Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

1 lutego w Watykanie w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II mówił o roli i znaczeniu dzieci i rodzin w społeczeństwach na całym świecie. Przypomniał, że niedziela ta jest obchodzona we Włoszech jako Dzień Życia, który w tym roku przebiega pod hasłem Bez dzieci nie ma przyszłości. Ojciec Święty zaapelował o nieustępowanie przed trudnościami i o przeciwstawianie się zamachom na życie.
Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Życia, Papież zwrócił uwagę, że w ten sposób biskupi włoscy wskazują na różne przyczyny obecnego kryzysu urodzin, przypominają, że kontekst kulturalny i społeczny bardzo często nie sprzyja rodzinie i posłannictwu rodziców. Ponadto wielu małżonków chciałoby mieć więcej dzieci, ale muszą się tego wyrzec ze względu na trudności ekonomiczne, a pomoc ze strony instytucji publicznych okazuje się często niewystarczająca. Istnieje więc pilna potrzeba bardziej organicznej polityki prorodzinnej.
Ojciec Święty przypomniał, że ognisko rodzinne, powstające z małżeństwa, jest podstawową komórką społeczeństwa. W jej łonie, niczym w bezpiecznym gnieździe, jest zawsze wspierane, chronione i bronione życie. Jan Paweł II zaapelował, aby nie poddawać się atakom na życie ludzkie, z których pierwszym jest aborcja.

Jan Paweł II do Polaków

O potrzebie modlitwy i dziękczynienia Bogu za osoby konsekrowane przypomniał rodakom 4 lutego Jan Paweł II. Wcześniej, zgodnie z istniejącym od kilku miesięcy zwyczajem, jeden z polskich księży z watykańskiego Sekretariatu Stanu odczytał po polsku streszczenie katechezy papieskiej.
Oto słowa Ojca Świętego: „W święto Ofiarowania Pańskiego obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu osoby konsekrowane w Rzymie i na całym świecie odnawiały swoje przyrzeczenia wierności Chrystusowi. Przez czystość życia, ubóstwo i posłuszeństwo chcą się zawsze upodabniać do swego Mistrza Jezusa Chrystusa. Chcą swym życiem głosić Dobrą Nowinę. Jesteśmy im za to wdzięczni. Niech Bóg błogosławi wszystkim zakonom oraz wszystkim osobom konsekrowanym i pośle im nowe zastępy urzeczone Ewangelią. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Błogosławionego nowego roku!”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 4 lutego 2004 r.

List do bp. Ryszarda Karpińskiego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji

Ekscelencjo,
Czcigodny Księże Biskupie!

W imieniu Jego Świątobliwości Jana Pawła II bardzo dziękuję za słowa życzeń, jakie w imieniu własnym i Polonii nadesłał Ksiądz Biskup pod Jego adresem z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2004.
Składając życzenia świąteczne swoim Rodakom, Ojciec Święty powiedział: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą: dom nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami... Modlę się, aby to błogosławieństwo spłynęło obficie na wszystkich Polaków i stale im towarzyszyło; aby nadzieja i wzajemna miłość pozwoliły przezwyciężać wszelkie trudności i były źródłem prawdziwego szczęścia” (17 grudnia 2003 r.).
Ojciec Święty obejmuje tą modlitwą i życzeniami szczególnie tych, którzy otaczają Go swoją życzliwością i darzą duchowym wsparciem. W tym duchu poleca Bożej Opatrzności Księdza Biskupa, Duszpasterzy Polonii i Polaków poza granicami Ojczyzny. Życzy pełnego pokoju i pomyślnego rozpoczętego już nowego roku 2004, i wszystkim udziela z serca apostolskiego błogosławieństwa.

Arcybiskup Leonardo Sandri - Substytut Sekretariatu Stanu
Watykan, 12 stycznia 2004 r.

Dzień Życia Konsekrowanego

Do wierności miłości Bożej i poświęcenia „dobru braci” wezwał Jan Paweł II w homilii podczas Mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego, które było zarazem VIII Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Uroczystą Eucharystię odprawił w Bazylice Watykańskiej prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - kard. Eduardo Martínez Somalo.
„W ukryciu klauzury czy u boku biednych i odtrąconych, wśród młodzieży bądź w strukturach kościelnych, w rozlicznych działaniach apostolskich czy na misji Bóg chce, byście byli wierni Jego miłości i poświęcali się całkowicie dobru braci. Oto cenny wkład, jaki możecie wnosić do Kościoła, ażeby Ewangelia nadziei dotarła do mężczyzn i kobiet naszych czasów” - powiedział Jan Paweł II.
Ojciec Święty szczególnie gorąco pozdrowił zakonników, zakonnice i członków instytutów świeckich, „jak również tych wszystkich, którzy w sposób wierny dają świadectwo życia konsekrowanego we wszystkich zakątkach świata. (...) Chrystus wzywa Was, byście się coraz bardziej upodabniali do Niego, który z miłości stał się posłuszny, ubogi i czysty. Oddawajcie się nadal z zapałem głoszeniu i krzewieniu Jego Królestwa. To jest Wasza misja, potrzebna dzisiaj tak jak w przeszłości!”.
Mszę św. poprzedziła ceremonia poświęcenia świec i procesja główną nawą Bazyliki.

Reklama

Nie wolno manipulować ludzkim życiem

Jan Paweł II wyraził ubolewanie z powodu „lęków” wielu ludzi przed płodnością i wynikającą z niej odpowiedzialnością. „Z drugiej strony pojawiają się dążenia do opanowania i manipulowania powstającym nowym życiem” - napisał Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników kongresu naukowego nt. Naturalne metody kontroli urodzeń i kultura życia. Kongres zorganizowały w Rzymie wydziały medycyny stołecznych uczelni, Ministerstwo Zdrowia Włoch i diecezjalne duszpasterstwo akademickie.
Aby przeciwdziałać tej mentalności, należy przezwyciężyć „swoistą propagandę” i podjąć „działania kulturowe, które pozwoliłyby przezwyciężyć w tej sferze komunały i mistyfikacje” - powiedział Papież. Jednocześnie wezwał do popularyzowania naturalnych metod regulacji poczęć.
Zaapelował do lekarzy o bardziej intensywne badania w zakresie naturalnego planowania rodziny oraz o poprawę bazy naukowej dla tych metod. Chodzi tu bowiem nie tylko o zachowanie naturalnych rytmów płodności, lecz o wewnętrzną jedność ciała i duszy w miłości małżonków. Wyraził uznanie dla pracy lekarzy i naukowców, którzy „starając się być konsekwentni swemu powołaniu do służby życiu, oddają się pracy badawczej nad naturalnymi metodami regulacji płodności i propagują je, promując jednocześnie wychowanie do wartości moralnych”.

Wzrost liczby katolików na świecie

Liczba ochrzczonych katolików wzrosła w 2003 r. o 10 mln i wynosi obecnie 1,071 mld, co stanowi ok. 17 proc. ludzkości; blisko połowa z nich mieszka w obu Amerykach. W Kościele jest ok. 405 tys. kapłanów i prawie 783 tys. zakonnic. Informacje te przynosi najnowsza edycja Annuario Pontificio (Rocznika Papieskiego) na rok 2004, którą przedstawił 3 lutego br. Janowi Pawłowi II watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano wraz z zespołem redakcyjnym, na czele z prof. Enrico Nenną.
W 2003 r. Papież mianował 30 kardynałów, powstało 19 nowych stolic biskupich, jeden egzarchat apostolski, jeden ordynariat wojskowy, jedna prefektura apostolska; ustanowiono 4 metropolie, 2 diecezje i mianowano 175 biskupów. Pracą duszpasterską zajmują się 4 217 572 osoby; są to: 4 695 biskupów, 405 058 kapłanów (w tym 267 334 diecezjalnych, resztę stanowią zakonnicy), 30 097 diakonów stałych, 54 828 zakonników bez święceń kapłańskich, 782 932 zakonnice profeski (w tym 51 371 mniszek klauzurowych), 28 766 członków instytutów świeckich, 143 745 misjonarzy świeckich i 2 767 451 katechetów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję