Reklama

Aspekty

Św. Jadwiga patronką Krosna Odrzańskiego

Św. Jadwiga decyzją Stolicy Apostolskiej - już oficjalnie - została patronką Krosna Odrzańskiego.

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Krosno Odrzańskie

Karolina Krasowska

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

7 października w Domu Biskupim w Zielonej Górze bp Tadeusz Lityński przekazał burmistrzowi Krosna Odrzańskiego dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego. W spotkaniu, oprócz włodarza miasta, uczestniczyli także proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej - ks. Zbigniew Samociak oraz przedstawiciele komitetu obywatelskiego, którzy wyszli z inicjatywą ustanowienia świętej patronką miasta.  

- Dzisiaj oficjalnie ksiądz biskup przekazał watykański dekret burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miasta. Wcześniej zawiązał się komitet obywatelski ustanowienia św. Jadwigi patronką miasta Krosna Odrzańskiego. Zgłoszono to do Rady Miasta, a ta przegłosowała oświadczenie woli przekazania sprawy władzom kościelnym - mówi ks. Zbigniew Samociak.

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego. Gdziekolwiek człowiek nie spojrzy, to w wielu miejscach, tu w Krośnie, jej ślady widać. Mamy Zamek Piastowski, gdzie przebywała, gdzie umarł jej mąż Henryk Brodaty, jest kościół parafialny pod jej wezwaniem, mamy plac, który nosi jej imię. Jesteśmy w posiadaniu relikwii pierwszego stopnia św. Jadwigi z Trzebnicy, a także mamy specjalne nabożeństwo ku jej czci - dodaje proboszcz. 

19 kwietnia br. do Urzędu Miasta wpłynęła obszerna dokumentacja zawierająca oddolny wniosek mieszkańców miasta o ustanowienie św. Jadwigi Śląskiej patronką Krosna Odrzańskiego. Wniosek złożyła grupa mieszkańców zawiązana w formie komitetu obywatelskiego, natomiast pod samą inicjatywą podpisało się 866 mieszkańców. Wniosek po weryfikacji trafił pod obrady Rady Miasta, która następnie przyjęła oświadczenie o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego.  W dalszej kolejności przewodniczący Rady Miasta wystąpił do biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o przesłanie prośby mieszkańców do Stolicy Apostolskiej.

Wiadomo już, że Watykan pozytywnie rozpatrzył wniosek w tej sprawie i dekretem Stolicy Apostolskiej św. Jadwiga - już oficjalnie - została ustanowiona Patronką Miasta Krosna Odrzańskiego.

2021-10-07 15:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: wyruszyła piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Grób św. Jadwigi w Trzebnicy

Grób św. Jadwigi w Trzebnicy

Po raz 30. kilkanaście tysięcy pielgrzymów podzielonych na 20 grup wyruszyło pieszo z wrocławskiej katedry do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Wspólne pielgrzymowanie do patronki wyboru św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową tradycyjnie rozpoczęło się nabożeństwem eucharystycznym, któremu przewodniczył ojciec duchowny pielgrzymki ks. Henryk Wachowiak.

Przypomniał on pątnikom, iż trzebnickie pielgrzymowanie zawsze było związane z osobą Papieża Polaka. - Wspieraliśmy jego pontyfikat a dziś kiedy jest w Domu Ojca prosimy go o wsparcie w naszych sprawach - mówił ks. Wachowiak. Pielgrzymów na drogę pobłogosławił bp Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję