Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA - kanada

Wizyta biskupa Karpińskiego

W dniach 2-18 lutego bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa i emigracji polskiej, odbył kolejną podróż - tym razem do kilku ośrodków polonijnych w USA i jednego w Kanadzie. W największym skupisku Polonii - w Chicago Ksiądz Biskup złożył wizytę biskupowi pomocniczemu tej archidiecezji - Tomaszowi Paprockiemu. W Detroit spotkał się z nowym biskupem pochodzenia polskiego - Franciszkiem Reiss, a na Florydzie odwiedził biskupa koadiutora Orlando - Tomasza Wenskiego. Bp Karpiński celebrował Eucharystie dla wspólnot polonijnych w Chicago: 2 lutego - w parafii pw. św. Władysława, a 3 lutego - w parafii pw. św. Jacka - w świątyni wyniesionej w ubiegłym roku do rangi bazyliki. Tego samego dnia spotkał się z przedstawicielami Rady Parafialnej i duszpasterzem nowej parafii polskiej pw. św. Maksymiliana Kolbego w Milwaukee, w stanie Wisconsin. 4 lutego Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. dla polonijnej grupy modlitewnej „Ave Maria” i amerykańskich Rycerzy Kolumba w parafii pw. św. Jana Brebeuf na przedmieściu Chicago w Niles, IL.
Spotkanie z kapłanami polonijnymi miało miejsce na plebanii w parafii pw. św. Jacka w Chicago. Ksiądz Biskup odwiedził również redakcję Niedzieli w Chicago oraz udzielił wywiadu dla Dziennika Związkowego i dla nowego katolickiego programu religijnego. Złożył też wizytę Edwardowi Moskalowi, prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej, i spotkał się z Lesem Kuczyńskim, prezesem Polonii świata. Ksiądz Biskup odprawił również Mszę św. w Seminarium im. Biskupa Abramowicza i spotkał się z seminarzystami. W Detroit spotkał się z kapłanami polskimi i polonijnymi, odwiedził Seminarium Polonijne w Orchard Lake oraz celebrował Mszę św. w dwóch parafiach u Księży Chrystusowców: w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights, MI oraz w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Bp Karpiński odwiedził również polskich kapłanów i siostry urszulanki szare w Windsor, Ontario, w Kanadzie. Celebrował tam Mszę św. dla rodaków w parafii pw. Trójcy Świętej. W Detroit zapoznał się z bogatymi zbiorami pamiątek związanych z pontyfikatem Jana Pawła II, gromadzonych przez ks. prał. Michała Dyląga - współpracownika kard. Adama Maidy w dziele tworzenia Centrum Jana Pawła II w Waszyngtonie. Na Florydzie Ksiądz Biskup odbył wiele spotkań z kapłanami i przyjaciółmi świeckimi. 14 lutego celebrował Mszę św. w amerykańskiej parafii pw. św. Tomasza Apostoła, a 15 lutego - w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pompano Beach. W Orlando na Florydzie spotkał się w Kurii Diecezjalnej z duszpasterzem Polaków w tym mieście. 19 lutego Ksiądz Biskup powrócił do Warszawy.

Reklama

USA

Bush przeciw legalizacji związków homoseksualnych

Prezydent USA George W. Bush oficjalnie poparł projekt poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, zakazujący legalizacji małżeństw homoseksualnych. „Małżeństwa nie można oddzielić od jego kulturowych, religijnych i naturalnych korzeni bez osłabienia jego pozytywnego wpływu na społeczeństwo. Wieki doświadczeń pokazały ludzkości, że zaangażowanie męża i żony w miłość i w służbę sobie nawzajem sprzyjało opiece nad dziećmi i stabilności społeczeństwa” - powiedział m.in. prezydent w przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu. Nawiązując do coraz częstszych przypadków legalizacji związków homoseksualnych w Ameryce, zaznaczył, że jego celem jest powstrzymanie części liberalnych polityków i sędziów przed zmianą definicji małżeństwa. Głos prezydenta jest odpowiedzią na legalizację związków homoseksualnych przez władze stanowe Kalifornii, Massachusetts i Nowego Meksyku oraz polityków z Chicago i Nowego Jorku.
Wspomniany projekt poprawki wniosła do Izby Reprezentantów grupa kongresmanów republikańskich. Zmiana konstytucji według proponowanej poprawki wymaga zgody co najmniej 2/3 członków obu izb Kongresu i zatwierdzenia przez minimum 3/4 stanów USA. Ten ostatni warunek został spełniony, do tej pory 38 z 50 stanów przyjęło prawo oficjalnie definiujące małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Austria

Nowy szlak pielgrzymkowy łączy sanktuaria maryjne Europy Środkowej

Nowy szlak pielgrzymkowy łączy sanktuaria maryjne Europy Środkowej: Jasną Górę, Lewoczę na Słowacji i Mariazell w Austrii. Szlak, oznakowany symbolem I23, zarejestrował w oficjalnym spisie Robert Wurst, honorowy przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Turystycznego.
„Ten liczący 1 300 km szlak pielgrzymkowy, a także turystyczny, łączy 3 najbardziej znane sanktuaria maryjne Europy Środkowej” - stwierdził Erich Leitenberger, rzecznik arcybiskupa Wiednia - kard. Christopha Schönborna, dodając, że inicjatywa jego utworzenia wpisuje się w założenia Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików (MEKT), który stawia sobie dwa główne cele: pojednanie ponad granicami oraz ponowne odkrycie duchowych źródeł Europy, m.in. przez pielgrzymowanie do maryjnych sanktuariów narodowych.
Szlak bierze początek na Jasnej Górze w Częstochowie. Prowadzi stamtąd przez Kraków, Pieniny, do granicy ze Słowacją na Dunajcu. Słowacka część szlaku wytyczona jest do Lewoczy, następnie przez Niżne Tatry, Fatrę do Bratysławy. W Austrii szlak prowadzi wzdłuż Dunaju do Wiednia, a stamtąd tradycyjną „via sacra” przez Dolną Austrię do Mariazell.

USA

„Kongres USA powinien uwzględnić postulat Kościoła katolickiego i jak najszybciej uchwalić prawo chroniące nienarodzone dziecko kobiety w ciąży, która padła ofiarą przemocy” - napisał m.in. w liście do Kongresu kard. William Keeler z Baltimore, przewodniczący Komitetu Ochrony Życia przy Konferencji Biskupów Katolickich w USA. Według projektu nowego prawa, nienarodzone dziecko powinno otrzymać osobny status prawny. Jak na razie, w 30 stanach USA obowiązuje prawo, które jedynie częściowo chroni nienarodzone dziecko przed przemocą. Rzecznicy nowego prawa powołują się na precedens prawny, znany w USA pod nazwą „Prawo Laci i Connera”, jaki powstał w przypadku morderstwa popełnionego w 2002 r.

Reklama

Chiny

Pod zarzutem „zdrady tajemnicy państwowej” chińskie władze komunistyczne aresztowały 2 znanych protestantów. Obu zatrzymanym grozi kara dożywotniego więzienia - poinformowała 25 lutego br. organizacja „Human Rights in China”, zajmująca się problemem łamania praw człowieka w Chinach. Dwaj protestanci: historyk Liu Fenggang i psychiatra Xu Yonghai będą sądzeni w Hangzhou na wschodzie Chin (obaj zostali zatrzymani w tym mieście). Władze Hangzhou nakazały zburzenie uznanych za nielegalne domów modlitwy oraz prywatnych mieszkań, w których protestanci zbierali się na modlitwie.

Indie

Mieszkańcy jednej z wiosek w indyjskim stanie Orissa na wschodnim wybrzeżu siłą ogolili głowy 7 kobietom, które kilka lat temu przeszły z hinduizmu na chrześcijaństwo. Do aktu przemocy doszło po tym, jak kobiety odmówiły ponownego przejścia na hinduizm.
Wcześniej policja zignorowała sygnały o groźbach i psychicznym znęcaniu, jakim poddane były ze strony fundamentalistów hinduistycznych chrześcijańskie mieszkanki wioski. Jak donosi lokalna policja, napięcia między chrześcijanami a hinduistyczną większością występują regularnie, a misjonarze oskarżani są o „nawracanie pod przymusem”. W liczących ponad 1 mld mieszkańców Indiach ponad 85% osób to wyznawcy hinduizmu. Chrześcijanie stanowią nieco ponad 3% ludności, z tego katolicy obrządków łacińskiego i dwóch wschodnich - niespełna 1,6%.

Niemcy

Biskup niemieckiej diecezji Erfurt, Joachim Wanke, optymistycznie ocenił misyjną działalność Kościoła katolickiego na terenach byłej NRD. Choć nie należy oczekiwać, że „gwałtownie podwyższy się ilość wstąpień do Kościoła”, to jednak „na dłuższą metę Kościół będzie zyskiwał na sile przyciągania, również ludzi stojących z dala od niego” - stwierdził m.in. bp Wanke 13 lutego br. podczas konferencji diecezjalnej w Erfurcie. «Epokowy wybuch wolności» we wschodniej części Europy (m.in. w NRD) pod koniec minionego wieku był spowodowany czymś więcej niż tylko żądaniem przyłączenia do konsumizmu Zachodu” - uważa bp Wanke. Dążenie do uwolnienia się od gardzących człowiekiem, budowanych na kłamstwie systemów społecznych jest - jego zdaniem - „znakiem czasów”, wychodzącym naprzeciw umocnieniu człowieka w Ewangelii.

Tydzień na świecie

Wysokim komisarzem ONZ ds. praw człowieka mianowana została Kanadyjka Louise Arbour, była prokurator Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni w b. Jugosławii. Sekretarz generalny ONZ mianował ją na miejsce Sergia Vieira de Mello, który zginął w ub.r. w Bagdadzie. Arbour swego czasu krytykowała przywódców zachodnich za opieszałość w poszukiwaniu podejrzanych o zbrodnie na Bałkanach; sporządziła akt oskarżenia wobec urzędującego wówczas prezydenta Slobodana Miloszevicia.

26 lutego nad Bośnią runął samolot z prezydentem Macedonii Borisem Trajkovskim. Prezydent poniósł śmierć. Wraz z nim podróżowało 6 współpracowników i 2 pilotów. Lecieli oni do Mostaru na międzynarodową konferencję w sprawie inwestycji na Bałkanach.

Doroczny raport Worldwatch Institute głosi, że „konsumpcja na świecie rośnie w zastraszającym tempie”. Mimo to mieszkańcy krajów o jej najwyższym poziomie nie są szczęśliwsi niż dawniej - twierdzą autorzy raportu. Co gorsza, szaleńczy wzrost konsumpcji stanowi ogromne zagrożenie dla człowieka, ponieważ przede wszystkim wyjaławia jego duchowe życie, a ponadto sprzyja niszczeniu środowiska naturalnego.

W Berlinie spotkali się prezydent Francji Jacques Chirac, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. W stolicach innych krajów UE szczyt przyjęto z niepokojem, a premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział nawet, że „Europa nie potrzebuje nowego dyrektoriatu”.

Ponad połowie Niemców nie przeszkadzają islamskie chusty - z ankiety, której wyniki opublikowało w Kolonii czasopismo Lenz, wynika, że 51% ankietowanych nie ma nic przeciwko temu, by np. islamska nauczycielka przychodziła na lekcje w chuście na głowie. Akceptacja islamskich chust jest większa wśród młodzieży (64% osób poniżej 29. roku życia).

Nowym premierem rządu Łotwy został Indulis Emsis.

Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował rząd premiera Michaiła Kasjanowa. Komentatorzy mówią o „czystce” przed wyborami prezydenckimi, których obecny prezydent jest faworytem.

W wyborach parlamentarnych w Iranie zwyciężyli konserwatyści. Wcześniej przywódcy religijni zdyskwalifikowali ponad 2 tys. kandydatów z obozu reform.

W północno-wschodnim Iranie doszło do wielkiej katastrofy kolejowej. W wyniku wybuchu i pożaru życie straciło ok. 300 osób, zaś 450 odniosło rany. Zniszczeniu uległo 5 wiosek leżących wzdłuż torów. Zginęło wielu strażaków, którzy byli w pobliżu składu w momencie wybuchu.

Trzęsienie ziemi nawiedziło wybrzeże śródziemnomorskie Maroka. Według lokalnych władz, liczba śmiertelnych ofiar może przekroczyć 600 osób. W szpitalach przebywa kilkuset rannych.

Budowany przez Izrael mur, odgradzający państwo żydowskie od terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, narusza międzynarodowe prawo humanitarne - uznał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Tymczasem Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nadal rozpatruje sprawę dotyczącą legalności jego budowy. Skargę wnieśli przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, argumentując, że działania władz izraelskich wymierzone są przeciw ludności cywilnej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję