Reklama

30 maja

Św. Joanna d’Arc, dziewica

Wiara przejęta z domu

Joanna d’Arc urodziła się z 5 na 6 stycznia 1411 lub 1412 r. w Domremy w Lotaryngii. Rodzice, Jakub i Izabela Romee, byli wieśniakami. Pod wpływem matki, osoby głęboko wierzącej, wyrastała w atmosferze religijnej. Matka nauczyła Joannę modlitw i wszczepiła w nią współczucie dla ludzkiej niedoli.

Wizje

Od 13. roku życia towarzyszyły jej wizje. Jawili się jej św. Michał Archanioł, święte męczennice Katarzyna i Małgorzata, od nich Joanna dowiedziała się o tragicznej sytuacji ojczyzny i o swojej misji. Pod wpływem tych duchowych doświadczeń w 1428 r. 17-letnia Joanna podjęła dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie. Ogarnięta wiarą, że jest wolą Bożą, by to ona właśnie stanęła na czele narodu, przekonała o tym wuja Duranta Laxarta. Z nim udała się do komendanta pobliskiego garnizonu w Vaucouleurs, a następnie do króla Karola VII.

Na czele sił zbrojnych Francji

Joannę poddano trzytygodniowym badaniom przez duchownych w Poitiers. Gdy wyniki okazały się pozytywne, pozwolono Joannie wyruszyć na czele sił zbrojnych do Orleanu. Uzbrojono ją i wręczono specjalnie sporządzony sztandar. W Orleanie Joanna zagrzewała do walki. Chciała także, by żołnierze byli dobrze przygotowani duchowo. Wymagała, by zaprzestali grabieży, sprośnej mowy, przystępowali do spowiedzi i Komunii św. Dzięki takiej postawie i odwadze żołnierzy, Anglicy musieli odstąpić od miasta po 17-miesięcznym oblężeniu.

Niewola i śmierć

Wiosną 1430 r. Joanna wzięła udział w potyczce pod Compiegne. Tutaj zostaje raniona, wzięta do niewoli i odsprzedana Anglikom za 10 tys. franków. Uwięziono ją w Rouen w żelaznej klatce, do której przykuto ją za szyję, ręce i nogi. Żyła o chlebie i wodzie, strzeżona dniem i nocą. Najpierw pozbawiono ją sławy, oskarżając o czary i kontakty z szatanem. Sąd wydał fałszywe oskarżenie, na mocy którego Joanna została skazana na śmierć. Spłonęła na stosie 30 maja 1431 r. Po 25 latach stwierdzono, że proces w Rouen był stronniczy i kłamliwy, a Joannie przywrócono dobre imię.

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 kreatywnych propozycji na wakacje dla wierzących

2022-07-04 08:39

[ TEMATY ]

wakacje

Wakacje z Bogiem

Karol Porwich/Niedziela

Weekend w klasztorze o surowej regule? Ewangelizowanie przez autostopowanie? A może rodzinne mierzenie odległości różańcem? Oto 10 propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie wakacji.

1. Spotkajmy się!

CZYTAJ DALEJ

Papież: możliwe, że kiedy wrócę z Kanady, uda mi się pojechać na Ukrainę

2022-07-04 10:59

[ TEMATY ]

Franciszek

yt.com/vaticannews

"Możliwe, że kiedy wrócę z Kanady, uda mi się pojechać na Ukrainę" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla agencji Reutera. Powtórzył, że chciałby też pojechać do Rosji.

Podróż papieża do Kanady zapowiedziano na 24-30 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Uratowała niejednego kapłana

2022-07-04 15:48

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Apostolat Margaretka

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Ks. bp Marian Florczyk dowiedział się, że w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza działa wiele wspólnot Apostolstwa Modlitwy za kapłanów i zapragnął spotkać się i wspólnie pomodlić z nimi – mówił proboszcz ks. kan. Bogdan Pękacki, witając przybyłych przedstawicieli wspólnoty z parafii oraz z sąsiednich, m.in. z parafii św. Franciszka i Hiacynty, katedry, Ducha Świętego, Bożego Miłosierdzia, z Chęcin – modlących się za kapłanów. - Czujemy tę modlitwę, jest ona nam bardzo potrzebna – mówił proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję