Reklama

Sanktuaria Maryjne Archidiecezji

U Tronu Łaski w Pajęcznie (17)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnijmy, że w dziejach naszych lokalnych sanktuariów maryjnych szczególna rola przypadła także miastu i ziemi pajęczańskiej.

W centrum Pajęczna wznosi się potężny masyw zbudowanego w latach 1748-1753 kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny został wykonany przez snycerza Szymona Jackiewicza. Umieszczono w nim stary, bizantyjski obraz Matki Bożej Pajęczańskiej. Prawdopodobnie darował go kościołowi Fulko - proboszcz w Pajęcznie, a od 1277 r. arcybiskup gnieźnieński. Król Władysław Jagiełło probostwo pajęczańskie przeznaczył jako uposażenie dla profesorów Akademii Krakowskiej. Między 1530-1563 rokiem proboszczem w Pajęcznie był doktor teologii, ks. Stanisław z Łowicza. Zanotował on liczne wypadki cudownych uzdrowień, jakie miały miejsce przy obrazie Matki Bożej. Sam obraz oddał w 1539 r. do odnowienia w Krakowie. Sława cudownego obrazu Matki Bożej Pajęczańskiej objęła wtedy całą Polskę. Księżna Anna Mazowiecka i jej córka Zofia ofiarują obrazowi własnoręcznie złotem haftowane pokrycie, a do kościoła żyrandol z rogów jelenich.

W 1630 r. chorąży wieluński Andrzej Radoszewski z wdzięczności za cudowne ocalenie z niewoli tureckiej przysyła do Pajęczna srebrną sukienkę dla Matki Bożej. Sławi obraz pajęczański pisarz-poeta Wespazjan Kochowski, żyjący około 1650 r. Ks. Rafał Arteński - doktor filozofii i proboszcz w Pajęcznie - opisał wszystkie dziejące się tu cuda. Opis, niestety, zaginął.

W 1814 r. zagrabiono wiele srebrnych wotów z obrazu Matki Bożej i naczyń liturgicznych z kościoła. Nowe wota w srebrze i złocie w 1831 r. oddano na potrzeby Ojczyzny. Obecnie są tylko jeszcze sznury korali i dwa stare wota dziękczynne.

Upadek Polski i zamieszki w kraju spowodowały osłabienie kultu maryjnego w Pajęcznie. Niemniej parafia i najbliższe okolice 8 września każdego roku bardzo uroczyście obchodzą święto Matki Bożej Pajęczańskiej. W 1921 r. staraniem ks. W. Pogorzelskiego ufundowane zostały do obrazu srebrne ramy. W 1936 r. dzięki trosce ks. Aureliusza Chwiłowicza (zginął w Dachau) obraz gruntownie odrestaurowano.

W 1941 r. miejscowi kapłani zostali aresztowani i wywiezieni do obozów, a kościół zamknięto. Rozpoczął się okres straszliwych prześladowań religijnych i narodowych. Grabiono najcenniejsze zabytki kościelne. Los ten spotkałby także obraz Matki Bożej, gdyby nie odwaga

p. Antoniego Durysa, miejscowego parafianina. W nocy 24 lipca 1942 r. otworzył potajemnie kościół (na plebanii mieszkało gestapo), zabrał obraz ze srebrną suknią i ramami i przechowywał go u siebie w domu. Gdy po obraz przyjechało gestapo z Wielunia, Antoni Durys przy pomocy Wacława Popiela ukrył obraz na cmentarzu.

4 marca 1945 r. obraz w uroczystej procesji przy licznym udziale wiernych przeniesiono do kościoła i umieszczono na starym miejscu, w głównym ołtarzu. Obraz jest otaczany wdzięczną czcią parafian za szczególną opiekę Matki Bożej nad ziemią pajęczańską w czasie wojny i okupacji.

Pielgrzymując do sanktuariów maryjnych, pragniemy na nowo ożywić wiarę i życie religijne w duszach. Słowami starej modlitwy, od wieków odmawianej w Pajęcznie, prosimy Matkę Najświętszą, by nadal roztaczała opiekę nad miastem, ziemią pajęczańską i całą archidiecezją. Ufamy, że Maryja, patronka naszej archidiecezji nadal będzie tarczą i obroną tych, którym zapewnia swe błogosławieństwo w życiu i łaskawość po śmierci. Dlatego módlmy się z mieszkańcami Pajęczna i wszystkimi czcicielami Matki Bożej.

"Panie Jezu Chryste, Ty nakazałeś nam czcić Twoją Matkę, daj tym wszystkim, którzy wielbią Ją w cudownym obrazie pajęczańskim, Twoją i Jej opieką cieszyć się w życiu i po śmierci, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję