Reklama

30 maja

Św. Joanna d’Arc, dziewica

Wiara przejęta z domu

Joanna d’Arc urodziła się z 5 na 6 stycznia 1411 lub 1412 r. w Domremy w Lotaryngii. Rodzice, Jakub i Izabela Romee, byli wieśniakami. Pod wpływem matki, osoby głęboko wierzącej, wyrastała w atmosferze religijnej. Matka nauczyła Joannę modlitw i wszczepiła w nią współczucie dla ludzkiej niedoli.

Wizje

Od 13. roku życia towarzyszyły jej wizje. Jawili się jej św. Michał Archanioł, święte męczennice Katarzyna i Małgorzata, od nich Joanna dowiedziała się o tragicznej sytuacji ojczyzny i o swojej misji. Pod wpływem tych duchowych doświadczeń w 1428 r. 17-letnia Joanna podjęła dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie. Ogarnięta wiarą, że jest wolą Bożą, by to ona właśnie stanęła na czele narodu, przekonała o tym wuja Duranta Laxarta. Z nim udała się do komendanta pobliskiego garnizonu w Vaucouleurs, a następnie do króla Karola VII.

Na czele sił zbrojnych Francji

Joannę poddano trzytygodniowym badaniom przez duchownych w Poitiers. Gdy wyniki okazały się pozytywne, pozwolono Joannie wyruszyć na czele sił zbrojnych do Orleanu. Uzbrojono ją i wręczono specjalnie sporządzony sztandar. W Orleanie Joanna zagrzewała do walki. Chciała także, by żołnierze byli dobrze przygotowani duchowo. Wymagała, by zaprzestali grabieży, sprośnej mowy, przystępowali do spowiedzi i Komunii św. Dzięki takiej postawie i odwadze żołnierzy, Anglicy musieli odstąpić od miasta po 17-miesięcznym oblężeniu.

Niewola i śmierć

Wiosną 1430 r. Joanna wzięła udział w potyczce pod Compiegne. Tutaj zostaje raniona, wzięta do niewoli i odsprzedana Anglikom za 10 tys. franków. Uwięziono ją w Rouen w żelaznej klatce, do której przykuto ją za szyję, ręce i nogi. Żyła o chlebie i wodzie, strzeżona dniem i nocą. Najpierw pozbawiono ją sławy, oskarżając o czary i kontakty z szatanem. Sąd wydał fałszywe oskarżenie, na mocy którego Joanna została skazana na śmierć. Spłonęła na stosie 30 maja 1431 r. Po 25 latach stwierdzono, że proces w Rouen był stronniczy i kłamliwy, a Joannie przywrócono dobre imię.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chińska zaraza

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji.

Kiedy w marcu 2020 r. rozpocząłem cytowanie – pochodzących z renomowanych kalifornijskich i nowojorskich laboratoriów – badań mówiących o tym, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wirus SARS-CoV-2 powstał na drodze naturalnej ewolucji z nietoperzy jaskiniowych na człowieka, spotkała mnie za to fala deprecjonowania i szyderstw. Obowiązywała wszak wtedy teza – lansowana wprost przez Chińską Partię Komunistyczną – że światowa pandemia zaczęła się przypadkiem, z końcem 2019 r., na tzw. mokrym targu w Wuhan, a powodem wybuchu zarazy był zwyczaj jedzenia przez Chińczyków tzw. zupek z nietoperzy. Na nic zdały się świadectwa naukowców i badania, które cytowałem, na nic były także proste pytania, jak to możliwe, aby koronawirus z nietoperzy tak szybko przeniósł się na bardziej wyspecjalizowany układ oddechowy człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego

2021-06-15 16:19

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

flickr.com/ Mazur/episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich poinformował, że w beatyfikacji 12 września matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego na terenie Świątyni Opatrzności według aktualnych obostrzeń będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób. Spodziewani są goście z Polski i zagranicy. W konferencji udział wzięli również bp Rafał Markowski, m. Judyta Olechowska i ks. Sławomir Nowakowski. Spotkanie poprowadził rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśniając, dlaczego na miejsce podwójnej beatyfikacji wybrano Świątynię Opatrzności Bożej wskazał, że według zaleceń, jakie przyszły z Watykanu, ma to być wydarzenie skromne, godne i dopasowane do tego, co można zrealizować w czasie pandemii, a umożliwia to właśnie duży kościół z przestrzenią przed nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję