Reklama

W mieście Błogosławionego

Kronikarz Jan Długosz napisał:
„Biskup krakowski Wincenty Kadłubek zakończył życie w klasztorze jędrzejowskim 8 marca 1223 r. i został pochowany w chórze zakonnym kościoła.
Ostatnie 5 lat życia spędził tu jako mnich cysterski, rezygnując wcześniej z biskupstwa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według tradycji, bł. Wincenty Kadłubek zmarł przy pisaniu IV księgi Kroniki polskiej, scharakteryzowanej przez Prymasa Tysiąclecia kard. S. Wyszyńskiego w następujący sposób: „Czegoś równie gorliwego i żarliwego nie spotykamy, aż dopiero w XVI w., w kazaniach sejmowych Piotra Skargi”.
Złożenie jego ciała w prezbiterium świątyni, którą konsekrował jako biskup, świadczyło, że już cieszył się opinią świętości. Jan Długosz podkreśla jego hojność, pobożność i pokorę. Akta beatyfikacyjne nazywają go „mężem nauką i cnotą znakomitym” oraz „czcicielem Najświętszej Dziewicy”, którego cechują słowa: „Bogu wszystko - sobie nic, nauczyciel miłości Ojczyzny, stróż ojczystej ziemi, wierny opiekun ludu polskiego”.
Rozwój kultu Wincentego Kadłubka sprawił, że 18 lutego 1764 r. papież Klemens XIII dokonał jego beatyfikacji, a uroczystości odbyły się w 1765 r. w Jędrzejowie. Doczesne szczątki bp. Kadłubka zostały złożone w trumience na ołtarzu. Pierwszą cząstkę relikwii przekazano ok. 1770 r. do kościoła w Rachwałowicach k. Krakowa.
Wojny i kasata zakonu w 1819 r. przerwały starania o kanonizację, chociaż do grobu Wincentego Kadłubka przybywało coraz więcej pielgrzymów w tym również biskupi i możnowładcy. W 1845 r. cząstki relikwii bł. Wincentego przekazano do katedry sandomierskiej, a w 1903 r. do katedry na Wawelu. W Jędrzejowie propagowaniem kultu, organizowaniem uroczystości i akcją wydawniczą zajęli się księża diecezjalni od 1913 r., gdy erygowano parafię bł. Wincentego Kadłubka przy kościele pocysterskim.
W 1945 r. do Jędrzejowa wrócili Cystersi, sprowadzeni przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Starania o kanonizację bł. Wincentego rozpoczęły się od wniesienia sprawy w 1959 r. do Stolicy Apostolskiej przez opata mogilskiego - o. Ciesielskiego, prezesa Kongregacji Cystersów Polskich, przy wsparciu Episkopatu Polski. Ks. Naruszewicz w Rzymie został mianowany postulatorem kanonizacji. W 1960 r. bp Kaczmarek potwierdził, że kościół bł. W. Kadłubka to sanktuarium diecezji kieleckiej. Z czcicielami Błogosławionego przy jego relikwiach modlili się m.in. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła, którego wówczas wypowiedziane słowa brzmią wciąż aktualnie: „Przyszłość naszego katolicyzmu zależy w dużej mierze od tego, jak to doświadczenie próby przeżyjemy i czy z niej wyjdziemy wzmocnieni (...). W czasach Wincentego młode ówczesne chrześcijaństwo w Polsce było też poddane próbie, było ono bowiem w epoce pierwszych Piastów zagrożone...”.
Sanktuarium Błogosławionego licznie odwiedzają pielgrzymi z kraju i ze świata, a wśród nich byli np. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z abp. Józefem Kowalczykiem, nuncjuszem apostolskim w Polsce. Wydawane są książki z zakresu dziedzictwa Cystersów i o bł. Wincentym Kadłubku. W ramach obchodów 1000-lecia archidiecezji krakowskiej odbyło się sympozjum naukowe, zorganizowane przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, którego pokłosiem jest opracowanie: Mistrz Wincenty Kadłubek...
Jędrzejowianie ufają, że patron ich miasta - bł. Wincentego będzie kanonizowany. W 240. rocznicę beatyfikacji o procesie kanonizacyjnym mówią zakonnicy z jędrzejowskiego archiopactwa Cystersów:
Przeor Ojców Cystersów w Jędrzejowie - o. Aleksy Chalcarz: „Wynikły trudności w prowadzeniu procesu kanonizacyjnego, gdy zmarł postulator - ks. Naruszewicz i nie był mianowany nowy. Bieg procesu został więc zatrzymany i czeka na wznowienie. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała Listy postulacyjne hierarchów Kościoła i Dokumenty o heroiczności cnót bł. W. Kadłubka. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zawiózł do
Rzymu dokumenty o Błogosławionym, oryginały i fotokopie. Adwokat Ms. Veraia miał je opracować, ale wyłonił się problem udowodnienia heroiczności cnót, bo akta wymagały uzupełnień historycznych”.
Opat jędrzejowski - o. Edward Stradomski dodaje: „Ostatnio abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przekazał nam informację o konieczności podjęcia od nowa sprawy kanonizacji przez ustanowienie postulatora, który uzupełni akta i wdroży postępowanie procesu kanonizacyjnego. Postulatorem ma zostać wicegenerał Cystersów w Rzymie. Czekamy również na powołanie postulatora i wicepostulatorów w kraju. W intencji kanonizacji modlimy się codziennie podczas Mszy św. przy relikwiach Błogosławionego i po każdej Mszy św. w niedziele oraz z racji odpustów i pielgrzymek”.

Wincenty Kadłubek (ok. 1150/60-1223), scholastyk kapituły krakowskiej, prepozyt kolegiaty sandomierskiej, biskup krakowski, cysters w jędrzejowskim klasztorze, autor „Kroniki polskiej”; beatyfikowany w 1764 r. przez papieża Klemensa XIII; patron diecezji sandomierskiej i kieleckiej oraz Jędrzejowa i Sandomierza; ojciec kultury polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Święty Bonawentura (Jan di Fidanza) urodził się ok. 1218 r. w Bagnoregio we Włoszech. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia filozoficzne na uniwersytecie w Paryżu (1242-48), gdzie studiował również teologię. Tam też, w wieku 25 lat, wstąpił do franciszkanów. Po uzyskaniu stopnia mistrza wykładał swoim współbraciom w Zakonie Braci Mniejszych filozofię i teologię. Wybrany na generała zakonu rządził mądrze i roztropnie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marek Hajdyła

2024-07-14 23:47

Biuro Prasowe AK

    W sobotę 13 lipca zmarł ks. Marek Hajdyła, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie – Krowodrzy, kanonik Kapituły św. Floriana w Krakowie.

    Na stronie parafii św. Jadwigi zostały umieszczone informacje na temat zmarłego kapłana:

CZYTAJ DALEJ

Wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zawitała do Częstochowy

2024-07-15 14:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Zwiastowanie

Karol Porwich/Niedziela

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy i chcemy być ze sztuką sakralną. Bez dobrego malarstwa i literatury staniemy się niemi, a być może ślepi i nie będziemy potrafili opowiedzieć tego, co zaczęło się w Nazarecie. A takie jest nasze zadanie!” – podkreślił dr Dariusz Karłowicz otwierając 14 lipca w Częstochowie wystawę współczesnych obrazów pt. „Zwiastowanie”. Do 8 września można ją oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta, na krańcu alei NMP, którą piesi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę.

Wernisaż poprzedziła msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wyraził on nadzieję, że odwiedzający wystawę „w spotkaniach z pięknem dzieł współczesnych autorów” przeżyją „osobiste zadziwienie przedstawieniem sceny Zwiastowania zapisanej w pierwszym rozdziale Ewangelii wg. św. Łukasza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję