Reklama

Święta kościelne

Przez świętowanie wyraża się natura człowieka. Dlatego też Kościół, troszczący się o rozwój istoty ludzkiej, naucza o obowiązku uczestnictwa w ważnych uroczystościach liturgicznych. Jest to tym bardziej zrozumiałe, gdy dostrzeże się prawdę, że nie można we właściwy sposób prowadzić życia duchowego bez szczególnej celebracji Mszy św. w dni, zwane świętami nakazanymi. Zaniedbanie tego obowiązku bez ważnej przyczyny jest grzechem ciężkim.

Niedziela Ogólnopolska 49/2003

Od I niedzieli Adwentu, czyli od 30 listopada 2003 r., w Kościele w Polsce obowiązują postanowienia dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczące świąt zniesionych. Na jego mocy udzielono pozwolenia, aby obchodzenie uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego było przypisane do następującej po nim siódmej niedzieli Wielkanocy, obchodzenie zaś uroczystości św. Józefa (19 marca), uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) i uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) - nie obowiązywało już w przyszłości jako obchodzenie świąt nakazanych.
W wymienione uroczystości, kiedy przypadać będą w dzień powszedni, wierni nie będą zobowiązani do udziału we Mszy św. i do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Zachęca się jednak wiernych do udziału w Eucharystii w te dni, z biegiem roku bowiem Kościół odsłania całe misterium Chrystusa, otwierając bogactwa zbawczych czynów i zasług swojego Pana. Uczestnictwo w nich pozwala dostąpić łaski zbawienia (zob. Konstytucja o liturgii świętej 102). Oddawanie zaś ze szczególną miłością czci Najświętszej Matce Bożej Maryi, która trwale związana jest ze zbawczym dziełem swojego Syna, pozwala podziwiać i wysławiać owoc Odkupienia oraz oglądać to, czym pragniemy i spodziewamy się być.
Biskupi polscy, prosząc o zgodę Stolicy Apostolskiej na powyższe zmiany w przepisach świętowania, pragnęli ułatwić wiernym rozstrzyganie dylematów związanych z wymogiem uczestnictwa w Liturgii w dni świąteczne, które nie są wolne od pracy. W Polsce w okresie komunizmu niektóre święta nakazane stały się dniami pracy, co z kolei niejednokrotnie uniemożliwiało świętowanie wielkich wydarzeń zbawczych i powodowało u wiernych wątpliwości sumienia. W święta nakazane bowiem „wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego” (kodeks prawa kanonicznego, kan. 1247).
O możliwości dokonania powyższych przedsięwzięć poucza obowiązujący obecnie kodeks: „Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, (...) winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę” (kan. 1246).
Świętami nakazanymi poza niedzielami są: uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Jedynym świętem nakazanym nie będącym w Polsce dniem wolnym od pracy pozostaje uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Episkopat Polski ma jednak nadzieję, że ten ważny dla katolików dzień stanie się wolny od pracy. Dokładnie mówiąc, że zostanie przywrócony jego świąteczny charakter zniesiony przez Sejm 16 listopada 1960 r. jako wyraz pogłębiającej się antykościalnej ofensywy ówczesnych władz.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję