Reklama

Wiara

Jezus mówi, co w życiu jest najważniejsze

Rozważanie do Ewangelii - XXXI Niedziela zwykła, rok B

[ TEMATY ]

rozważania

episkopat.pl

Mk 12, 28b-34

Zobacz Słowa Liturgii

1. Najważniejsze z 613 przykazań

W tradycji żydowskiej zapisanej z Talmudzie jest 613 nakazów (tzw. mitzvot), które kształtowały się przez wieki. Część z nich już obowiązywała za czasów Jezusa. Z kilkuset zasad życia, Jezus mówi, co jest najważniejsze.

2. Słowa kluczowe

“Słuchaj, Izraelu”

W dzisiejszej ewangelii jest cytowany jeden z najbardziej znanych fragmentów Biblii, słynne „Shema Israel”. W tym fragmencie przykazanie miłości Boga i bliźniego jak siebie samego jest poprzedzone jeszcze jednym przykazaniem: Słuchaj! Słuchanie jest tak ważne, że św. Paweł pisze, iż nawet „wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa”.

„Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”

Jezus mówi o czterech pojęciach, które razem oznaczają osobę ludzką jako całość, a nie są tylko ukazaniem odrębnych części człowieka. 

Serce w Biblii oznacza źródło, w którym jest początek wszystkich decyzji i czynów. To nie jest synonim emocji, jak w kulturze, w której żyjemy.

Dusza (psyche) to synonim sfery duchowej. W kulturze grecko-rzymskiej z czasów Jezusa, na duszę składać się może wiele części, od funkcji biologicznych, przez uczuciowe, aż do intelektualnych. 

Umysł oznacza nasz sposób rozumowania, który powinien być ożywiany miłością do Boga. Tego nie ma w oryginale hebrajskim „Shema”, a dodanie tego przez Jezusa, pokazuje jak wielką wartość przywiązuje do miłowania umysłem. 

Siła, w oryginale hebrajskim „meodeka”, oznacza m.in. miłowanie tym co się posiada. 

Co ważne, wszędzie jest podkreślone, że miłość do Boga nie może być połowiczna, ale należy kochać Boga „całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”.

Reklama

„Będziesz miłował swego bliźniego”

Zaraz po Bogu najważniejsza jest miłość bliźniego. Czyli tego, który jest blisko. Czasami łatwiej kochać tego, który jest dalej.

„Jak siebie samego”

To jest najczęściej zapominane przykazanie. Jezus nakazuje miłować siebie. Jeśli nie troszczymy się o siebie, o swoje ciało i ducha: o własne zdrowie, o serce, o umysł, o odpoczynek, o odpowiednie odżywianie się, czy odpowiednią ilość snu - to nie wypełniamy przykazania miłości „bliźniego jak siebie samego”.

3. Dziś

Jak widzimy, w ewangelii dzisiejszej są nie dwa, ale cztery przykazania: słuchaj, miłuj Boga, miłuj bliźniego i miłuj siebie. Jezus wskazuje na to jako na najważniejsze zasady w życiu.

ks. Paweł Rytel-Andrianik 

2021-10-30 20:23

Ocena: +17 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka i Głowa wszystkich kościołów

„Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus”
(1 Kor 3, 11)

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki, która wyruszyła z Częstochowy, osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni

2022-08-06 12:56

[ TEMATY ]

wypadek

Chorwacja

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyruszyła w piątek Częstochowy do Medziugorje, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców".

CZYTAJ DALEJ

Blask Przemienienia Pańskiego

2022-08-08 15:50

Krzysztof Zamarlik

W procesji wokół kościoła szli z m. in. strażacy OSP, górnicy oraz parafianie niosący feretrony.

W procesji wokół kościoła szli z m. in. strażacy OSP, górnicy oraz parafianie niosący feretrony.

    W ubiegłą niedzielę w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu odbył się odpust parafialny.

    Uroczystej Sumie odpustowej, o godzinie 11:00 przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. Na pozostałych Mszach św. słowo do wiernych skierował ks. dr Artur Noworyta – rodak z Libiąża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję