Reklama

Święta kościelne

Przez świętowanie wyraża się natura człowieka. Dlatego też Kościół, troszczący się o rozwój istoty ludzkiej, naucza o obowiązku uczestnictwa w ważnych uroczystościach liturgicznych. Jest to tym bardziej zrozumiałe, gdy dostrzeże się prawdę, że nie można we właściwy sposób prowadzić życia duchowego bez szczególnej celebracji Mszy św. w dni, zwane świętami nakazanymi. Zaniedbanie tego obowiązku bez ważnej przyczyny jest grzechem ciężkim.

Niedziela Ogólnopolska 49/2003

Od I niedzieli Adwentu, czyli od 30 listopada 2003 r., w Kościele w Polsce obowiązują postanowienia dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczące świąt zniesionych. Na jego mocy udzielono pozwolenia, aby obchodzenie uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego było przypisane do następującej po nim siódmej niedzieli Wielkanocy, obchodzenie zaś uroczystości św. Józefa (19 marca), uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) i uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) - nie obowiązywało już w przyszłości jako obchodzenie świąt nakazanych.
W wymienione uroczystości, kiedy przypadać będą w dzień powszedni, wierni nie będą zobowiązani do udziału we Mszy św. i do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Zachęca się jednak wiernych do udziału w Eucharystii w te dni, z biegiem roku bowiem Kościół odsłania całe misterium Chrystusa, otwierając bogactwa zbawczych czynów i zasług swojego Pana. Uczestnictwo w nich pozwala dostąpić łaski zbawienia (zob. Konstytucja o liturgii świętej 102). Oddawanie zaś ze szczególną miłością czci Najświętszej Matce Bożej Maryi, która trwale związana jest ze zbawczym dziełem swojego Syna, pozwala podziwiać i wysławiać owoc Odkupienia oraz oglądać to, czym pragniemy i spodziewamy się być.
Biskupi polscy, prosząc o zgodę Stolicy Apostolskiej na powyższe zmiany w przepisach świętowania, pragnęli ułatwić wiernym rozstrzyganie dylematów związanych z wymogiem uczestnictwa w Liturgii w dni świąteczne, które nie są wolne od pracy. W Polsce w okresie komunizmu niektóre święta nakazane stały się dniami pracy, co z kolei niejednokrotnie uniemożliwiało świętowanie wielkich wydarzeń zbawczych i powodowało u wiernych wątpliwości sumienia. W święta nakazane bowiem „wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego” (kodeks prawa kanonicznego, kan. 1247).
O możliwości dokonania powyższych przedsięwzięć poucza obowiązujący obecnie kodeks: „Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, (...) winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę” (kan. 1246).
Świętami nakazanymi poza niedzielami są: uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Jedynym świętem nakazanym nie będącym w Polsce dniem wolnym od pracy pozostaje uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Episkopat Polski ma jednak nadzieję, że ten ważny dla katolików dzień stanie się wolny od pracy. Dokładnie mówiąc, że zostanie przywrócony jego świąteczny charakter zniesiony przez Sejm 16 listopada 1960 r. jako wyraz pogłębiającej się antykościalnej ofensywy ówczesnych władz.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja: wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom

2022-10-06 13:42

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Podczas wakacji szedłem przez cztery dni Szlakiem Jakubowym w naszej diecezji. Formuła była prosta. Ogłosiłem, że idę i zapraszam na wspólną drogę. Poszła ze mną trzydziestka ludzi w różnym wieku, a przewinęło się około dwustu. Potwierdziło to, jak bardzo wierni chcą kontaktu z biskupem, bez pompy, która towarzyszy uroczystościom. Tym bardziej trzeba szukać nowych form docierania do młodych i nowych formy duszpasterstwa. – mówi biskup opolski Andrzej Czaja w rozmowie z KAI.

Wskazuje, że obecnie obchodzony jubileusz 50-lecia diecezji winien być impulsem do odnowy Kościoła w duchu synodalnym - poprzez budowanie wspólnoty, głębsze zaangażowanie wiernych i misyjne wyjście na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

św. Faustyna

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Poniższe cytaty nie mają na celu wzbudzenie strachu – to raczej motywacja, aby ufając niezgłębionemu Miłosierdziu Boga jeszcze mocniej przylgnąć do Jezusa i przyprowadzać do Niego jak najwięcej bliźnich. (przyp. Red.)

CZYTAJ DALEJ

UE/ Polska, Włochy, Grecja i Belgia opracowały propozycję mechanizmu "korytarza cenowego" na gaz

2022-10-06 17:01

[ TEMATY ]

Unia Europejska

gaz

ceny

Adobe.Stock.pl

Przed piątkowym szczytem UE w Pradze Polska, Włochy, Grecja i Belgia opracowały mechanizm regulujący pułap cenowy gazu ziemnego. Działałby on na poziomie hurtowym, a nie detalicznym, dotyczyłby importu ze wszystkich kierunków i nie byłby ograniczony tylko do gazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. PAP miała możliwość wglądu do nieoficjalnego dokumentu, który otrzymały pozostałe państwa UE.

Kraje będące autorami projektu zaznaczają, że jego celem jest złagodzenie presji inflacyjnej, zniechęcanie i ograniczanie spekulacji, przygotowanie ram działania na wypadek potencjalnych przerw w dostawach oraz ograniczenie nadmiernych zysków w sektorze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję