Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powitanie Roku 2004

W ostatni dzień 2003 r. o godz. 17.00 uroczystym Nieszporom w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Żegnając miniony rok, powiedział: „Z tego dziękczynnego i przebłagalnego nabożeństwa chcemy wrócić umocnieni w ufności. Bóg daje nam tak wielki skarb. Jest nim czas - czas nowego roku (...). Już za parę godzin sam Bóg tak do każdego z nas powie: «Nie zmarnuj danego ci czasu». Utracony czas nigdy nie wróci!”. Sprawozdanie z życia i wydarzeń na Jasnej Górze w 2003 r. przedstawił kustosz - o. Ignacy Rękawek. Po Nieszporach miało miejsce nabożeństwo przebłagalne za grzechy minionego roku oraz procesja eucharystyczna. Liturgii towarzyszyła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Śpiewom przewodniczył o. Kamil Szustak, a ceremonię prowadził o. Jacek Łęski. Tego dnia tradycyjnie w nocnym czuwaniu wzięło udział ok. 500 uczestników Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Piotr Jagiełło z Warszawy. Liturgii towarzyszył zespół pięlgrzymkowych „piętnastek” młodzieżowych.
Na rozpoczęcie Nowego Roku Mszę św. o północy w Bazylice odprawił przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, który na zakończenie Eucharystii złożył życzenia „pokornego kontemplowania tajemnicy miłości”. Następnie na placu przed Szczytem oddano jedenaście wystrzałów z dwóch armat jasnogórskich. Wiwaty armatnie poprzedziło słowo wprowadzające o. Jana Golonki, który nawiązał m.in. do minionego roku poświęconego o. Augustynowi Kordeckiemu.

Charytatywny koncert kolęd

4 stycznia w Bazylice odbył się koncert kolęd przygotowany przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela i Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Wystąpili także soliści: Arnika Dobras (sopran) i Przemysław Borys (tenor). Koncert poprzedziło słowo wprowadzające dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie Małgorzaty Nowak, która przedstawiła tradycję i historię kolęd. Koncertu wysłuchali m.in.: przeor - o. Marian Lubelski i podprzeorzy: o. Nikodem Kilnar i o. Sebastian Matecki, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w Częstochowie Ireneusz Kozera oraz licznie zgromadzeni goście. Dochód z koncertu został przeznaczony na obiady dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej przy siedzibie Straży Miejskiej w Częstochowie. Organizatorami byli: Ośrodek „Gaude Mater” i Klasztor Paulinów.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Jasnogórskie Sanktuarium w 2003 Roku ze sprawozdania ojca Kustosza

W 2003 r. Jasną Górę nawiedziło ok. 4 mln pielgrzymów. W 120 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięły udział 747334 osoby. Pieszych pielgrzymek odnotowano 256, uczestniczyło w nich 168377 osób. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 80 krajów świata. Jasnogórskie Centrum Informacji oprowadzało w 14 językach, z posługi przewodników skorzystały 3 222 grupy zagraniczne, w których przyszły 83 472 osoby.
Mszę św. kapłani sprawowali 58 950 razy, w tym 52 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z 26 krajów, a kapłanów z 75 krajów świata. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono 5 350. Komunii św. rozdzielono 2050000. Sakrament małżeństwa zawarły 123 pary. Ochrzczono 63 osoby. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 36200 godzin, służąc w konfesjonale przez sprawowanie sakramentu pojednania. Różne grupy modlitewne odbyły 211 czuwań nocnych. Odbyły się 22 kongresy i sympozja naukowo-duszpasterskie. Przeprowadzono 25 serii rekolekcji dla różnych grup zorganizowanych. Odbyło się 28 koncertów muzycznych. Wystąpiło 145 chórów, orkiestr i zespołów muzycznych z Polski i innych krajów świata. W Księdze Wotywnej zarejestrowano 2 049 wotów dziękczynno-błagalnych. W sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 638834 kartki z prośbami i podziękowaniami. We wspólnocie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej ponad 15000 osób zobowiązało się do odmawiania Różańca w intencjach nawrócenia grzeszników i o pokój na świecie. W Parafialnych Księgach Pielgrzymów zanotowano 180 wpisów. W Jasnogórskiej Księdze Trzeźwości Narodu złożono 125 zobowiązań życia w trzeźwości. Kancelaria Ojca Przeora wysłała ok. 60000 listów, a kancelaria Ojca Kustosza - 13500, odpowiadając m.in. na różne pytania i życzenia korespondentów.
W minionym roku odbyło się 450 projekcji filmów i przeźroczy o tematyce religijnej. Filmy obejrzało 41000 osób. Instytut Prymasowski wygłosił 120 konferencji o tematyce maryjnej, których wysłuchało ok. 2 520 osób. W Poradni Rodzinnej 3 280 osób szukało pomocy z zakresu życia rodzinnego. W Poradni Psychologiczno-Religijnej dla Młodzieży przeprowadzono 2 431 rozmów indywidualnych i grupowych. Światła i nadziei na drodze życia przez Jasnogórski Telefon Zaufania szukało 2 229 osób. Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji na Jasnej Górze przeszkolił 200 nowych animatorów, a Duchową Adopcję podjęło ponad 15000 chętnych. Do Księgi Apelowej intencje wpisało ponad 25000 osób. Ośrodek Pomocy Charytatywnej na Jasnej Górze udzielił pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej 32000 osób biednych, bezdomnych, bezrobotnych i samotnych. W Jasnogórskich Punktach Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy ok. 9 500 osobom. Wydawnictwo „Paulinianum” wydało w tym roku 25 pozycji książkowych, m.in. albumy, książki, modlitewniki. Jasna Góra prowadzi działalność apostolską i ewangelizacyjną przez Radio Jasna Góra oraz miesięcznik Jasna Góra.
Przy Sanktuarium Jasnogórskim działają grupy apostolskie: Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, III Zakon św. Franciszka, Duszpasterstwo Młodzieżowe, Jasnogórskie Duszpasterstwo Akademickie, Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana”, Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, 4 Chóry Jasnogórskie, Intradziści i Orkiestra Jasnogórska.

O. Ignacy Rękawek - Kustosz Sanktuarium Janogórskiego

W skrócie

1 stycznia Mszę św. dla Pielgrzymki Fryzjerów i Kosmetyczek z Częstochowy odprawił o. Janusz Kosak, paulin. Tradycja tego pielgrzymowania w pierwszym dniu nowego roku sięga czasów przedwojennych. Organizatorem pielgrzymki był Cech Rzemiosł Różnych w Częstochowie.

Zapowiedzi

21 stycznia godz. 19.30 w Bazylice Jasnogórskiej - koncert jasnogórskiej muzyki dawnej bożonarodzeniowej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Zamku Królewskiego na Wawelu „Floripari”, pod dyrekcją Aleksandra Tomczyka.

25 stycznia - koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Józefa Skrzeka i górali z Istebnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję