Reklama

Związki z Polską

Dzieło

Ks. Krzysztof Baranowski FDP
Niedziela Ogólnopolska 20/2004

Ks. Alojzy Orione uzyskał pewne wiadomości o Polsce i Polakach już w latach chłopięcych. Wiedział, że Polacy to naród katolicki, zawsze wierny Stolicy Apostolskiej. Spotykał nieraz Polaków emigrantów i myślał o przeszczepieniu swego dzieła do Polski. Próbował tego już w 1912 r., lecz bez powodzenia. Nie zrezygnował jednak z tego zamiaru. Kiedy zjawił się u niego kleryk z Polski, ks. Orione ujrzał w nim misjonarza - syna Boskiej Opatrzności, Polaka, który wróci po święceniach do kraju rodzinnego, aby zapoczątkować Małe Dzieło. Istotnie spotkanie ks. Orione z kl. Aleksandrem Chwiłowiczem w przyszłości zaowocowało utworzeniem Małego Dzieła w Polsce. W 1923 r. ks. Chwiłowicz przybył do Polski i został skierowany przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego do Zduńskiej Woli. W ciągu 5 lat uzyskał zatwierdzenie statutu Zgromadzenia w Polsce. W nabytej od karczmarza protestanta karczmie ks. Chwiłowicz w szybkim tempie otworzył Dom Misyjny Świętej Trójcy - kolegium przygotowujące kandydatów do Zgromadzenia. Obecnie w Zduńskiej Woli mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Księży Orionistów.
Ponadto na terenie Polski placówki Małego Dzieła Boskiej Opatrzności działają w Międzybrodziu Bialskim, Kaliszu, Łaźniewie, Warszawie, Malborku, Włocławku, Izbicy Kujawskiej, Wołominie, Czułowie, Zielenicach, Rokitnie i Brańszczyku Małe Dzieło wydało synów, którzy uczynili wielkie dzieła dla Kościoła w Polsce: sekretarzem Episkopatu był śp. abp Bronisław Dąbrowski, pracował tam też ks. Franciszek Gościński - a ks. Edward Sobieraj pracuje do dziś.
W czasie swojej wizyty w Polsce w 1999 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował polskiego orionistę - ks. Franciszka Drzewieckiego, który zginął w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym.
Orioniści polscy realizują także charyzmat swego Założyciela przez pracę w parafii i duszpasterstwo specjalistyczne, jak praca z osobami głuchoniemymi, anonimowymi alkoholikami, bezdomnymi, młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, niepełnosprawnymi, osobami w podeszłym wieku czy wspólnotach neokatechumenalnych. Polscy Księża Orioniści wypełniają swoje powołanie w pracy misyjnej na Białorusi, Madagaskarze, w Stanach Zjednoczonych i Kenii, głosząc Ewangelię i przybliżając ludziom Chrystusa.

Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Księża Orioniści
Dyrekcja Prowincjalna, ul. Lindleya 12, 02-005 Warszawa
tel./fax (0-22) 622-56-78, e-mail: sekretarzfdp@poczta.onet.pl
http://www.orionisci.rel.pl

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Hoser: rośnie liczba pielgrzymów w Medziugoriu

2019-08-17 16:52

ts / Medziugorie (KAI)

Do Medziugoria w Bośni i Hercegowinie przybywa coraz więcej pielgrzymów. Rocznie docierają tu nawet trzy miliony pielgrzymów, większość w okresie letnim. Mówi o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR abp Henryk Hoser, którego papież Franciszek mianował specjalnym wizytatorem apostolskim parafii w Medziugoriu.

Artur Stelmasiak

Według polskiego arcybiskupa, większość pielgrzymów pochodzi z Włoch i Polski. Licznie nawiedzają to miejsce także mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i innych krajów bałkańskich. Tych wszystkich ludzi trzeba otoczyć opieką, co jest dużym wyzwaniem logistycznym, ale także duchowym. „Mamy do dyspozycji 16 kabin dla tłumaczy podczas nabożeństw i katechez”, poinformował abp Hoser. Jednocześnie zaznaczył, że osobiście jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w parafii Medziugorie.

Na początku sierpnia w Medziugoriu odbył się 10. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży z udziałem 50 tys. młodych ludzi z różnych krajów. Nowością był fakt, że dzięki zezwoleniu papieża z maja br., była możliwa obecność 14 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, w tym kilku z Watykanu. Ośmiodniowe spotkanie rozpoczęła 1 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem wikariusza Ojca Świętego dla Rzymu kard. Angelo De Donatisa, wraz z którym liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i kapłanów. Kard. De Donatis przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka. Jedną z katechez wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Kierowana przez niego rada jest odpowiedzialna m.in. za sprawy związane z miejscami pielgrzymkowymi.

W swoim przesłaniu do uczestników spotkania kard. Christoph Schönborn z Wiednia zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż „Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”.

Medziugorie jest celem licznych pielgrzymek od chwili pierwszych domniemanych objawień Maryjnych w 1981 r. Kard. Schönborn, który odwiedził to miejsce w 2010 r. przy okazji festiwalu młodzieży, w jednej z rozmów wskazał, że Maryja z Medziugoriu od samego początku – a więc na 10 lat przed wybuchem wojny w Jugosławii – czczona była przede wszystkim jako Królowa Pokoju. „W Medziugoriu stało się jasne, że pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania miedzy ludźmi” - stwierdził arcybiskup Wiednia. Zauważył zarazem, że w orędziach niewiele jest apeli moralnych, a raczej są to apele o nawrócenie serc, gdyż wówczas można wiele spraw uporządkować w oparciu o swój „ład serca”. „Być może powinniśmy w Kościele zainspirować się tą koncepcją Maryjną” - stwierdził kard. Schönborn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem