Reklama

Życie konsekrowane darem dla kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„A są i tacy bezżenni,
którzy dla królestwa niebieskiego
sami zostali bezżenni.
Kto może pojąć, niech pojmuje”
(Mt 19, 12).

„Nie wszyscy to pojmują,
lecz tylko ci, którym to jest dane”
(tamże, 19, 11).
(Jan Paweł II, adhortacja apostolska „Redemptionis donum”, 11)

Wezwanie Jezusa Chrystusa (por. Mt 5, 48): „Bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski” oraz słowa Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian w niezwykły sposób przemawiają do serca i uwydatniają oblubieńczy rys miłości człowieka do Boga.
Dzień 2 lutego poświęcony jest życiu konsekrowanemu. Mając na uwadze, że w tym roku wspominamy 20. rocznicę wydania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Redemptionis donum, poświęconej życiu konsekrowanemu, warto przypomnieć treści w niej zawarte. Ojciec Święty pisze: „Powołanie na drogę rad ewangelicznych rodzi się z wewnętrznego spotkania z miłością Chrystusa, która jest miłością odkupieńczą”, podkreślając, że to spotkanie skierowane jest do określonej osoby i staje się miłością wybrania. Miłość w ten sposób wyrażona ogarnia i przemienia całą osobę, jej duszę i ciało. Z papieskiego przesłania jasno wynika, że rady ewangeliczne są znakiem oddania się Chrystusowi i czynią z naszego życia - według wyrażenia św. Tomasza - swego rodzaju całopalenie złożone Bogu. Konsekracja zakonna jest znakiem zakorzenienia się w Chrystusie i wyrazem miłości.
Istotą rad ewangelicznych i ich celem jest uwielbienie Boga i służba Kościołowi. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. powiedział do osób konsekrowanych, z którymi spotkał się 9 czerwca w kościele Mariackim w Krakowie: „Kościół nie może być bez Was, nie może żyć pełnym życiem bez Was, nie może być czytelnym znakiem bez Was. Bardzo nieszczęśliwe są kraje, w których Was nie ma”.
Z ożywczego pragnienia, by jak najpiękniej wypełnić posłannictwo Chrystusa dla świata i pielgrzymującego ludu Bożego, zrodził się dar życia konsekrowanego, odzwierciedlony w sposób heroiczny właśnie w radach ewangelicznych, które przez wspólnotę zakonną promieniują jak wschodzące słońce i ogrzewają Kościół, pobudzając do miłowania każdego człowieka.
Duch, a w tym Duchu zawarta miłość Chrystusa, przez śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, w sposób najbardziej przekonujący przemawia do konkretnego człowieka. Osoby konsekrowane przez ślub czystości świadczą, że całe swe życie jednoczą z Chrystusem i oddają je w tym celu, by Jego miłością przemieniać i ubogacać świat i człowieka. Przez ślub ubóstwa stają się przeciwstawieniem dla świata konsumpcyjnego. Pokazują, że wielkość człowieka nie leży w tym, by „mieć”, lecz by „być”, dają wspaniałe świadectwo dążenia do królestwa Bożego i swą postawą wskazują drogę do tego królestwa. Ślubując posłuszeństwo, ukazują, że Chrystus swoim posłuszeństwem ubogacił świat, bo aby wypełnić wolę Ojca, stał się posłuszny aż do śmierci krzyżowej. Osoby konsekrowane w duchu wolnego wyboru, w wolności dzieci Bożych - jak mówi św. Paweł, Apostoł Narodów - dają „wspaniałe świadectwo majestatowi i miłości Boga oraz jedności w Chrystusie” (Redemptoris missio, 69).
Cały Kościół święty wraz z Papieżem Janem Pawłem II docenia wielki wkład każdej osoby i poszczególnych rodzin zakonnych, które z tak ogromnym poświęceniem, w każdej epoce dziejów, oddają się służbie Kościołowi.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała: „W sercu Kościoła, mojej Matki, będę miłością”. Słowa te stały się natchnieniem dla Ojca Świętego podczas pisania wspomnianej adhortacji. Odnosząc się do nich, Papież zanotował: „Istotnie, życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Rozważanie 28

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję