Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo podsumowuje 2013 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Grzegorz Gałązka

Wydarzenia Roku Wiary i zmianę na Stolicy Piotrowej abp Wacław Depo uważa za najważniejsze momenty zakończonego 2013 roku. „Częstochowa była uczestnikiem kilku wydarzeń w wymiarze Kościoła powszechnego. To były dary, ale i wielkie zobowiązania” – zaznaczył na antenie Radia Fiat metropolita częstochowski.

Odnosząc się do rezygnacji Benedykta XVI abp Depo podkreślił, że „bez silnej wiary decyzja papieża mogła wydawać się niezrozumiałą”. – Niektóre środowiska przedstawiały to wydarzenie w kontekście tzw. relatywizmu prawdy. Dlaczego Kościół budowany na fundamencie Piotrowym zostaje postawiony przed faktem rezygnacji z urzędu? Zapominamy, że Stolica Piotrowa ma swój charyzmat pochodzący od samego Chrystusa, Kościół jest Chrystusowy. A Piotr? On ma tam swoje miejsce, pierwsze w Kościele, ale dane mu przez Jezusa – wyjaśniał abp Depo.

Reklama

W opinii metropolity częstochowskiego, także pontyfikat papieża Franciszka „nie powinien być odczytywany przez pryzmat rewolucji w Kościele”. – To jest wyraźna kontynuacja posługi Benedykta XVI. Podstawowym zadaniem Piotra jest utwierdzać braci w wierze, a do tego konieczne jest nawrócenie i uznanie swojej słabości – powiedział abp Depo.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń 2013 r., w których Kościół częstochowski aktywnie uczestniczył, abp Wacław Depo uważa Dzień Maryjny Roku Wiary.

Abp Depo przypomniał również, że „Częstochowa była areną kilku wydarzeń kościelnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym”. - Jednym z ważniejszych była kwietniowa Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, której przewodniczył kard. Mauro Piacenza, ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa – zaznaczył metropolita częstochowski. - Podczas mojej pierwszej wizyty u papieża Franciszka, w czerwcu, podarowałem Ojcu Świętemu album, w którym są zdjęcia trzechtysięcznej rzeszy kleryków i alumnów modlących się o umocnienie swojej wiary – dodał abp Depo.

Reklama

Wśród ważnych wydarzeń minionego roku wymienił też „Rio in Częstochowa” - Jestem przekonamy, że te kilka dni intensywnego przeżywania pokuty i Eucharystii owocuje w życiu każdego, komu chciało się w ciepłe lipcowe dni przyjechać do Częstochowy, by trwać w jedności z Ojcem Świętym – powiedział.

Przypomniał, że w minionym roku zwrócił się do Konferencji Episkopatu Polski, by ta, w ramach przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży i obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, włączyła Częstochowę do miejsc przyszłej pielgrzymki Ojca Świętego. – Biskupi opowiedzieli się za tą propozycją jednogłośnie, a Częstochowa pojawiła się w oficjalnym zaproszeniu, które dotarło do Watykanu – powiedział abp Depo.

„Pokładajmy ufność w Bogu, bo On nie pozwoli nam się zgubić w tych trudnych, skomplikowanych czasach”. – życzył wiernym archidiecezji częstochowskiej abp Depo.

2014-01-01 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: prawdziwa wspólnota jest budowana na prawdzie

[ TEMATY ]

studenci

abp Wacław Depo

Msza św.

Ks. Mariusz Frukacz

„Prawdziwa wspólnota zachodzi wówczas, kiedy jest budowana na prawdzie i zaufaniu. Prawda, zaufanie i wspólnota, to są nasze zadania i przedmiot naszej modlitwy” – mówił 20 czerwca abp Wacław Depo na rozpoczęcie Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, w intencji pracowników i studentów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Modlono się na niej za wspólnotę nowej uczelni w tym mieście.

Przed rozpoczęciem Mszy św. metropolita częstochowski poświęcił nowy sztandar Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Polska - Słowacja 1:2

Grupa E: Polska - Słowacja 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Wojciech Szczęsny (18-samobójcza), 1:1 Karol Linetty (46), 1:2 Milan Skriniar (69).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe ś.p Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję