Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Regina Coeli” z papieżem

W przemówieniu przed modlitwą Regina Coeli 2 maja br. na Placu św. Piotra w Watykanie Jan Paweł II pozdrowił dziesięć państw, które 1 maja przystąpiły do Unii Europejskiej. Oto pełny tekst przemówienia Papieża:
„W tych dniach Europa przeżywa kolejny ważny etap w swej historii: dziesięć nowych krajów wstępuje do Unii Europejskiej. Dziesięć narodów, które już z racji kultury i tradycji były i czuły się narodami europejskimi, uzyskuje członkostwo tej unii państw. Jedność narodów europejskich, jeśli chce być trwała, nie może jednak dotyczyć tylko gospodarki i polityki. Jak przypomniałem podczas mojej pielgrzymki do Composteli w listopadzie 1982 r., dusza Europy i dzisiaj pozostaje zjednoczona, ponieważ odwołuje się do wspólnych wartości ludzkich i chrześcijańskich. Dzieje kształtowania się narodów europejskich szły w parze z ewangelizacją. Dlatego mimo kryzysów duchowych, jakie naznaczały życie kontynentu aż do naszych dni, nie można by było zrozumieć jego tożsamości bez chrześcijaństwa.
Właśnie dlatego Kościół chciał w tych ostatnich latach położyć nacisk na umocnienie jedności kulturalnej i duchowej Europy, w szczególności przez specjalne synody dla Europy w roku 1990 i 1999. Ożywcze soki Ewangelii mogą zagwarantować Europie rozwój zgodny z jej tożsamością, w wolności i solidarności. Tylko Europa, która nie usunie, lecz odkryje na nowo swe chrześcijańskie korzenie, może stanąć na wysokości wielkich wyzwań trzeciego tysiąclecia: pokoju, dialogu między kulturami i religiami, ochrony stworzenia. Wszyscy wierzący w Chrystusa na Zachodzie i na Wschodzie wezwani są do wniesienia swego wkładu w to ważne przedsięwzięcie dzięki otwartemu i szczeremu dialogowi ekumenicznemu.
Pozdrawiając serdecznie narody, które w tych dniach przyjęte zostały do Unii Europejskiej, biegnę myślami do licznych sanktuariów, które w ciągu wieków ożywiały w każdym z nich nabożeństwo do Maryi Panny. Matce Bożej, Matce nadziei, oraz Świętym, których czcimy jako patronów Europy, zawierzamy teraźniejszość i przyszłość kontynentu”.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam wszystkich moich rodaków. W najbliższą sobotę Kościół w Polsce będzie przeżywał uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Już dzisiaj w duchu pielgrzymuję na Wawel i na Skałkę i zawierzam opiece tego Patrona naszą Ojczyznę i losy wszystkich Polaków w kraju i na całym świecie. Niech świadectwo męczeńskiej krwi św. Stanisława umacnia wiarę wszystkich i niech będzie ostoją ładu moralnego w życiu osobistym i społecznym.
Św. Stanisławie, Patronie nasz, módl się za nami! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 5 maja 2004 r.

Niedziela Dobrego Pasterza w Watykanie

„Zostajecie kapłanami w epoce, gdy nawet tu, w Rzymie, silne tendencje kulturowe zdają się sprawiać, że zapomina się o Bogu, przede wszystkim wśród młodzieży i w rodzinach” - powiedział 2 maja Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej, połączonej z wyświęceniem 26 nowych kapłanów dla diecezji Rzymu. Wśród nowo wyświęconych księży jest 17 Włochów i 9 cudzoziemców, w tym jeden Polak - Paweł Jagiełło, pozostali pochodzą z Gwinei Równikowej, Hiszpanii, Indii, Madagaskaru, Meksyku, Panamy, Paragwaju i Węgier.
„Nie lękajcie się! Bóg zawsze będzie z Wami! (...). Z Jego pomocą będziecie mogli przemierzać drogi prowadzące do serca każdego człowieka i głosić mu, że Dobry Pasterz oddał za niego życie i chce, by miał udział w Jego tajemnicy miłości i zbawienia”.
Jan Paweł II zalecił nowo wyświęconym kapłanom, aby „Jezus był stale w centrum ich życia i by z Nim pozostawali w głębokiej jedności przez modlitwę, codzienną osobistą medytację, wierność Liturgii Godzin, a przede wszystkim przez codzienne sprawowanie Eucharystii”.
Była to 46. ceremonia święceń kapłańskich od początku pontyfikatu Jana Pawła II. Do tej pory Papież wyświęcił 2100 księży.

Reklama

Torturowanie więźniów irackich

„To plama na honorze tych, którzy uważali, że mają wystarczające powody do rozpętania wojny, aby eksportować demokrację. Dali dowód, że nie potrafią przestrzegać praw demokracji” - powiedział kard. Roberto Tucci w związku ze skandalem torturowania jeńców irackich.
W swym cotygodniowym komentarzu do aktualnych wydarzeń emerytowany dyrektor Radia Watykańskiego przyznał, że skandal ten ujawniły amerykańskie media, a prezydent George Bush zapowiedział surowe ukaranie winnych. „To także przykład demokracji” - zauważył kard. Tucci.
Przytoczył on odpowiedź, jakiej włoskiemu dziennikowi La Stampa w rozmowie na temat wojny w Iraku udzielił były szef dyplomacji watykańskiej - kard. Jean-Louis Tauran. Zapytany, czy przed takim obrotem rzeczy, jak obecny, przestrzegał właśnie Jan Paweł II, francuski dostojnik kościelny stwierdził: „Papież nie mówi nic bez kozery i miał uzasadnione powody, by sprzeciwiać się tzw. wojnie prewencyjnej, która - jak widzimy - nie wyeliminowała zagrożenia terroryzmem”.

W trosce o rodzinę

O konieczności solidarności między pokoleniami i negatywnych skutkach osłabienia więzi rodzinnych mówił Jan Paweł II podczas audiencji dla uczestników dorocznego zgromadzenia plenarnego Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, obchodzącej 10. rocznicę założenia.
Ojciec Święty stwierdził, że temat obrad, jakim są relacje między pokoleniami, jest ściśle związany z problematyką globalizacji. „Dawniej opieka dorosłych dzieci nad rodzicami była czymś naturalnym - mówił Jan Paweł II. Rodzina stanowiła podstawowe miejsce międzypokoleniowej solidarności. Solidarność panowała także w samym małżeństwie, w którym małżonkowie pobierali się na dobre i na złe oraz zobowiązywali do okazywania sobie wzajemnej pomocy przez całe życie. Solidarność pary małżeńskiej rozciągała się na dzieci, od których edukacja wymagała silnych i trwałych więzów. To z kolei prowadziło do solidarności między dorosłymi dziećmi i ich starzejącymi się rodzicami. Obecnie w wielu dziedzinach doszło do osłabienia więzi małżeńskich”. Ojciec Święty wyraził ubolewanie, że więzi te często postrzegane są jako zwykły kontrakt między dwiema jednostkami. Dzieci zaś, nawet zanim przyjdą na świat, uważa się za przeszkodę dla osobistej samorealizacji rodziców i za jedną z opcji, jaką można wybrać. Wiele dorosłych dzieci pozostawia też państwu lub społeczeństwu zadanie opieki nad starszymi rodzicami.

Reklama

Ojciec Święty odwiedzi Szwajcarię

Niemal dokładnie w 20. rocznicę swojej pierwszej wizyty duszpasterskiej w czerwcu 1984 r. Papież Jan Paweł II już po raz trzeci odwiedzi Szwajcarię. Będzie to 103. podróż zagraniczna Jana Pawła II. Okazją ku temu jest ogólnokrajowe spotkanie ponad 10-tysięcznej rzeszy młodzieży katolickiej w dniach 5 i 6 czerwca w Bernie.
Ojciec Święty przybędzie w sobotę 5 czerwca o godz. 11.30 na lotnisko wojskowe w Payerne w kantonie Vaud, odległe o 30 km od Berna. Powita go tam delegacja Konfederacji Szwajcarskiej z prezydentem Josephem Deissem na czele. Następnie Papież uda się do Berna, gdzie zamieszka w Domu Opieki Victoria, prowadzonym przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Świętego Krzyża.
Ok. godz. 18.00 Jan Paweł II spotka się po raz pierwszy z młodzieżą szwajcarską, zgromadzoną na ogromnym stadionie lodowym Bern-Arena, na uroczystym spektaklu otwierającym dwudniowe spotkanie. Papież obejrzy widowisko muzyczno-taneczne i wysłucha orędzia skierowanego do niego przez młodzież szwajcarską, które młodzi Szwajcarzy odczytają w trzech językach narodowych: niemieckim, francuskim i włoskim.
Następnego dnia, 6 czerwca, o godz. 10.00 na rozległych terenach Allmend, sąsiadujących z halą lodową, Papież będzie sprawował uroczystą Eucharystię, na którą, oprócz młodzieży szwajcarskiej, przybędzie też ok. 50 tys. młodych pielgrzymów z zagranicy. Do udziału w tej Mszy św. biskupi szwajcarscy zaprosili wszystkie rodziny. Organizatorzy zaprosili też przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Szwajcarii, a zwłaszcza członków Związku Kościołów Ewangelickich Szwajcarii. Zaproszeni zostali również przedstawiciele Związku Gmin Żydowskich oraz organizacji muzułmańskich.

Orędzie na Niedzielę misyjną

„Eucharystia jest pokrzepieniem i zadatkiem ostatecznego zwycięstwa dla tych, którzy zmagają się ze złem i grzechem” - napisał Jan Paweł II w orędziu Eucharystia i misja na tegoroczną - 78. Światową Niedzielę Misyjną. Tradycyjnie jest to przedostatnia niedziela października - w tym roku wypada 24 października.
Ojciec Święty zachęca do refleksji nad więzami łączącymi tajemnice Eucharystii i Kościoła w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu: „Kontemplujmy Eucharystię oczyma Maryi. Licząc na wstawiennictwo Najświętszej Panny, Kościół ofiarowuje Chrystusa, Chleb Zbawienia, wszystkim ludziom, aby rozpoznali w Nim i przyjęli jedynego Zbawiciela”. Nawiązując do rocznicy ogłoszenia dogmatu, Jan Paweł II jeszcze raz wyraził przekonanie, zawarte w jego najnowszej encyklice o Eucharystii: „Patrząc na Nią [Maryję] poznajemy przemieniającą moc, jaką posiada Eucharystia. W Niej dostrzegamy świat odnowiony w miłości” (n. 62).
Na koniec Papież życzył, „aby wciąż żywy był w każdej wspólnocie prawdziwy «głód» Eucharystii”, i zachęcał do okazywania „duchowej i materialnej” pomocy Papieskim Dziełom Misyjnym.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata ekspercka pt. Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

2024-04-15 18:42

[ TEMATY ]

spotkanie

Material prasowy

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Instytut Katolickiej Nauki Społecznej serdecznie zapraszają na debatę ekspercką pt.: Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00
w The Ludwik Times, przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba zainicjował czytanie Pisma Świętego na antenie diecezjalnej rozgłośni

2024-04-15 17:25

[ TEMATY ]

Biblia

bp Jan Wątroba

https://radiovia.com.pl/

Niedziela Biblijna rozpoczęła XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty - komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody zainaugurowały VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

„W ramach tej akcji także na antenie Katolickiego Radia VIA można usłyszeć biblijne fragmenty czytane przez kapłanów diecezji rzeszowskiej” - mówi ks. Jakub Nagi, dyrektor radia.

CZYTAJ DALEJ

Zaszczytna funkcja

2024-04-16 13:48

Mateusz Góra

    W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej w Ciężkowicach odbyła się IV sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.

To już przedostatnie spotkanie przyszłych ceremoniarzy w Ciężkowicach. Na kwietniowej sesji kandydaci na ceremoniarzy uczyli się, czym jest funkcja lektora, zgłębiali swoją wiedzę na temat śpiewu w liturgii, a także poznali funkcję komentatora. Ponadto prelegenci przybliżyli lektorom rolę ceremoniarza, także rys historyczny tej funkcji, jej zadania i znaczenie w trakcie liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję