Reklama

30 maja

Św. Joanna d’Arc, dziewica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiara przejęta z domu

Joanna d’Arc urodziła się z 5 na 6 stycznia 1411 lub 1412 r. w Domremy w Lotaryngii. Rodzice, Jakub i Izabela Romee, byli wieśniakami. Pod wpływem matki, osoby głęboko wierzącej, wyrastała w atmosferze religijnej. Matka nauczyła Joannę modlitw i wszczepiła w nią współczucie dla ludzkiej niedoli.

Wizje

Od 13. roku życia towarzyszyły jej wizje. Jawili się jej św. Michał Archanioł, święte męczennice Katarzyna i Małgorzata, od nich Joanna dowiedziała się o tragicznej sytuacji ojczyzny i o swojej misji. Pod wpływem tych duchowych doświadczeń w 1428 r. 17-letnia Joanna podjęła dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie. Ogarnięta wiarą, że jest wolą Bożą, by to ona właśnie stanęła na czele narodu, przekonała o tym wuja Duranta Laxarta. Z nim udała się do komendanta pobliskiego garnizonu w Vaucouleurs, a następnie do króla Karola VII.

Na czele sił zbrojnych Francji

Joannę poddano trzytygodniowym badaniom przez duchownych w Poitiers. Gdy wyniki okazały się pozytywne, pozwolono Joannie wyruszyć na czele sił zbrojnych do Orleanu. Uzbrojono ją i wręczono specjalnie sporządzony sztandar. W Orleanie Joanna zagrzewała do walki. Chciała także, by żołnierze byli dobrze przygotowani duchowo. Wymagała, by zaprzestali grabieży, sprośnej mowy, przystępowali do spowiedzi i Komunii św. Dzięki takiej postawie i odwadze żołnierzy, Anglicy musieli odstąpić od miasta po 17-miesięcznym oblężeniu.

Niewola i śmierć

Wiosną 1430 r. Joanna wzięła udział w potyczce pod Compiegne. Tutaj zostaje raniona, wzięta do niewoli i odsprzedana Anglikom za 10 tys. franków. Uwięziono ją w Rouen w żelaznej klatce, do której przykuto ją za szyję, ręce i nogi. Żyła o chlebie i wodzie, strzeżona dniem i nocą. Najpierw pozbawiono ją sławy, oskarżając o czary i kontakty z szatanem. Sąd wydał fałszywe oskarżenie, na mocy którego Joanna została skazana na śmierć. Spłonęła na stosie 30 maja 1431 r. Po 25 latach stwierdzono, że proces w Rouen był stronniczy i kłamliwy, a Joannie przywrócono dobre imię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +22 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Maryi uczmy się przeżywać Ewangelię

2023-12-06 19:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

„W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.

CZYTAJ DALEJ

Waleczny i wrażliwy

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

święci

Wikipedia.org

Mathias Stomer, Święty Ambroży (XVll wiek)

Mathias Stomer, Święty Ambroży (XVll wiek)

Cieszył się wielkim autorytetem. Wyróżniał się silną wolą, poczuciem ładu, rozwagą i zmysłem praktycznym. Święty Ambroży dał się również poznać jako pasterz wrażliwy na ludzką krzywdę.

Święty Ambroży urodził się w Trewirze (dzisiaj to miasto w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat w Niemczech) w 339 bądź w 337 r., w jednym z najznakomitszych arystokratycznych rodów Cesarstwa Rzymskiego. Jego ojciec był prefektem Galii. Ambroży był trzecim z kolei dzieckiem; jego starsze rodzeństwo to św. Marcelina i św. Uraniusz Satyr.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: wicemarszałek Renata Janik z medalem za zasługi dla diecezji kieleckiej

2023-12-07 16:38

[ TEMATY ]

Kielce

diecezja kielecka

wicemarszałek

wikipedia/autor: Renata Urszula Janik na licencji Creative Commons

Renata Urszula Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Renata Urszula Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, szczególnie zaangażowana w pomoc osobom niepełnosprawnym i wspierająca dzieła Caritas, otrzymała z rąk bp. Jana Piotrowskiego medal za zasługi dla diecezji kieleckiej. Uroczystość odbyła się 6 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury.

Była ona połączona ze spotkaniem mikołajkowym podopiecznych Fundacji Gramy z Tobą oraz z podsumowaniem projektu "Aktywni - Samodzielni", zrealizowanego przez Fundację dzięki wsparciu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję