Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Peru

Proces beatyfikacyjny polskich misjonarzy

W Peru oficjalnie rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny 3 misjonarzy-męczenników: 2 polskich franciszkanów konwentualnych - Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka oraz włoskiego księdza Sandro Dordiego z diecezji Bergamo. Zginęli oni w 1991 r. z rąk lewackich terrorystów z organizacji „Świetlisty Szlak”.
Biskup diecezji Chimbote - gdzie rozpoczął się proces beatyfikacyjny - Luis Bambarén powiedział, że jednym z ważnych świadectw umożliwiających jego rozpoczęcie były zeznania przebywającego obecnie w więzieniu Abimaela Guzmána, założyciela „Świetlistego Szlaku”. Peruwiański biskup, który sam przed 12 laty omal nie zginął z rąk rebeliantów, kilkakrotnie z nim rozmawiał. „Guzmán prosił zarówno mnie, jak i Kościół o przebaczenie” - powiedział m.in. bp Bambarén w wywiadzie dla jezuickiego miesięcznika misyjnego Popoli. „Zapewnił mnie także, iż misjonarze zostali zamordowani «in odium fidei»” - dodał.

Belgia

W 2003 r. co najmniej 83 dziennikarzy straciło życie, pełniąc swe obowiązki zawodowe w różnych częściach świata - poinformowała 22 grudnia w Brukseli Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ), dodając, że oznacza to wzrost o 13 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według IFJ, głównymi przyczynami zabójstw ludzi mediów była wojna w Iraku oraz konflikty w Kolumbii i na Filipinach. Raport organizacji stwierdza, że w Iraku zginęło 18 dziennikarzy lub innych przedstawicieli środków przekazu. W Kolumbii - 7 dziennikarzy, a na Filipinach - co najmniej 3. IFJ zwraca uwagę, że w przypadku obu tych krajów przyczynami zabójstw były nie tylko działania zbrojne, ale także zbieranie przez dziennikarzy materiałów nt. korupcji polityków lub działalności handlarzy narkotyków i miejscowej przestępczości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brazylia

Nagrodę Praw Człowieka ONZ za rok 2003 otrzymała Komisja Duszpasterstwa Ziemi (CPT) Episkopatu Brazylii. Przyznano ją w kategorii: „Wykorzenianie pracy niewolniczej - Instytucje”. „Walkę z niewolnictwem, którą prowadziliśmy od 30 lat, podejmował stopniowo rząd brazylijski, który ostatecznie w 2003 r. ogłosił Krajowy Plan Wykorzenienia Pracy Niewolniczej, w który włączono różne instytucje, organizacje i osobistości życia publicznego” - stwierdził m.in. Episkopat Brazylii. Komisja (CPT) istnieje od 1971 r., kiedy to bp Pedro Casaldáliga Plá ze stanu Mato Grosso ogłosił dramatyczny apel o walkę z niewolnictwem na wsi. W ostatnich 9 latach prawie 10 tys. osób zostało wyzwolonych od obszarników, którzy traktowali ich jak niewolników, nie dając zarobków ani wyżywienia.

Reklama

USA

Kraje azjatyckie i Bliskiego Wschodu znalazły się po raz kolejny wśród tych, które najbardziej ograniczają wolność religijną. Informuje o tym doroczny raport Departamentu Stanu, oparty na doniesieniach amerykańskich placówek dyplomatycznych w ponad 190 krajach świata. Dokument wyraża zaniepokojenie sytuacją m.in. w Chinach, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej. Zwraca uwagę na dyskryminację, jakiej doświadczają w Izraelu wyznawcy innych religii niż judaizm.

Irak

Do zachowania jedności wezwał mieszkańców Iraku nowy patriarcha chaldejski - Emmanuel Delly (wybrany przez synod tego Kościoła 3 grudnia 2003 r. w Rzymie). 21 grudnia odbył się ingres do katedry św. Józefa w Bagdadzie. Obok biskupów i rzeszy wiernych w wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele władz oraz reprezentujący wyznawców islamu dostojnicy sunniccy i szyiccy. Nowy patriarcha irackiej stolicy wyraził wolę współpracy z muzułmanami w dziele budowania jedności narodowej. Stwierdził, że musi się ona opierać na demokracji i poszanowaniu praw człowieka.

Taizé w Hamburgu

„U zródeł radości”
List Brata Rogera z Taizé na rok 2004

U źródeł radości - to tytuł listu Brata Rogera z Taizé, napisanego i ogłoszonego z okazji Europejskiego Spotkania Młodych, jakie odbywało się w Hamburgu w dniach od 29 grudnia 2003 r. do 2 stycznia 2004 r. List, przetłumaczony na 57 języków, w tym 24 azjatyckie, będzie rozważany w ciągu całego roku 2004 podczas spotkań młodych, odbywających się każdego tygodnia w Taizé we Francji.

Tydzień na świecie

Do 30 grudnia 2003 r. w 14 krajach świata zginęło łącznie 29 misjonarzy. Według watykańskiej misyjnej agencji prasowej Fides, która podała te dane, wśród ofiar było 21 kapłanów, w tym 1 arcybiskup - Michael A. Courtney, nuncjusz apostolski w Burundi, zamordowany 29 grudnia, oraz 3 seminarzystów, 1 zakonnik, 2 świeckie wolontariuszki i 2 innych świeckich.

Do Moskwy przybył i rozpoczął urzędowanie nowy sekretarz Nuncjatury Apostolskiej - ks. prał. Antre Josić. Został mianowany na to stanowisko przez Jana Pawła II we wrześniu ub. r.

Najważniejszym wydarzeniem świąt Bożego Narodzenia w Betlejem było uroczyste otwarcie Drzwi Pokoju Wielkiego Jubileuszu we franciszkańskim kościele pw. św. Katarzyny przy Bazylice Narodzenia Pańskiego. Dokonali tego wspólnie: generał Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) - o. Jose Rodriguez Carballo, patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah i biskup Werony Flavio Roberto Carraro.

W rejonie miasta Bam w południowo-wschodnim Iranie miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, w którym śmierć poniosło 40-50 tys. ludzi, a ponad 100 tys. pozostało bez dachu nad głową. Istnieje obawa wybuchu epidemii.

Prezydent USA George W. Bush poparł poprawkę do konstytucji, uznającą za nielegalne małżeństwa zawierane przez osoby tej samej płci. Obie izby Kongresu planują uchwalić wkrótce zakaz zawierania takich związków.

Waszyngton zadecydował, że kontrakty na odbudowę Iraku dostaną tylko firmy z państw, które popierały międzynarodową interwencję w tym kraju. Decyzja ta wywołała oburzenie rządów Niemiec, Francji i Rosji.

Powszechny sprzeciw we Włoszech, także wśród tamtejszych muzułmanów, wywołała kolejna prowokacja radykalnego lidera mniejszościowej Unii Muzułmanów Adela Smitha. Muzułmański ekstremista, który wcześniej usiłował na drodze sądowej doprowadzić do usunięcia krzyży ze szkolnych klas, w których uczą się jego dzieci, ostatnio wyrzucił krucyfiks przez okno szpitala w L’Aquili, gdzie leży jego matka. Wiceprzewodniczący Związku Młodych Muzułmanów w Italii Sumaya Abdel Qader stwierdził, że Smith nie reprezentuje opinii społeczności wyznawców islamu.

Francuska Państwowa Akademia Medycyny, skupiająca najwybitniejszych lekarzy we Francji, opowiedziała się przeciwko zalegalizowaniu w tym kraju eutanazji. „Rolą lekarza jest leczenie, a nie zabijanie” - stwierdzono w specjalnym komunikacie.

Prezydent Francji Jacques Chirac poparł ustawowy zakaz noszenia chust przez uczennice muzułmanki. Tymczasem zastępca redaktora naczelnego katolickiego pisma La Croix Guillaume Goubert powiedział, że ograniczanie obecności symboli religijnych w szkole nie powinno mieć miejsca. „Jesteśmy za tym, by młodzi katolicy mogli nosić medalik na szyi, podobnie jak muzułmanki noszą symboliczną zasłonę na włosy” - stwierdził.

Iran zgodził się na rozszerzone inspekcje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w swych obiektach nuklearnych, podpisując dodatkowy protokół do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej NPT (pozwala on na niezapowiedziane, szczegółowe inspekcje).

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję