Reklama

Wiara

W objawieniach fatimskich jest prośba o zastępowanie zła dobrem

W objawieniach fatimskich jest skierowana do nas prośba, abyśmy w naszym życiu zło zastępowali dobrem i usuwali grzechy, bo są one bolesnymi kolcami w sercu Jezusa i Maryi, i niszczą w nas obraz Boga - mówił abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości 25-lecia sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku - Żabiance.

2021-10-07 10:30

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Mszę św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego koncelebrowali kapłani z dekanatu Gdańsk - Przymorze, pochodzący z parafii i ci, którzy pracowali przez ostatnie ćwierć wieku w sanktuarium. Uczestniczyli w niej: siostry zakonne, budowniczy i fundatorzy oraz licznie zgromadzeni wierni.

Na początku liturgii ks. prał. Piotr Tworek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium przedstawił historię tego wyjątkowego miejsca i nawiązał do istoty objawień fatimskich.

Reklama

W homilii abp Wojda powiedział, że ta piękna świątynia i parafia powstała jako dziękczynne wotum za dar nawiedzenia archidiecezji gdańskiej przez figurę Pani z Fatimy. Stąd też w programie duszpasterskim tej parafii powinno wybrzmiewać w sposób szczególny orędzie fatimskie. - Przesłanie Matki Bożej Fatimskiej przekazane dzieciom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji powinno animować życie parafialne, ale także rodzinne i osobiste wiernych. Matka Boża Fatimska ze swoim przesłaniem powinna być obecna w każdej rodzinie tutejszej parafii. Trzeba powracać do tego przesłania, zgłębiać je, a przede wszystkim nim żyć i innych zachęcać do jego przyjęcia - podkreślił kaznodzieja.

W dalszej części rozważania zastanawiał się nad przesłaniem płynącym z fatimskich objawień. - W objawieniach tych zawarta jest prośba Maryi i Jej Syna Jezusa Chrystusa, skierowana do Łucji, a przez nią również i do każdego z nas, abyśmy w naszym życiu zło zastępowali dobrem, abyśmy usuwali grzechy z naszego życia, bo są one bolesnymi kolcami w sercu Jezusa i Maryi, niszczą w nas obraz Boga, pozbawiają nas godności Dzieci Bożych. A tych grzechów jakże jest wiele, poczynając od obrażania Boga, poprzez zabijanie nienarodzonych dzieci i eutanazję starców, aż po wszystkie akty kłamstwa, profanacji i odstępstw od wiary - zaznaczył metropolita gdański.

Podziel się cytatem

Zwrócił uwagę, że Maryja zachęca do nawrócenia, bo wie, że człowiek często nie zdaje sobie sprawy ze swojego postępowania i z tego co czyni. Ona prowadzi człowieka do swojego Syna, aby każdy dostąpił Jego miłosierdzia. A największym miłosierdziem jest oczyszczenie serca z grzechów. Rozwijając temat miłosierdzia abp Wojda przypomniał, że właśnie przez miłosierdzie okazane w przebaczeniu, Bóg wchodzi w wewnętrzny dialog z człowiekiem, aby mu okazać swoje ojcostwo. Miłosierdzie sprawia, że człowiek, otrzymując na nowo godność synowską, doświadcza nie upokorzenia, lecz prawdziwej radości.

Reklama

- Jakże ważne są objawienia fatimskie. Przekazane wówczas dzieciom, mogły się wydawać zbyt małe w zderzeniu ze światem. One jednak zmieniły bieg historii naszego ludzkiego życia. Z Fatimy orędzie nawrócenia i nadziei rozpowszechnia się na cały świat. Wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie i przez pokutę otwierali serca na nawrócenie. W odpowiedzi na to wezwanie nawróciły się niezliczone rzesze ludzi. Fatimskie orędzie, kiedyś tak małe i nikłe, dzisiaj stało się potężnym drzewem, tak że każdy znajduje w nim swoje ukojenie - zakończył metropolita gdański.

Parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku powołał do istnienia 27 czerwca 1996 roku abp Tadeusz Gocłowski. Jednocześnie budowany kościół parafialny ustanowił sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 7 października 1996 r. ówczesny metropolita gdański poświęcił tymczasową kaplicę utworzoną pod chórem budowanego kościoła. Natomiast znajdującą się w świątyni figurę Matki Bożej Fatimskiej poświęcił papież Paweł VI 27 listopada 1965 r.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powrót do orędzia z Fatimy

Nawrócenie, modlitwa, pokuta – trzy główne elementy przesłania Maryi objawione światu za pośrednictwem dzieci z Fatimy dominowały w nurcie rozważań bp. Henryka Wejmana, które wygłosił w sanktuarium Dzieci Fatimskich.

Uroczystą Eucharystię z okazji 15. rocznicy sprowadzenia w to miejsce cudownej figury Matki Bożej biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawował 21 października w szczecińskim sanktuarium na os. Kasztanowym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bałabuch: w dykasterii liturgicznej poruszano m.in. kwestię ograniczenia Mszy trydenckiej

2021-10-15 13:51

[ TEMATY ]

Msza trydencka

liturgia trydencka

pl.wikipedia.org

O wizycie drugiej grupy biskupów polskich w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz podejmowanych w tej dykasterii tematach poinformował KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, Adam Bałabuch.

Jak powiedział bp Bałabuch spotkanie miało przede wszystkim charakter dialogu na tematy, które interesują episkopat polski. "Poruszono kwestie, które są dla nas obecnie ważne, a dotyczące ksiąg liturgicznych. Zapoznaliśmy Kongregację na jakim etapie jesteśmy w przygotowaniu nowego III wydania Mszału Rzymskiego i tematyką niektórych odnowionych ksiąg liturgicznych" – powiedział KAI biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Fatima

2021-10-18 20:20

[ TEMATY ]

różaniec

Fatima

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum Sanktuarium Fatimskiego

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały z Matką Bożą

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały
z Matką Bożą

Trudno rozważać o objawieniach maryjnych pomijając Fatimę i wydarzenia, które miały tam miejsce w 1917 roku. Fatimskie objawienia są chyba najbardziej znanymi spośród wielu spotkań Matki Bożej z wizjonerami w różnych częściach świata.

Poznając historię i treść fatimskich objawień zauważymy, że różaniec był codzienną modlitwą trojga małych pastuszków, o której zawsze pamiętały pasąc owce w górach; był nieodstępnym ich towarzyszem, nieomal przyjacielem ich zabaw dziecięcych. Kiedy podczas pierwszego objawienia, w dniu 13 maja 1917 r. dzieci ujrzały Matkę Najświętszą, widziały Ją z różańcem w ręku. Jak później opisały: „Ręce trzymała pobożnie złożone na piersiach. Spadał z nich różaniec z ziaren podobnych do pereł. Na jego końcu był krzyżyk, jakby ze sczerniałego srebra”. Matka Boża nie wyznała dzieciom kim jest, wskazała tylko, że „przybywa z nieba”. Po krótkiej rozmowie z dziećmi, w której przedstawiła również pewne sprawy sprowadzające Ją na ziemię oraz warunki następnych Jej objawień - przed odejściem, powiedziała jeszcze: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata i zakończenie wojny”...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję