Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Krytyka Izraela za łamanie praworządności

Cała włoska prasa cytowała 25 kwietnia br. uwagi kard. Angelo Sodano na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na spotkaniu z dziennikarzami w Wenecji watykański sekretarz stanu ostro skrytykował Izrael za jego pogróżki pod adresem przywódcy Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata.
„W którym kraju świata kodeks karny zezwala na coś podobnego? - pytał kard. Sodano. - Gdzie jest dzisiaj w Izraelu praworządność?”. Dodał, iż stale powtarza, „że są rezolucje ONZ, do których należy się dostosować (...). Chcemy praworządności? Zacznijmy od tego”. Zaznaczył także, iż „wojna ma swoje prawa, ale narody zdołały wypracować również prawo czasu wojny (...). Nasza cywilizacja musi posuwać się naprzód, a nie cofać”.

Niemcy

Sympozjum nt. polskiej emigracji w Europie

Polska emigracja w Europie i na świecie była tematem sympozjum teologiczno-pastoralnego, zorganizowanego przez Polską Misję Katolicką w Niemczech w dniach 20-25 kwietnia br. w Schönstadt (Szensztat k. Koblencji). Wzięli w nim udział reprezentanci wszystkich ośrodków duszpasterstwa polonijnego. W obradach uczestniczył bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za granicą. W swoim wystąpieniu przedstawił zasadniczą treść dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących duszpasterstwa migrantów oraz ukazał jego bogatą panoramę na wszystkich kontynentach. Zdaniem bp. Karpińskiego, w związku z wejściem Polski do UE, przed polskimi duszpasterzami w Niemczech i w innych krajach europejskich stoją nowe zadania i perspektywy. „Przyszłość pokaże, czy Polskie Misje Katolickie w zachodnich krajach Europy i ich duszpasterze zdadzą egzamin oraz czy Polacy decydujący się na wyjazd z kraju potrafią być świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego w nowym środowisku i odpowiednio korzystać z posługi placówek duszpasterskich” - mówił bp Karpiński. Następnie przemawiali: prof. Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, ks. Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, ks. Wolfgang Miele, dyrektor krajowy Konferencji Biskupów Niemiec, odpowiedzialny za duszpasterstwo obcokrajowców oraz Elżbieta Sobótka, konsul generalny RP w Kolonii. Drugi blok tematyczny poświęcony był zagadnieniom wiary, praktyce sakramentalnej i pobożności maryjnej. Ks. prof. Józef Niewiadomski, kapłan archidiecezji lubelskiej, profesor teologii dogmatycznej i dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie im. Franciszka Leopolda w Innsbrucku, mówił o problemach wiary w Boga w epoce postmodernizmu oraz w społeczeństwie konsumpcyjnym. Uzupełnieniem referatów były ożywione dyskusje, w których zabierali głos kapłani i świeccy zaangażowani w życie Kościoła. Każdego dnia uczestnicy gromadzili się na Mszy św. w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Armenia

W rocznicę zagłady Ormian

W rocznicę wielkiej zagłady Ormian w 1915 r. najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II, w towarzystwie biskupów, wyższego i niższego duchowieństwa, przewodniczył obrzędom religijnym przy Mauzoleum Ludobójstwa Ormian na wzgórzu Cicernakaberd w Erywaniu. Obecni byli m.in.: prezydent Armenii Robert Koczarian, przewodniczący parlamentu Artur Baghdasarian i premier Andranik Margarian. Z tej samej okazji katolikos przewodniczył uroczystej Liturgii w swej katedrze w Eczmiadzynie. Na zakończenie tych obrzędów uczestnicy zgromadzili się wokół pomnika ofiar ludobójstwa przy katedrze, gdzie odbyło się nabożeństwo żałobne za dusze ofiar zbrodni. Obecny był m.in. nuncjusz apostolski w Armenii - abp Claudio Gugerotti. Władze Turcji po dziś dzień nie przyznają się do popełnienia tej zbrodni. Nigdy nie przeprosiły Ormian za nią, co więcej wielokrotnie usiłowały nie dopuścić do potępienia jej przez różne kraje.

Peru

Wielka misja

Ponad 10 tys. misjonarzy ludowych otrzymało w Limie błogosławieństwo miejscowego arcybiskupa kard. Juana Luisa Ciprianiego - rozpoczynając działalność na ulicach stolicy w ramach wielkiej misji: Wypłyń na głębię. Rozesłanie misjonarzy nastąpiło podczas Mszy św. w stołecznej bazylice katedralnej. Wręczając misjonarzom krzyże, kardynał podkreślił, że to sam Chrystus prosił, aby głosić Ewangelię całemu światu. Zwrócił uwagę, że obecnie nadszedł czas wyjścia na ulice, aby nieść światło Chrystusa. Podkreślił także znaczenie czynnego udziału młodzieży w tej inicjatywie. „Młodzi, otrząśnijcie się z relatywizmu moralnego, który chce drążyć Was, począwszy od wrażliwości a kończąc na dojrzałości - wołał prymas Kościoła peruwiańskiego. - Wzywa nas dzisiaj ojczyzna, aby Kościół pomógł jej potwierdzić i umocnić wielką tożsamość chrześcijańską i katolicką, wypływającą z jedności między tą wiarą, którą wyznaliśmy podczas Mszy św., a tą, którą wyznajemy codziennie w każdym miejscu, w którym się znajdujemy” - apelował hierarcha.

Reklama

Kuba

W stolicy Kuby, Hawanie, opozycja antykomunistyczna zainicjowała „łańcuszek modlitw” w intencji zwolnienia z więzień dysydentów politycznych, skazanych przed rokiem na wieloletnie kary pozbawienia wolności. Kampanię modłów i solidarności zorganizowała Yolanda Triana Estopinán, żona Orlando Fundory Alvareza - jednego z 75 opozycjonistów, który odsiaduje 18-letni wyrok w stołecznym więzieniu „Combinado del Este”.
W spotkaniu modlitewnym wzięły udział rodziny uwięzionych dysydentów, a także członkowie nielegalnych organizacji opozycyjnych. Y. Triana, która w zastępstwie swego uwięzionego męża stanęła na czele kierownictwa podziemnego Stowarzyszenia Więźniów Politycznych im. Pedro Luisa Boitela, wyraziła głębokie zaniepokojenie i rozpacz z powodu sytuacji męża. 15 kwietnia br. 47-letni Fundora ogłosił strajk głodowy, mimo iż stan jego zdrowia na to nie pozwala.

Włochy

Z udziałem wydelegowanego specjalnie przez Jana Pawła II sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano otwarto w Wenecji nową uczelnię katolicką - Studium Generale Marcianum. Oprócz wysłannika papieskiego w ceremonii udział wzięli m.in. patriarcha Wenecji - kard. Angelo Scola i prałat Opus Dei - bp Javier Echevarria. Ten ostatni jest wielkim kanclerzem rzymskiego Uniwersytetu Krzyża Świętego, który pomógł zorganizować wydział prawa kanonicznego nowej placówki. „Kościół to nie tylko rzeczywistość duchowa, ale także mężczyźni i kobiety, którzy nawet przy najlepszej woli dla swego harmonijnego wzrostu potrzebują wyraźnych reguł życia” - podkreślił kard. Sodano.

Reklama

Belgia

Chrześcijańscy demokraci w Parlamencie Europejskim wypowiedzieli się przeciwko legalizacji samobójczej śmierci w asyście lekarza. „Dopuszczenie «umierania na zamówienie», tak jak to ma miejsce w Belgii lub Holandii, stanowi formę nacisku na osoby umierające i ciężko chore” - oświadczyli 26 kwietnia br. w Brukseli członkowie grupy roboczej ds. bioetyki z chrześcijańsko-konserwatywnej frakcji EVP. Rzecznik grupy roboczej i deputowany do parlamentu z ramienia CDU Peter Liese powiedział m.in., że istnieją dokumenty świadczące o tym, iż np. w Holandii ludzie są uśmiercani wbrew ich woli. Zaapelował on także do członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, aby wypowiedzieli się przeciwko raportowi szwajcarskiego deputowanego Dicka Marty, który wzywa 45 państw członkowskich RE, aby na określonych warunkach dopuszczały do „aktywnej pomocy w umieraniu”.

Bośnia i Hercegowina

Organizacje społeczne Bośni i Hercegowiny zgłosiły kandydaturę biskupa Banja Luki - Franjo Komaricy do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. 58-letni obecnie biskup Komarica znany jest ze swego zaangażowania na rzecz tolerancji i dobrego współżycia różnych grup społeczeństwa Bośni i Hercegowiny. W okresie wojny domowej (1992-95), gdy Serbowie bośniaccy dokonywali czystek etnicznych, nie mógł opuszczać swej rezydencji i był w istocie w areszcie domowym. Nazwisko tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszone w październiku br.

Tydzień na świecie

Komisja Praw Człowieka ONZ zakończyła w Genewie swe doroczne obrady. Bilans jest jednak mizerny - większość państw masowo łamiących prawa człowieka ponownie uniknęła jakiejkolwiek krytyki.

9 kolejnych dysydentów komunistyczny reżim na Kubie skazał na więzienie. Głównym skazanym jest niewidomy prawnik Juan Carlos Gonzalez Leiva, lider Kubańskiej Fundacji Praw Człowieka.

Brytyjski dziennik The Guardian podał, że większość tamtejszych parlamentarzystów opowiedziała się za rozdziałem Kościoła od państwa. W ankiecie, przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie osób, 53% ankietowanych stwierdziło, że dotychczasowy system, w którym anglikanizm jest religią państwową, powinien zostać zmieniony.

Tylko grecka część Cypru wejdzie do Unii Europejskiej, bo jej mieszkańcy odrzucili w referendum plan zjednoczenia wyspy. Blisko 76% cypryjskich Greków powiedziało „nie” planowi Kofiego Annana. Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdził m.in., że Cypr „zmarnował historyczną szansę”.

Ivan Gaszparovicz wygrał wybory prezydenckie w Słowacji, pokonując niespodziewanie Vladimira Mecziara (byłego premiera, sprzeciwiającego się akcesji kraju do NATO i UE).

W 18. rocznicę tragedii czarnobylskiej na Ukrainie odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w którego następstwie zostały skażone radioaktywnie wielkie połacie Europy Środkowej i Północnej.

Izba wyższa rosyjskiego parlamentu - Rada Federacji, ratyfikowała traktat o utworzeniu przez Rosję Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG) z Ukrainą, Białorusią i Kazachstanem. Wcześniej zaakceptowała go izba niższa - Duma. Ratyfikowano także traktat o lądowej części granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz traktat o współpracy i wspólnym wykorzystywaniu przez Ukrainę i Rosję Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.

W Ryongchon w Korei Północnej zderzyły się 2 pociągi wiozące materiały łatwopalne i wybuchowe; zginęło 161 osób, a ok. 1,3 tys. zostało rannych. Przedstawiciele Czerwonego Krzyża, którzy tam dotarli, twierdzą, że wybuch kompletnie zniszczył prawie 2 tys. mieszkań.

W Ambon, stolicy indonezyjskiego archipelagu Moluków, doszło do największych starć od momentu podpisania 2 lata temu paktu pokojowego. 10 osób zostało zabitych, a 88 rannych w wyniku walk między muzułmanami a chrześcijanami.

Po burzy, jaką wywołała wypowiedź premiera Izraela, Ariela Szarona, jego rzecznik zapewnił, że przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat nie zostanie zgładzony „dziś ani jutro”.

Dwie z pięciu irackich prowincji strefy środkowopołudniowej, za które odpowiadała dotychczas wielonarodowa dywizja dowodzona przez polskich żołnierzy, zostaną przejęte przez wojsko amerykańskie. Fakt wycofywania z Iraku kontyngentów przez niektóre kraje i pogłoski co do kolejnych, które mogą się wycofać, wzmagają spekulacje na temat początków rozpadu międzynarodowej koalicji utrzymującej wojska w tym kraju.

Wybory parlamentarne w RPA (trzecie od upadku apartheidu) zakończyły się spektakularnym zwycięstwem Afrykańskiego Kongresu Narodowego - partii, która przez pół wieku walczyła z apartheidem.

Abdelaziz Buteflika został wybrany na kolejną kadencję na prezydenta Algierii.

Według oficjalnych wyników wstępnych kandydat socjaldemokratów - Heinz Fischer wygrał wybory prezydenckie w Austrii.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: w czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus uświadomił uczniom punkt wyjścia do ich misji

2024-03-28 16:15

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

diecezja kielecka

Msza Krzyżma

Episkopat Flickr

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus pragnął uświadomić swoim uczniom, gdzie jest punkt wyjścia do pełnienia ich misji i skąd płynie siła do jej realizacji - mówił bp Jan Piotrowski w bazylice kieleckiej podczas Mszy Krzyżma Świętego, wskazując znacznie Eucharystii, szczególnie bardzo licznie zebranym kapłanom diecezji kieleckiej.

Podczas tej szczególnej Mszy św., koncelebrowanej przez biskupów pomocniczych, bp. Mariana Florczyka i bp. Andrzeja Kaletę, kapłani odnowili swoje przyrzeczenia, a bp Piotrowski poświęcił oleje święte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję