Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja

Wizyta abp. Kondrusiewicza w Dumie

Po raz pierwszy w trakcie 13 lat swego pasterskiego posługiwania w Moskwie przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz odwiedził oficjalnie Dumę Państwową.
8 kwietnia br. Ksiądz Arcybiskup został zaproszony do Dumy przez przewodniczącego Komitetu ds. Stowarzyszeń Społecznych i Organizacji Religijnych izby niższej rosyjskiego parlamentu Siergieja Popowa, który interesuje się działalnością katolików w Rosji. W czasie spotkania, które trwało blisko godzinę - jak podał abp Kondrusiewicz - rozmawiano m.in. o sprawach związanych ze zwrotem świątyń katolickich, zwłaszcza o sytuacji wokół kościoła Świętych Piotra i Pawła w Moskwie, oraz o rejestracji struktur katolickich i dzierżawieniu ziemi, na której znajdują się budynki kultu religijnego. S. Popow stwierdził m.in., iż pragnie współpracy z katolikami, i zaproponował regularne konsultacje w najważniejszych sprawach związanych z ustawodawstwem i stosowaniem prawa w dziedzinie życia religijnego. Gospodarz spotkania wyraził także pragnienie otrzymywania wiadomości o życiu Kościoła katolickiego z pierwszej ręki. Przewodniczący katolickiego Episkopatu Rosji podarował przewodniczącemu Komitetu Dumy 1. tom rosyjskiego wydania Encyklopedii Katolickiej i wyraził nadzieję na kontynuację dialogu.

Irak

Apel o zaprzestanie przelewu krwi

Z apelem o zaprzestanie przelewu krwi w Iraku wystąpił patriarcha chaldejski Babilonii - Emmanuel III Delly. Przewodnicząc Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, hierarcha wyraził pragnienie, aby między jego rodakami zapanowała zgoda.
Chrześcijanie Bagdadu zainicjowali zbiórkę środków dla mieszkańców Faludży, gdzie podczas ostatnich walk oddziałów amerykańskich z bojówkami sunnickimi zginęło 600 Irakijczyków. Równocześnie iraccy chrześcijanie nie kryją obaw przed możliwością przekształcenia ich ojczyzny w fundamentalistyczne państwo muzułmańskie. Jak stwierdził jeden z nich w wypowiedzi dla francuskiej agencji AFP - „gdyby fundamentaliści umocnili się, byłoby to groźne zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów”. Dodał, że „iraccy chrześcijanie mają jedno pragnienie - żyć w pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chiny

Uwolnienie biskupa Kościoła podziemnego

Po 10 dniach aresztu chińskie władze uwolniły bp. Juliusa Jia Zhiguo z Kościoła podziemnego - poinformowała włoska agencja AsiaNews. Powołując się na źródła kościelne, agencja pisze, że wiadomość o uwolnieniu zatrzymanego hierarchy, który w areszcie spędził Święta Wielkanocne, wzbudziła radość wiernych w mieście Zhengding, na północy Chin, choć jeszcze nie mieli okazji zobaczyć uwolnionego biskupa.
Aresztowanie 5 kwietnia br. 69-letniego biskupa z diecezji Shijizhuang potępiła Stolica Apostolska. „Jest to niedopuszczalne w państwie prawa, które głosi gwarancję wolności religijnej oraz poszanowania i zachowywania praw człowieka” - oświadczył rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Powiedział on, że „po raz kolejny członek hierarchii katolickiej pozbawiony został wolności osobistej bez podania prawnego uzasadnienia”, i przypomniał, że biskup spędził już w przeszłości w więzieniach 20 lat.
Hierarcha, który nie miał zezwolenia władz, prowadził w mieście Wuqiu (250 km na południe od Pekinu) sierociniec dla niepełnosprawnych dzieci, porzuconych przez rodziny. W przeszłości biskup wielokrotnie trafiał do więzienia; tylko w ub.r. spędził tam ponad trzy miesiące. Już wcześniej żądano od niego zamknięcia prowadzonej przezeń placówki, ale biskup zawsze odmawiał.
Liczbę katolików w rejonie Wuqiu ocenia się na 3-4 tys. podczas gdy ogólną liczbę katolików w Chinach szacuje się na 10 mln. Ok. 8 mln spośród nich należy do tzw. Kościoła podziemnego, wiernego Papieżowi, ale nieuznawanego przez władze komunistyczne. Za organizację legalną władze uznają jedynie kontrolowane przez siebie tzw. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, nieutrzymujące żadnych więzi z Watykanem.

Reklama

Rwanda

Narodowy dzień pamięci o ludobójstwie

7 kwietnia 1994 r. w Rwandzie rozpoczęła się wojna domowa, która pochłonęła setki tysięcy ofiar.
W roku bieżącym w Rwandzie 7 kwietnia obchodzono jako Narodowy Dzień Pamięci o Ludobójstwie. Z tej okazji w Radiu Watykańskim przemawiał arcybiskup Kigali (stolicy kraju) - Thaddée Ntihinyurwa. Przypomniał on m.in., że również Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 7 kwietnia Międzynarodowym Dniem Refleksji nt. Rwandyjskiego Ludobójstwa. Podkreślił, że Kościół katolicki stracił w wyniku masakr 3 biskupów oraz 103 księży diecezjalnych i zakonnych, 47 braci zakonnych, 65 sióstr i co najmniej 30 członków instytutów świeckich.
Walki między plemionami Hutu i Tutsi rozpoczęły się nazajutrz po zestrzeleniu nad krajem samolotu, w którym zginęli prezydenci Rwandy i Burundi, udający się na rokowania pokojowe.

Izrael

Trwający od dawna spór o wizy i karty pobytowe dla katolickich duchownych ostatnio się nasilił. Według danych Kościoła katolickiego, na 1,8 tys. duchownych pracujących w Ziemi Świętej 120 zakonnikom i zakonnicom odmówiono wizy, bądź nie przedłużono pobytu.
Jak informuje palestyński dziennik Jerusalem Times, oprócz tworzenia problemów wizowych, w tym czasie również zatrzymano dwóch duchownych. Natomiast izraelski dziennik Yediot Aharonot poinformował ostatnio, że w dużym centrum handlowym w Jerozolimie zatrzymano 23 zakonnice, które oczekują na przedłużenie wiz, i poddano je upokarzającej kontroli.
Nuncjusz apostolski w Izraelu - abp Pietro Sambi skrytykował politykę wizową władz Izraela wobec katolickich duchownych. „Postępowanie izraelskich urzędników może źle wpłynąć na stosunki ze Stolicą Apostolską, a i z innymi państwami” - powiedział abp Sambi. Dodał, że nie będzie już słuchał dalszych obietnic Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tej sprawie, lecz oczekuje konkretnych kroków.

Reklama

Kuba

Film Pasja stał się najbardziej oglądanym obrazem podziemnego rynku filmowego na Kubie. Informując o tym, miejscowa internetowa agencja prasowa CUBAnet zwraca uwagę, że film Mela Gibsona, który nie może być wyświetlany na wyspie w kinach, dotarł tam w postaci kopii wideo. Wiele wypożyczalni musiało nagrać po kilka kopii, aby sprostać zamówieniom. Podziemne kopie filmu wędrują po całym kraju zarówno po domach, jak i parafiach, które wyświetlają je swoim wiernym.

Włochy

Według najnowszych danych, 81,9% włoskich dzieci w wieku 7-11 lat uważa się za osoby wierzące, podczas gdy wśród ich starszych kolegów (12-19 lat) do wiary przyznaje się już tylko 73,2%. Informuje o tym Instytut Eurispes, który przeprowadził badania z udziałem ponad 10 tys. osób. Wynika z nich, że 46% dzieci i młodzieży chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu, a nigdy nie chodzi zaledwie 7,6%. Na pytanie o powody uczęszczania do kościoła 42,2% deklaruje, że są nimi sakramenty, 22,8% uważa to za przyjemność, 5% - żeby zrobić przyjemność rodzicom, a 12,5% - ponieważ „wypada” chodzić.

Belgia

750 tys. Europejczyków podpisało się pod petycją z żądaniem odniesienia do chrześcijaństwa w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami szefów rządów krajów UE, debata nad konstytucją powinna zakończyć się jeszcze w pierwszej połowie 2004 r. Jak poinformował Bertie Ahern - premier Irlandii, która w tym półroczu przewodzi UE, do uzgodnienia jest m.in. preambuła do konstytucji, w której w obecnym kształcie wspomina się jedynie o kulturalnym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie Europy.

Tydzień na świecie

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował biskupem tytularnym Minturno opata klasztoru benedyktyńskiego na Monte Cassino - o. Fabio Bernardo D’Onorio.

Oficjalną wizytę w Ziemi Świętej złożył kard. Ignace Moussa I Daoud, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją Kościołów, przede wszystkim katolickich, a także chrześcijan palestyńskich, żyjących w trudnych warunkach konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Doradczyni prezydenta USA George’a W. Busha ds. bezpieczeństwa narodowego - Condoleezza Rice przyznała przed niezależną komisją badającą okoliczności, w których doszło do zamachów 11 września 2001 r., że w ciągu minionych 20 lat zarówno republikanie, jak i demokraci nie doceniali zagrożenia terroryzmem.

Europejski Urząd Patentowy w Monachium wydał pierwszy „patent” dla firmy, która planuje prowadzenie badań m.in. nad klonowaniem człowieka. Przeciwko takiej skandalicznej decyzji protestują organizacje ochrony praw człowieka, Kościół katolicki i duże grono lekarzy oraz etyków. Rejestracja patentu nr „EP 1121015” zawiera spis ssaków, których tkanki mogą być zamrażane. Obok szczurów, myszy, chomików są wymienione świnie, owce, bydło i... człowiek.

Parlamentarzyści z liberalnej partii FDP, a także reprezentanci Zielonych i SPD w Bundestagu zapowiedzieli współpracę na rzecz zalegalizowania w Niemczech eutanazji. Legalne zabijanie ludzi chorych i w podeszłym wieku jest już dopuszczalne w Holandii i Belgii.

Policja hiszpańska zatrzymała nowych podejrzanych o przeprowadzenie zamachów 11 marca br. w Madrycie (obecnie jest 24 aresztowanych).

47 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu, do którego doszło w kopalni „Tajżyna” w Kuzbasie (Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym) na Syberii.

W całym Iraku trwają antyamerykańskie wystąpienia: wojska koalicji walczą przeciw zjednoczonym siłom sunnitów i szyitów; terroryści podjęli na masową skalę taktykę porywania cudzoziemców jako zakładników (ogółem liczbę porwanych lub zaginionych szacuje się na ok. 40). W związku z niebezpieczną sytuacją, część zagranicznych firm wycofała swój personel z Iraku. Wszystko wskazuje na to, że większość Irakijczyków uważa, iż bezprawnie narzucono im prowizoryczną konstytucję i mianowano rząd tymczasowy.

Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki wybierali deputowanych do parlamentu i przedstawicieli władz 9 prowincji. „Społeczeństwo ma więcej praw i wolności niż w latach apartheidu, chociaż codzienne życie naznaczone jest wysokim bezrobociem, przestępczością i korupcją” - powiedział katolicki metropolita Kapsztadu, abp Lawrence Patrick Henry. Pierwsze 10 lat demokracji w RPA określił jako „historię sukcesu z pewnymi rozczarowaniami”.

Tysiące Palestyńczyków uczestniczyło w protestach przeciwko polityce Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich, m.in. przeciwko budowie muru, który zagraża biologicznej egzystencji palestyńskiej ludności (w kontrolowanej przez Izrael strefie przemysłowej Erez na północy Strefy Gazy strajkowało ok. 3 tys. palestyńskich robotników). Protesty zbiegły się z wizytą izraelskiego premiera Ariela Szarona w Waszyngtonie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję