Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże Narodzenie w watykanie

Wigilijny wieczór 24 grudnia o godz. 18.00, podobnie jak w latach ubiegłych, Jan Paweł II zapalił w oknie swego apartamentu wigilijną świecę i pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra na uroczystości odsłonięcia szopki. W wydarzeniu tym wziął udział m.in. kard. Edmund Szoka. W tym roku szopka w Watykanie jest rekordowo duża: ma 450 m2 i po raz pierwszy można ją oglądać ze wszystkich stron.
O zmierzchu Jan Paweł II zasiadł ze swymi najbliższymi współpracownikami oraz gośćmi z Polski do tradycyjnej polskiej kolacji wigilijnej. Przy stole Ojciec Święty przejął obowiązki głowy rodziny: czytał fragment Ewangelii mówiący o narodzinach Pana Jezusa i wygłosił krótki komentarz.
Następnie dzielił się ze wszystkimi opłatkiem, składając życzenia i intonując pierwszą kolędę.

Pasterka

Punktualnie o północy rozpoczęła się w Bazylice Watykańskiej Msza św. Pasterska pod przewodnictwem Jana Pawła II. Koncelebrowało około 30 kardynałów. Na początku grupa dwanaściorga dzieci w narodowych strojach z siedmiu krajów złożyła kwiaty u stóp figurki Dzieciątka Jezus, którą po Mszy św. przeniesiono do szopki w bocznym ołtarzu Bazyliki. Ojciec Święty pewnym i donośnym głosem odczytał w całości homilię, będącą refleksją nad znaczeniem Bożego Narodzenia, prosił również Boga o pokój.
„My także, podobnie jak anonimowi i szczęśliwi pasterze, biegniemy na spotkanie Tego, który odmienił bieg historii. W ubóstwie szopki kontemplujemy «Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie» (Łk 2, 12) - mówił Papież. - O Dzięcię, które zechciałeś za kołyskę mieć żłóbek; o Stworzycielu wszechświata, który ogołociłeś się z Boskiej chwały; o Odkupicielu nasz, który dałeś swe ciało bezbronne jako ofiarę za zbawienie ludzkości! (...). „Niech blask Twych narodzin oświetli noc świata. Niech moc Twego orędzia zniszczy aroganckie zakusy złego. Niech dar Twego życia pozwoli nam coraz lepiej rozumieć, ile warte jest życie każdej istoty ludzkiej. Zbyt wiele krwi przelewa się jeszcze na ziemi! Zbyt wiele przemocy i konfliktów zakłóca spokój współżycia narodów! Przychodzisz, by dać nam pokój. Ty jesteś naszym pokojem!” - wołał Ojciec Święty. Również w modlitwie wiernych proszono Boga przede wszystkim o pokój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Urbi et Orbi”

„Zbaw nas od wojen i zbrojnych konfliktów, które dewastują całe regiony świata; od plagi terroryzmu i tylu innych form przemocy, których ofiarami padają osoby słabe i bezbronne” - prosił Jan Paweł II, zwracając się do nowo narodzonego Chrystusa w tradycyjnym orędziu z okazji Bożego Narodzenia. Swoje przesłanie Papież wygłosił 25 grudnia na Placu św. Piotra, po czym udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” - „Miastu i Światu”.
W orędziu Ojciec Święty przypomniał znaczenie betlejemskiej szopki i choinki, które nazwał cennymi symbolami, przekazującymi prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia. „Wraz z przemożnym pragnieniem bliskości i pokoju ogarnia duszę fala czułości i nadziei. Na progu szopki kontemplujemy Tego, który z miłości do człowieka ogołocił się z chwały Bożej i stał się ubogi”, a stojąca obok szopki świąteczna choinka „przypomina nam, że wraz z narodzeniem Jezusa na nowo zakwita drzewo życia na pustyni ludzkości”. Papież podkreślił, że „rodząc się w Betlejem, wiekuisty Syn Boży (...) wszedł w dzieje każdego człowieka, który żyje na świecie”. Następnie, zwracając się do nowo narodzonego Chrystusa, Papież wzywał: „Zbaw nas od wszelkiego zła rozdzierającego ludzkość u początków trzeciego tysiąclecia. (...). Zbaw nas od zniechęcenia na drogach wiodących do pokoju, który jest trudny do osiągnięcia, ale możliwy, a zatem jest obowiązkiem; na drogach, na które trzeba wchodzić bezzwłocznie, zawsze i wszędzie, nade wszystko na Ziemi, na której Ty się narodziłeś, Książę Pokoju”.

Reklama

Papieska pomoc dla Iranu

Ojciec Święty zaapelował o międzynarodową pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Iranie. „Jan Paweł II powierza ofiary tragedii miłosierdziu Bożemu, zapewnia o swej solidarności z ocalałymi i ich najbliższymi oraz pamięta o uczestnikach akcji ratunkowej” - napisał w imieniu Papieża sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano w telegramie adresowanym do nuncjusza apostolskiego w Iranie - abp. Angelo Mottoli.
Papież złożył kondolencje całemu narodowi irańskiemu i władzom państwowym. Ogarnął modlitwą tych, którzy z wielką odwagą pospieszyli na pomoc i biorą udział w akcji ratunkowej.
Ojciec Święty, za pośrednictwem Papieskiej Rady „Cor Unum”, przekazał również „konkretny znak solidarności z narodem irańskim”. Gest ten jest wyrazem zachęty, jaką Ojciec Święty kieruje przede wszystkim do struktur katolickich obecnych w tym kraju, by spieszyły z pomocą wszystkim, którzy cierpią z powodu następstw katastrofalnego kataklizmu.

Te Deum za miniony rok

„Panno Maryjo, Królowo Pokoju, wyjednaj dni pokoju dla Rzymu, Włoch, Europy i całego świata” - mówił Ojciec Święty 31 grudnia w homilii podczas uroczystych Nieszporów w Bazylice św. Piotra w Watykanie na zakończenie 2003 r.
Nawiązując do swej adhortacji apostolskiej Familiaris consortio z 1981 r., Jan Paweł II powiedział, że „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. Zaapelował do wszystkich rodzin Rzymu i młodych par przygotowujących się do małżeństwa: „Oby rodzina coraz doskonalej odpowiadała planom, jakie Bóg wiąże z nią od początku!”.
W pobliżu ołtarza na czas Nieszporów umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Miłości, ofiarowany Papieżowi przez diecezję rzymską w październiku 2003 r., na 25-lecie Pontyfikatu.
Ojciec Święty podziękował jeszcze raz diecezji rzymskiej za obraz Matki Bożej Miłości, przypomniał, że w Jej koronie umieszczono 20 klejnotów, odpowiadających tyluż Tajemnicom Różańca. „Pannie Najświętszej zawierzam w szczególności działalność duszpasterską, jaką diecezja prowadzi w tych latach na rzecz rodziny, młodzieży oraz powołań do specjalnej konsekracji” - powiedział Jan Paweł II.
Podczas nabożeństwa odśpiewano dziękczynne Te Deum za mijający rok.

Zamordowanie dyplomaty watykańskiego

29 grudnia 2003 r. watykański Sekretariat Stanu wydał komunikat w związku z tragiczną śmiercią nuncjusza apostolskiego w Burundi - abp. Michaela Courtneya, zamordowanego tego dnia w miejscowości Minago, 50 km od stolicy kraju Bużumbury.
„Nuncjusz apostolski w Burundi abp. Michael Courtney został zamordowany z premedytacją” - uważa włoski misjonarz w tym kraju, ks. Claudio Marano. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przypomniał on, że samochód, którym poruszał się Arcybiskup, oznakowany był zawsze flagą papieską, zamachowcy nie mogli więc mieć wątpliwości, kto w nim jedzie.
„Trzy z pięciu wystrzelonych pocisków znalazły się w ciele zabitego” - dodał ks. Marano, przekonany, że celem akcji było zabicie abp. Courtneya. Włoski misjonarz stwierdził, że Nuncjusz był człowiekiem dialogu i pojednania. „Abp Courtney zdawał sobie sprawę z tego, że grozi mu niebezpieczeństwo, ale z całą świadomością wypełniał zadanie, które zostało mu powierzone” - powiedział bp John Kirby ordynariusz diecezji Clonfert, z której Zmarły pochodził.
Abp Michael Courtney miał niebawem objąć funkcję nuncjusza na Kubie. W najbliższych dniach spodziewano się ogłoszenia tej wiadomości - powiedział zastępca dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - o. Ciro Benedettini. Przypomniał on, że nuncjusz apostolski jest przede wszystkim przedstawicielem Papieża. Abp Courtney - jak napisał Ojciec Święty w telegramie do biskupów burundyjskich - „przez trzy lata był wyrazicielem codziennej troski Następcy św. Piotra o wszystkich mieszkańców Burundi”. Jan Paweł II wzywa ich w tej chwili, by odrzucili uciekanie się do przemocy, „która jest drogą bez przyszłości”, i zaangażowali się w budowę „trwałego pokoju, opartego na sprawiedliwości, poszanowaniu i bezpieczeństwie dla wszystkich”.
O. Benedettini zauważył, że po raz pierwszy w historii przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej zginął na posterunku, w czasie pełnienia swej misji.
Uroczystości pogrzebowe abp. Courtneya odbyły się 31 grudnia w Bużumburze. Nuncjusz apostolski pochowany został w Irlandii, skąd pochodził.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrześcijanin jest powołany do cierpliwości

2024-03-27 09:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

O znaczeniu cnoty cierpliwości dla życia chrześcijańskiego w kontekście Męki Pańskiej, której ujawnia się cierpliwość Chrystusa, będącej owocem większej miłości mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież przypomniał także, św. Paweł w „Hymnie do miłości” ściśle łączy miłość i cierpliwość, a według Biblii Bóg, w obliczu naszej niewierności, okazuje się „nieskory do gniewu” (por. Wj 34, 6; por. Lb 14, 18). Podkreślił, że cierpliwość pierwszą cechą każdej wielkiej miłości. Dlatego można powiedzieć, że nie ma lepszego świadectwa miłości Chrystusa niż spotkanie cierpliwego chrześcijanina. Potrzebujemy jej jako „niezbędnej witaminy”, aby przetrwać.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca Polaków do okazywania cierpliwości bliźniemu

2024-03-27 09:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Jesteśmy wezwani aby otworzyć nasze serca na tę miłość, okazując także wielką cierpliwość bliźniemu - stwierdził Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Nawiązał do miłości, którą Pan Jezus okazał na krzyżu.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję