie Piusa XI z okazji 40-lecia encykliki Rerum novarum. Na regularne programy polskie trzeba było jednak poczekać jeszcze kilka lat. Oficjalnie Sekcja Polska Radia Watykańskiego zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r. Orędownikiem jej powstania był ówczesny generał jezuitów Włodzimierz Ledóchowski, który mianował o. Feliksa Lasonia jej pierwszym kierownikiem. W 1951 r. kierownictwo Sekcji przejął o. Józef Warszawski. Jego następcami byli kolejno: o. Józef Chechelski, o. Tomasz Rostworowski, o. Stefan Filipowicz, o. Florian Pełka, o. Eugeniusz Senko, o. Andrzej Majewski i od 2001 r. - o. Józef Polak.
W pierwszych latach Sekcja nadawała tylko dwa programy tygodniowo, w latach 1941-44 dodatkowo nadawano audycję dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 1947 r. obok audycji wieczornych zaczęto nadawać o godz. 16.15 codzienny serwis informacyjny.
Obecnie Radio Watykańskie każdego dnia emituje w języku polskim dwa programy informacyjne: dziennik o godz. 16.15 i magazyn wieczorny o godz. 20.00. Serwisy watykańskie transmituje także I Program Polskiego Radia, Radio Maryja, sieć rozgłośni katolickich Plus oraz niektóre staje diecezjalne. Radia Watykańskiego można także słuchać w Internecie pod adresem: www.vatican.va oraz na stronach „Opoki” - www.opoka.org.pl. Sekcja polska ma również swoją stronę internetową pod adresem: www.rv.pl.

Reklama

Audiencja dla uczestników V Światowego kongresu nt. migrantów

Jan Paweł II wezwał rządy wszystkich państw do podpisania i przestrzegania układów międzynarodowych dotyczących uchodźców i imigrantów, w tym konwencji z 1 lipca br. o prawach robotników cudzoziemskich i ich rodzin. Okazją do wystosowania tego apelu była audiencja dla 350 uczestników V Światowego Kongresu nt. Migrantów, zorganizowanego przez Papieską Radę Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, których Papież przyjął 20 listopada w Sali Klementyńskiej w Watykanie.
Ojciec Święty zapewnił o swojej duchowej bliskości wobec imigrantów, uchodźców, wysiedlonych i zagranicznych studentów rozsianych po całym świecie, którym pomaga Papieska Rada. Z uznaniem mówił o tym, że Rada przygotowuje obecnie instrukcję, która odpowie na nowe duchowe i duszpasterskie potrzeby imigrantów i uchodźców oraz przedstawi zjawisko imigracji jako sposób prowadzenia dialogu, pokoju i głoszenia Ewangelii.
„Apeluję do wszystkich krajów, by przestrzegały układów międzynarodowych w sprawie uchodźców - powiedział Ojciec Święty. - Taką obronę praw ludzkich należy zapewnić w każdym społeczeństwie obywatelskim. Jej orędownikami muszą być wszyscy chrześcijanie” - podkreślił.

Dalajlama u Jana Pawła II

Dalajlama wyraził podziw dla działalności Jana Pawła II na rzecz pokoju i harmonii między religiami świata. Oświadczenie takie duchowy przywódca tybetańskich buddystów złożył dziennikarzom po wyjściu z Watykanu, gdzie 27 listopada spotkał się z Janem Pawłem II.
W rozmowie dla Radia Watykańskiego, nagranej dzień wcześniej, Dalajlama stwierdził, że „Chiny, które są najbardziej zaludnionym krajem i mają długą historię oraz bogate dziedzictwo kulturowe, zasługują na ważną rolę w świecie. (...) Należy okazać im zaufanie i respekt, a wtedy i ich zachowanie będzie znacznie rozsądniejsze”.
Zdaniem buddyjskiego przywódcy duchownego gwarancją pokoju na świecie jest kontrola „negatywnych emocji”, co „pozwoli na wrażliwość na innych ludzi, tak aby wystrzegać się przemocy”. Zjawisko terroryzmu Dalajlama ocenia jako bardzo poważne.

O. Maciej Zięba konsultorem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”

Jan Paweł II mianował 10 nowych konsultorów Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. W ich gronie jest o. Maciej Zięba - prowincjał polskiej prowincji Dominikanów. O. Zięba już wcześniej współpracował z tą dykasterią przy publikacji Agendy Społecznej.
Papieską Komisję „Iustitia et Pax” powołał do życia w 1967 r. papież Paweł VI. Od 1988 r., decyzją Jana Pawła II, nosi ona nazwę: Papieska Rada „Iustitia et Pax”, a jej zadaniem jest promocja sprawiedliwości społecznej i pokoju na świecie w oparciu o Ewangelię i naukę społeczną Kościoła. Od pół roku na czele tej dykasterii stoi wieloletni delegat Stolicy Apostolskiej przy ONZ, obecnie kardynał - Renato Martino.
Konsultor (doradca) służy radzie fachową pomocą w konkretnych problemach.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Modlitwa o jego kanonizację, nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za Ojczyznę zanoszona jest podczas comiesięcznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”. W sobotę, 27 kwietnia, wieczorną modlitwę poprowadzą członkowie wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję