Reklama

Błogosławiona fala nawiedzenia

Niedziela rzeszowska 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste pożegnanie Cudownego Obrazu Matki Bożej przez dekanat sokołowski nastąpiło w Stobiernej w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Licznie zgromadzili się parafianie i serdecznie wzruszeni towarzyszyli Cudownej Ikonie zamykanej w przewoźnej kaplicy udającej się do Jasionki w dekanacie głogowskim, której rozgłos w świecie przynosi międzynarodowe lotnisko łączące Rzeszów z resztą świata, z nowoczesnym terminalem, z tablicą upamiętniającą lądowanie Ojca Świętego Jana Pawła II w 1991 r. Drogą do Jasionki oznaczono barwnymi flagami, transparentami i bramami. Uroczystej Eucharystii w świątyni pw. św. Stanisława Kostki przewodził bp Edward Białogłowski.

"Poddajemy się fali nawiedzenia" - już po raz drugi czerpiemy motyw tytułu relacji z homilii wygłoszonej przez ks. dr. Wiesława Szurka w czasie powitania Jasnogórskiego Obrazu w sanktuarium Matki Bożej Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

To dobrze, że poddając się fali nawiedzenia stroimy drogi i domy, że wyciągamy dawne stroje, kompletujemy mundury, wzbogacamy szaty liturgiczne, by podnieść urok wspólnotowej modlitwy, dodać jej piękna pozwalającego wznieść się ponad szarą rzeczywistość, ale to nie jest spełnieniem zadania chwili. Modlitwa oczu - kontemplacja Oblicza Maryi w Jasnogórskim Wizerunku i przeniesienie owoców tej kontemplacji na nasze życie chrześcijańskie - to konieczne dopełnienie.

4 lipca powitała Matkę Bożą Nowa Wieś Zaczerska, parafia pw. Dobrego Pasterza. W ołtarzu świątyni wybudowanej w 1990 r. umieszczono relikwie św. Biskupa Stanisława i św. Jana Bosko. Nawiedzenie dla tej parafii stało się czasem mobilizacji do wzbogacenia świątyni i chwilą wspólnego czuwania różnych kiedyś historycznie miejscowości.

5 lipca Matka Boża powitana została w Wysokiej Głogowskiej. Jest to parafia erygowana w 1928 r. Wcześniej mieszkańcy wędrowali do kościoła w Zaczerniu. W 1912 r. podjęto inicjatywę budowy małego kościółka. Mieszkańcy wędrowali po sąsiednich miejscowościach z przedstawieniem Żywot św. Genowefy i w ten sposób zbierali pieniądze. Dopiero w 1933 r. wybudowano tę świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej. Dobudowano później okazałą wieżę i dzwonnicę, a konsekracji dokonano dopiero w 1969 r. Tron dla Matki Bożej urządzono w ołtarzu polowym.

6 lipca Matka Boża powitana została w Głogowie Małopolskim. Jest to małe miasteczko założone przez Krzysztofa Głowę - sekretarza króla Zygmunta Augusta (kiedyś Głowów). Parafia pw. Świętej Trójcy erygowana została w 1581 r. Obecna świątynia w stylu neoklasycznym została wybudowana pod koniec XIX w. Eucharystii powitalnej przewodził bp Edward Białogłowski w licznej asyście. W modlitewnym zgromadzeniu uczestniczyli kapłani rodacy, siostry zakonne i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

7 lipca powitano Matkę Bożą w Budach Głogowskich. Kiedyś mieszkańcy tej miejscowości uczęszczali do kościołów w Widełce, Głogowie i Mrowli. Biskup przemyski Franciszek Barda wydał zgodę na budowę świątyni, wyznaczył kapłana i erygował parafię w 1948 r. Rozpoczęło się wtedy życie parafialne skupione wokół starej kaplicy i zamienionej na plebanię części dworskiej gorzelni. Teraz w nowej świątyni pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wierni gościli swoją Świętą Matkę i Polską Królową.

8 lipca przybyła Matka Boża do Rogoźnicy. Jest to kościół rektoralny pw. św. Maksymiliana Kolbego. Kiedyś mieszkańcy należeli do parafii Świlcza, potem Rudnej Wielkiej. Teraz mają własną świątynię o nowoczesnej architekturze i w niej powitali Matkę Bożą, a Eucharystii przewodził bp Kazimierz Górny.

W Mrowli powitano Matkę Bożą 9 lipca. Jest to duża, niegdyś wieś królewska. Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty wybudowany został pod koniec XIX w. Jest bogato wyposażony w dzieła sztuki sakralnej. Ceremonii nawiedzenia przewodził bp Edward Białogłowski, który w tym dniu bierzmował 100 dziewcząt i chłopców. Niezwykle bogato zaprezentowały się działające w parafii stowarzyszenia i ruchy.

10 lipca Matka Boża przybyła do Rudnej Wielkiej. Pierwszym kościołem parafialnym stała się drewniana kaplica Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Miejscem nawiedzenia była świątynia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wybudowana w latach 30. Z tej świątyni odprowadzona w barwnym orszaku udała się Matka Boża na ostatnie spotkanie w dekanacie głogowskim do Zaczernia.

Jest to parafia o bogatej historii erygowana w 1439 r., ale już w XIII w. był tu kościółek, do którego przychodzili mieszkańcy okolicznych lasów (dzisiejsza Wysoka, Jasionka, Głogów). Obecna świątynia wybudowana na początku XIX w. nosi imię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przed 40 laty w 1962 r. młodzież zaczerska reprezentowała diecezję przemyską na Jasnej Górze podczas obchodów milenijnych. 11 lipca br. w 40-lecie tej uroczystości Matka Boża przybyła do Zaczernia i tu jej mieszkańcy mogli adorować Matkę Bożą we własnej świątyni.

Pośród przybranych flagami, wieńcami i lampionami dróg odeszła Matka Boża do Miłocina i kolejnego dekanatu. Obyśmy poddani radosnej fali nawiedzenia, uczestnicząc w uroczystych ceremoniach, pozwolili jej płynąć także przez nasze umysły i serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Wtorek, 30 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję