Reklama

Kościół

Bp Artur Ważny: Kościół to wspólnota relacji

O tym, że rzeczy materialne nie mogą osłabiać mocy duchowej Kościoła, który jest wspólnotą relacji, a jego siła ma twarz Jezusa Chrystusa, mówił w homilii bp Artur Ważny podczas Mszy św. sprawowanej w ramach odbywającego się na Jasnej Górze Forum Świeckich "Impuls". Celem trzydniowego spotkania, które zakończy się jutro, jest inspiracja do debaty nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością i aktywną rolą świeckich.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Artur Ważny

Jasna Górą

Jasna Góra News

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Artur Ważny, nawiązując do dzisiejszej Łukaszowej Ewangelii o wykluczającej się służbie Bogu i mamonie podkreślił, że Jezus zaprasza nas dziś do egzaminu, w jaki sposób używamy rzeczy tego świata.

Za papieżem Benedyktem XVI bp Ważny przypomniał, że szczęście ma oblicze Jezusa Chrystusa. Uwrażliwiał, że duchową moc daje wierzącym tylko Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak się zastanawiamy nad autorytetem Kościoła, jego mocą duchową i wydaje się, że ona bardzo zmalała. Dlaczego? Dlatego, że mamy problem ze sprawami materialnymi, nie umiemy nimi dysponować – ocenił kaznodzieja. Podkreślił, że jedyną i prawdziwą mocą Kościoła jest Chrystus, Jego Imię, Jego Oblicze, „ale również imiona i oblicza naszych bliskich, z którymi się spotykamy w domu, kościele, w społeczeństwie”.

Podziel się cytatem

- Kościół to jest wspólnota relacji. Nawzajem sobie służymy i nawzajem ewangelizujemy, budujemy Boże Królestwo. Duchowa moc bierze się stąd, że mamy dystans do tego, co materialne. To, w jaki sposób rozporządzamy dobrami materialnymi, świadczy o tym, po co żyjemy, jaki jest sens naszego życia – wyjaśniał biskup. Podkreślił, że zasoby materialne powinny służyć budowaniu relacji, które przetrwają naszą śmierć. Zachęcał do budowanie więzi, przyjaźni, inwestowania w relacje zwłaszcza wobec ubogich.

Reklama

Bp Ważny zwrócił uwagę, że pomoc ubogim przez wierzących nie może się sprowadzać do pracy podobnej do organizacji charytatywnych. – Trzeba dawać nie tylko potrzebne rzeczy, ale trzeba dawać im Pana Boga – podkreślił.

W drugim dniu Forum Świeckich w Kościele „Impuls” rozmawiano o pozyskiwaniu młodych dla Chrystusa i o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia.

Sesję popołudniową o godz. 14.00 rozpocznie panel dyskusyjny: „O Kościele bez znieczulenia”, który poprowadzi Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie, a udział wezmą: bp Adrian Galbas, bp Artur Ważny i bp Andrzej Przybylski. Po panelu o godz. 16.00 wystąpi o. Wit Chlondowski OFM z refleksją: „Duszpasterska troska o osoby homoseksualne (pytania, perspektywy, wyzwania)”.

O godz. 18.00 rozpocznie się kolejny panel dyskusyjny: „Kościół jest kobietą”, który poprowadzi Dominika Szczawińska, a udział wezmą: s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek, Weronika Kostrzewa. O godz. 19.00 osobistym świadectwem: „Moja droga do braterstwa chrześcijan” podzieli się Łukasz Wilczyński.

2021-11-06 14:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Włoszczowska

Niedziela kielecka 18/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Matka Boża

Autorstwa Mqrcin79 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Po raz pierwszy na kartach historii Włoszczowa pojawiła się w 1154 r., kiedy to Henryk Sandomierski przekazał Joannitom z Zagości małą wieś o nazwie Vloszczova. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk, by w XVI wieku trafić w posiadanie możnego rodu Szafrańców.

Od połowy tego wieku notuje się wzrost znaczenia Włoszczowy. Dzięki Hieronimowi Szafrańcowi, staroście chęcińskiemu, w 1539 r. król Zygmunt I Stary nadaje jej prawa miejskie. Włoszczowa rozwija się, lecz nie jest to rozwój gwałtowny. Na początku XIX wieku jest znowu wsią, a utracone prawa miejskie w latach insurekcji kościuszkowskiej odzyskuje w 1815 r. Kilkadziesiąt lat później, w 1867 r., staje się centrum utworzonego powiatu. Szybko zwiększa się liczba mieszkańców, wśród których znaczny procent to Żydzi. Według ks. Jana Wiśniewskiego „Nad szarzyzną małomiasteczkowych domów góruje tu starożytna świątynia i nowozbudowany gmach miejscowego gimnazjum”. Aż trudno uwierzyć, że jeden z takich szarych małomiasteczkowych domów był miejscem, w którym nastąpiły wydarzenia na trwale zmieniające historię miejscowości. Aby je poznać, trzeba cofnąć się kilkaset lat.

CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz kapłański

2024-05-28 14:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej w Sandomierzu kapłani Diecezji Sandomierskiej i Radomskiej z rocznika święceń 1974, dziękowali Bogu za lata posługi.

Uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez dziesięciu jubilatów, przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił również okolicznościowe słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję