Reklama

Z Włoch

Świadczyć o Chrystusie na uniwersytecie

Papieska Rada ds. Świeckich postanowiła przywrócić tradycję organizowania Międzynarodowego Forum Młodych. Pierwsze Forum miało miejsce w 1987 r., w związku z obchodami Światowego Dnia Młodzieży w Buenos Aires w Argentynie. Od tego czasu takie spotkania odbywały się co dwa lata, aż do ostatniego - w Rzymie w 2000 r. Wtedy postanowiono nadać im inny kształt, kładąc nacisk na aspekt edukacyjny. Po krótkiej przerwie odbyło się kolejne - ósme Forum, w Rocca di Papa, niedaleko Rzymu, w dniach od 31 marca do 4 kwietnia 2004 r., a jego temat brzmiał: „Świadczyć o Chrystusie”. Na Forum została zaproszona przez Papieską Radę ds. Świeckich trójka polskich studentów. Zaopatrzeni w delegację Konferencji Episkopatu Polski studenci udali się na spotkanie z Papieżem, z Wiecznym Miastem i z trzystoma młodymi ludźmi z różnych stron świata.

Niedziela Ogólnopolska 19/2004

Jan Paweł II wśród młodzieży na Placu św. Piotra w Rzymie 1 kwietnia 2004 r. - w 20. rocznicę I Światowego Dnia Młodzieży

Jan Paweł II wśród młodzieży na Placu św. Piotra w Rzymie 1 kwietnia 2004 r. - w 20. rocznicę I Światowego Dnia Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocca di Papa - 2004

Forum Młodzieży jest okazją do podzielenia się doświadczeniami, radościami i problemami, ale przede wszystkim jest przestrzenią do międzyludzkich spotkań. Tym razem spotkania i rozmowy uczestników dotyczyły życia uniwersyteckiego, oczekiwań i obaw studentów, możliwości poszukiwania prawdy, a nawet świadectwa chrześcijańskiego w środowisku akademickim. „Między uniwersytetem a kulturą postawić można znak równości. Jeśli uniwersytet przestanie pytać o prawdę, o człowieka i o Boga, o co pytać będzie nasza kultura?” - mówił w powitalnym przemówieniu abp Stanisław Ryłko. Tak postawiony problem rozwijał się podczas wypowiedzi kolejnych prelegentów. Niewątpliwie jednak największe wrażenie zrobiły na zgromadzonych w sali konferencyjnej delegatach pytania Ojca Świętego, postawione w specjalnym Liście do Uczestników Forum: „Młodzi Przyjaciele! Jak głęboko prawda o Chrystusie wpływa na Wasze studenckie życie, Wasze poszukiwania, poznanie rzeczywistości, edukację, osobowość?”.

Świadectwo

Reklama

Cały tydzień rozmów z przedstawicielami wszystkich kontynentów, ras i kolorów skóry utwierdził mnie w przekonaniu, że wiosna Kościoła, o której mówi Papież, wciąż trwa. Rozmawiałem ze studentem z Burundi, kraju okrutnych walk bratobójczych pomiędzy Tutsi a Hutu, który jest liderem ogromnej grupy modlitewnej w swoim kampusie uniwersyteckim. „Z wojny wielu młodych ludzi wyszło z głęboko zranionym sumieniem, potrzebowali Bożego miłosierdzia, odpuszczenia grzechów - opowiadał. - Mój kolega, który podczas walk ciężko pobił ciężarną dziewczynę z wrogiego plemienia, zobaczył naszą modlitwę, Tutsi i Hutu modlących się razem, i pojednał się z Bogiem w konfesjonale. Dziś prowadzi podobną grupę modlitewną na swoim uniwersytecie”. Dzięki takim świadectwom Forum stało się miejscem, które Jan Paweł II nazwał „laboratorium wiary”. Przedstawiciele Kościołów całego świata mieli możliwość wzajemnego poznawania swoich sytuacji i poszukiwania rozwiązań dla trudnych problemów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogactwo Kościoła

Doświadczeniem Forum była właśnie ta ogromna różnorodność, bogactwo Kościoła. W kuluarach toczyło się wiele prywatnych rozmów w mniejszym lub większym gronie - rozmów przypominających pewnie trochę plac budowy wieży Babel. Ktoś zauważył, że to takie zaskakujące, gdy przedstawicielka Nigerii - Chinoyerem, trzyma w ręku różaniec. A przecież to takie oczywiste, że młody katolik (nawet z Afryki) modli się w ten sposób. Podobne wrażenie zrobił widok modlącego się z brewiarza Bipual Alite z Bangladeszu. „Wszyscy jesteśmy jednym Kościołem w Chrystusie, a naszym największym pragnieniem jest ujrzeć Jego twarz” - powiedziała Julie z Indii.
Rzeczowa rozmowa z przedstawicielami młodzieży azjatyckiej otworzyła mi oczy na tę barwną rzeczywistość, jaką jest tamtejsza wspólnota wierzących. Okazuje się, że w niektórych regionach Azji najlepszymi uniwersytetami są uczelnie katolickie. Bywają jednak także miejsca, gdzie wyznawanie Chrystusa jest zakazane i karane. Podobną sytuację spotkać można w Afryce. Masimo - student z Ugandy, wyznaje: „Moja rodzina została zabita w walkach z rebeliantami. Studiuję teraz na uniwersytecie w stolicy mojego kraju i dopiero niedawno Chrystus dał mi siłę, żeby wybaczyć mordercom”. Masimo studiuje prawo i podczas spotkań rzymskich zaprzyjaźnił się z pewną studentką medycyny z Nigerii.

Wiara i rozum

Reklama

Nasze rozmowy odbywały się wokół przygotowanych przez organizatorów punktów, obejmujących zarówno praktyczne aspekty studiowania, jak i zagadnienia poważniejsze: poszukiwanie prawdy, etyczne zasady życia studenckiego, a nawet relacje pomiędzy wiarą a rozumem. Najpiękniejszym podsumowaniem rozmów na ten ostatni temat było wyznanie Nigory, studentki z Uzbekistanu: „Dostałam się na dobre studia, żeby zmienić swój status społeczny, zarobić dużo pieniędzy. Rok temu przyjęłam od pewnego księdza pracę, polegającą na tłumaczeniu z języka angielskiego na język rosyjski tekstów Jana Pawła II. Po ich przeczytaniu zrozumiałam, że są w nich odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania mojego życia. Zapragnęłam zostać chrześcijanką”. Nigora została ochrzczona w Wigilię Paschalną - zaraz po powrocie z Rzymu.

Uniwersytet Nowego Pokolenia

W wykładowej części Forum poruszano problemy współczesnego świata akademickiego. Prof. Mary Ann Glendon, mianowana niedawno przez Ojca Świętego przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, mówiła o nowej generacji studentów; prof. Giorgio Vittadini - o studiach jako latach integralnego wzrastania w człowieczeństwie, bp Andres Arteaga Manieu - o obecności chrześcijaństwa w świecie uniwersyteckim; prof. Rene Remond - o wielkiej szansie, przed jaką stoją dziś uniwersytety, zaś abp Józef Życiński - o relacjach między wiarą a rozumem. „Prelekcje te spotykały się nie tylko z wielkim zainteresowaniem uczestników, ale także prowokowały wiele pytań i żywych dyskusji, były bardzo ciekawe” - podsumował Brian, delegat z USA.

Spotkanie

Ojciec Święty spotkał się z uczestnikami Forum na Placu św. Piotra. Studenci z całego świata, często w tradycyjnych strojach, otrzymali od Papieża drewniane krzyże, przypominające wędrujący obecnie po Niemczech Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Ten dar i spotkanie były niewątpliwie najpiękniejszym przeżyciem dla młodych ludzi, skupionych wokół Jana Pawła II z wielką miłością i entuzjazmem. Szczytem rzymskiego spotkania młodych była Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Świętego. „To najpiekniejsza chwila, jaka spotkała mnie w życiu” - mówili zgodnie studenci z Tajwanu, Szkocji, Nigerii i Ukrainy.
Pełne radości spotkanie młodych w Wiecznym Mieście obfitowało w głębokie chrześcijańskie świadectwo jedności całego Kościoła, skupionego wokół Chrystusa. Uczestnicy Forum postawili sobie pytanie, jak świadczyć o Chrystusie na uniwersytecie. „Świadczyć miłością, radośnie i odważnie. To takie proste” - odpowiedziała Nigora z Uzbekistanu. Umocnieni wzajemnym świadectwem i świadectwem Następcy św. Piotra, młodzi rozjechali się do swoich domów, rozsiewając po całym świecie nasiona wiosny Kościoła.

Lepszy świat

Jeśli miałbym powiedzieć, co było największą siłą Forum, to wymieniłbym na pewno te długie, niezwykle poważne i konkretne rozmowy młodych ludzi z całego świata i niezaprzeczalną siłę chrześcijańskiego świadectwa. Wróciłem do domu mocniejszy myślą o Brianie z USA, który odkrył powołanie do kapłaństwa, o Peterze z Węgier, który ze swoją narzeczoną uczestniczy w rocznych rekolekcjach przedmałżeńskich, oraz o tych wszystkich, którym za wyznawanie Chrystusa grozi niebezpieczeństwo, a jednak trwają w wierze z podniesioną głową. Wróciłem mocniejszy myślą o radości, z jaką Ojciec Święty patrzył na nas na Placu św. Piotra, i jego słowami: „Przyjaciele! Radykalny wybór Krzyża Chrystusa jest wyborem, który przynosi szczęście!”.
VIII Międzynarodowe Forum Młodzieży odbywało się nieprzypadkowo w ośrodku rekolekcyjnym Mondo Migliore (Lepszy Świat). Rzym, który sam w sobie jest świadectwem („Panie, Ty wiesz, że Cię kocham...”), dzięki trzystu studentom z całego świata stał się Rzymem nadziei. Jeden z uczestników Forum, gospodarz przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, zauważył: „Gdy każdy z nas wróci do domu i opowie o tym, co tu przeżył, dziesięciu osobom - to za rok będziemy mieli lepszy świat...”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A jednak młodzi „są światłem” - nietypowa obrona pracy dyplomowej na UKSW. I gratuluję Wspólnocie Dom Przymierza

W takiej obronie dyplomu na UKSW jeszcze nie uczestniczyłam! A to za sprawą studentki dziennikarstwa, która napisała pracę licencjacką podyktowaną pasją i… misją! Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam, o co właściwie chodzi.

Wraz z innymi członkami komisji egzaminacyjnej siedzimy w sali wykładowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mamy wrażenie, że upał dochodzi do 50 stopni Celsjusza. Kolejni studenci, ocierając pot z czoła, dzielnie wchodzą na końcowy egzamin połączony z obroną pracy, z reguły zachwycają odpowiedziami, dojrzałymi sądami – są już jacyś inni, niż wtedy, gdy rozpoczynali studia. „W czasie dorośli”, jak rzekłby poeta. Promotorzy i recenzenci prac są dumni, im także udziela się nastrój wielkiego święta. I tak jest faktycznie co roku. Dlatego tak bardzo lubię ten czas na uczelni.
CZYTAJ DALEJ

Biskup warszawsko-praski zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze w Ząbkach

2025-07-05 10:51

[ TEMATY ]

pożar

bp Romuald Kamiński

biskup warszawsko‑praski

Ząbki

PA

Budynki po pożarze w Ząbkach

Budynki po pożarze w Ząbkach

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze bloków mieszkalnych w Ząbkach. W niedzielę po wszystkich mszach przeprowadzona będzie zbiórka pieniężna do puszek.

W piątek rano opanowano pożar wielorodzinnego budynku przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. Strażacy poinformowali, że ogień strawił cały dach obiektu, spłonęły też wszystkie lokale mieszkalne na czwartej kondygnacji, a pozostałe mieszkania są zniszczone m.in. przez zalanie. W 211 mieszkaniach budynku mieszkało ponad pięćset osób. Nikt nie zginął.
CZYTAJ DALEJ

Rzymskie pielgrzymowanie ministrantów z Brzegu

2025-07-05 23:17

Archiwum parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Ksiądz Mateusz Smaza wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu oraz ich rodzicami i rodzeństwem wybrali się na wakacyjne pielgrzymowanie do Włoch. Głównym celem był Rzym wraz z bazylikami jubileuszowymi, ale nie zabrakło innych pięknych miejsc jak Asyż, Padwa, Wenecja czy Florencja.

- Łącznie nasz wyjazd trwa 9 dni. Włochy przemierzamy autobusem. W drodze do Rzymu odwiedziliśmy Florencję. Mieliśmy tam dłuższy postój, była okazja na spacer - opowiada ks. Mateusz Smaza, dodając: - W Rzymie spędziliśmy trzy dni. Przede wszystkim pielgrzymowaliśmy do 4 bazylik papieskich i tam przeszliśmy przez drzwi święte: [Bazylika św. Piotra, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika Św. Jana na Lateranie]
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję